از سوی محققان كشور انجام می شود؛

نصب دستگاه تشخیص خواب آلودگی حین رانندگی در دو نقطه كویری

نصب دستگاه تشخیص خواب آلودگی حین رانندگی در دو نقطه كویری

به گزارش لیمو بلاگ محققان كشور موفق به ساخت دستگاهی برای تشخیص خواب آلودگی هنگام رانندگی شدند كه مقرر است در آینده نزدیك در دو نقطه  كویری كشور نصب شود.علی نحوی مدیر مركز شبیه ساز رانندگی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تحقیق و توسعه انواع سامانه های پیشرفته كمك به راننده نیازمند یك محیط آزمایش امن و تحت كنترل است؛ انجام آزمایش در شرایط رانندگی واقعی، خطرناك فراوانی را برای راننده و سایرین دارد.
مدیر مركز شبیه ساز رانندگی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اضافه كرد: شرایط ترافیكی، وزش باد، آب و هوا، صدا، نور و سایر عوامل حین اجرای آزمایش ها باید برای همه راننده ها یكسان باشد؛ كنترل تمام این شرایط در رانندگی واقعی بسیار مشكل و در بعضی موارد امكان ناپذیر است.
نحوی خاطرنشان كرد: تعداد بسیار زیاد پارامترهای محیطی، خودرویی و جاده ای پیچیده و پرهزینه هستند ازاین رو استفاده از یك شبیه ساز در این شرایط لازم و ضروری می باشد.
وی با اشاره به اینكه شبیه ساز رانندگی از سال ۱۳۹۰ اجرایی شده است، تصریح كرد: تابحال هشت هزار راننده از شبیه ساز رانندگی بهره برده اند.
نحوی با اشاره به نتایج استفاده از شبیه ساز رانندگی تصریح كرد: طبق برآوردها از همان سالها، ۶۷ درصد حوادث ترافیكی كاهش یافته است.
مدیر مركز شبیه ساز رانندگی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با اشاره به اینكه تست های اعتیاد، خواب آلودگی، تست های مواد و روان گردان ها و غیره در این دستگاه تعبیه شده است، اظهار داشت: هم اكنون توانسته ایم مجوز استفاده از شبیه ساز را پارسال برای دریافت گواهینامه پایه سه از وزارت كشور و پلیس راهور دریافت نماییم.
نحوی با تاكید بر اینكه هم اكنون منتظر هستیم كه این مورد ابلاغ شود، تصریح كرد: به این واسطه، افرادی كه خواهان دریافت گواهینامه پایه سه هستند، می توانند پیش از آموزش ها از شبیه ساز استفاده و گواهینامه هایی برای دریافت دوره های آموزشی با شبیه ساز رانندگی را دریافت كنند.
مدیر مركز شبیه ساز رانندگی دانشگاه خواجه نصیرالدین توسی با اشاره به طرح های دیگری كه در مركز شبیه ساز نصیر در دانشگاه خواجه نصیر، اجرایی می شود، اظهار داشت: یكی از سیستم هایی كه قابل تعبیه در یك گوشی و یا دستگاهی است، دستگاه تست خواب آلودگی به شمار می رود؛ این دستگاه با جای گذاری در دستگاه شبیه ساز، می تواند برپایه تحلیل فركانس صدا، میزان خواب آلودگی راننده را تشخیص دهد.
نحوی با اشاره به اینكه روش دریافت اطلاعات عملكردی به منظور تشخیص الگوی رفتاری راننده است، افزود: در این روش الگوهای رانندگی حین خواب، آلودگی با استفاده از روش های مختلف و مدل سازی استخراج می شود.
وی تصریح كرد: مقرر است طی همكاری هایی كه با پلیس راه شده، دو دستگاه تشخیص خواب آلودگی راننده را در اسفندماه رونمایی نماییم.
مدیر مركز شبیه ساز رانندگی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی همینطور از نصب دستگاه تشخیص خواب آلودگی حین رانندگی در دو نقطه كویری كشور اطلاع داد.
نحوی اظهار داشت: این دستگاه تشخیص خواب آلودگی دستگاه جداگانه از شبیه ساز رانندگی است كه می تواند در دستگاه شبیه ساز هم نصب شود.
همكاری با ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی برای سنجش اختلال خواب رانندگان
وی با اشاره به همكاری این مركز با ستاد علوم شناختی اظهار داشت: محققان این ستاد توانسته اند دستگاهی را برای سنجش اختلال خواب رانندگان طراحی نمایند. ازاین رو ما توانستیم با همكاری آنان، این دستگاه را در شبیه ساز رانندگی به كار ببریم تا علاوه بر خواب آلودگی، اعتیاد، مصرف روان گردان ها، میزان اختلال خواب رانندگان را اندازه گیری نماییم.
به گفته وی، در واقع سامانه سنجش شناختی توانایی حفظ بیداری جهت صلاحیت رانندگی در دستگاه شبیه ساز اعمال شده است. نحوی اضافه كرد: با اجرای تست های شبیه ساز، تخمین مناسبی از وضعیت شناختی فرد انجام می گیرد.

1398/10/13
13:46:30
5.0 / 5
4389
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳