تولید پانسمان ضد باكتری بر پایه آلژینات

تولید پانسمان ضد باكتری بر پایه آلژینات

لیمو بلاگ: پژوهشگران پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران توانسته اند پانسمانی ضدباكتری، ضد تخریب گلبول های قرمز و بهبود دهنده زخم بر پایه آلژینات تولید كنند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، امروزه تلاش چشمگیری برای مبارزه با بیماری های باكتریایی و غلبه بر مقاومت باكتری ها انجام می شود. بنا بر این ساخت یك پانسمان زخم مناسب و ضدمیكروبی كه به شكل موثری موجب تخریب باكتری ها شود اما از لطمه به سلول های طبیعی مانند گلبول های قرمز جلوگیری كند، ضروری بنظر می رسد.
دكتر حامد دائمی، دكتر جواد محمدی، مریم زارع، پیام باعی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران، پژوهشی را طراحی كردند كه طی آن، نمك های آمونیوم آلژینات مختلفی ساخته شد و نقش كاتیون هایی (counter-cations) شامل سدیم، تریتیل آمونیوم، تریبوتیل آمونیوم و دیهگزیل آمونیوم در تخریب باكتری ها و زنده نگهداشتن فیبروبلاست ها (به عنوان نمونه ای از یك سلول طبیعی در محیط زخم) بررسی گردید.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Materials Science & Engineering C به چاپ رسیده است، نشان داد، متغیرهای گوناگونی مانند آب دوستی، خطی بودن و ساختار انشعابات، وزن مولكولی و چگالی شارژ می تواند در اثر انتخابی كاتیون ها (counter-cations) موثر باشد.
مطالعات آزمایشگاهی نشان داد، تریبوتیل آمونیوم آلژینات بهترین اثر آنتی باكتریال و آنتی همولیتیك (ضد تخریب گلبول های قرمز) را داشته و در عین حال در مقایسه با سایر نمك های آزمایش شده كمتر برای سلول ها مخرب است. علاوه بر این، آزمایش های انجام شده نشان داد، تریبوتیل آمونیوم آلژینات در مقایسه با پانسمان های كلسیم آلژینات آغشته به نقره كه محصول تجاری معمول است، اثر آنتی همولیتیك بهتری داشته، برای سلول های فیبروبلاستی كمتر سمی است.
طبق اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، در مجموع نتایج این پژوهش نشان داد پانسمان تریبوتیل آمونیوم آلژینات در مقایسه با سایر نمك های آلژینات بررسی شده در این طرح و پانسمان های معمول موجود در بازار اثر ضد میكروبی بهتر و تخریب گلبول قرمز كمتری داشته و برای سلول های فیبروبلاستی كمتر سمی است.
به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، بنا بر آن چه در ویكی پدیا آمده، آلژینات یا آلژینیك اسید یك تركیب شیمیایی و یك پلی ساكارید غیر یونی است كه در دیواره سلول نوعی جلبك قهوه ای وجود دارد كه در تماس با آب به شكل صمغ ژله ای تغییر شكل می دهد. این پلی ساكارید با جرم مولی ۱۰٬۰۰۰–۶۰۰٬۰۰۰ g/mol قادر می باشد تا ۲۰۰ برابر وزن خود آب را جذب نماید. از این توانایی در حوزه بهداشت و درمان در ساخت مواد پانسمان پیشرفته برای جذب ترشحات شدید زخم استفاده می شود.
منبع:

1398/10/27
12:05:22
5.0 / 5
4423
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳