با فناوری نانو محقق می شود؛

تشخیص كرونا در كمتر از ۱۵ دقیقه

تشخیص كرونا در كمتر از ۱۵ دقیقه

لیمو بلاگ: یك شركت داروسازی در كانادا با استفاده از فناوری نانو، در حال توسعه ابزار شناسایی ویروس كرونا است كه می توان با آن در مدت كمتر از ۱۵ دقیقه بیماری را شناسایی كرد.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سونا نانوتك (Sona Nanotech) یك شركت كانادایی فعال در حوزه داروسازی است. این شركت اعلام نمود كه در حال انجام آزمایش روی فناوری تشخیص سریع ویروس كرونا است.
ویروس كرونا نخستین بار اواخر دسامبر سال ۲۰۲۰ در شهر ووهان، استان هوبی چین گزارش شد. از آن زمان تابحال بیشتر از ۴۰ هزار مورد مبتلا شدن به این بیماری گزارش شده كه نرخ مرگ و میر ناشی از این بیماری در حال افزایش می باشد.
شركت سونا نانوتك مبادرت به توسعه فناوری برای شناسایی سریع این بیماری كرده است. آنچه كه این شركت توسعه داده برپایه فناوری جریان جانبی است. بعد از كامل شدن، این فناوری می تواند در مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه بیماری كرونا را تشخیص دهد. پیشبینی می شود كه هزینه این تست كمتر از ۵۰ دلار باشد. هم اكنون، هیچ آزمایشی جریان جانبی برای تشخیص ویروس كرونا وجود ندارد.
سونا نانوتك دارای فناوری نانومیله است كه از آن در یك پلتفورم تست جریان جانبی یكبار مصرف استفاده می نمایند. این فناوری شبیه به تست های حاملگی بوده كه حتی افراد آموزش ندیده هم می توانند از آن بدون تجهیزات آزمایشگاهی خاصی استفاده كنند. این تست می تواند برای غربالگری استفاده گردد.
در حال حاضر، برای تشخیص ویروس كرونا باید از فناوری مبتنی بر PCR بهره برد كه هزینه ای در حدود ۲۰۰ دلار برای هر تست دارد كه معمولا بین ۲ تا ۴ ساعت تشخیص آن زمان نیاز دارد. برای انجام این تست، به تجهیزات آزمایشگاهی ویژه و تكنسین ماهر نیاز است.
در مقایسه با روش PCR، این تكنولوژی جدید شركت سونا نانوتك با هزینه كمتر و در مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه نتیجه را مشخص می كند.
دارن رولز، مدیرعامل شركت سونا نانوتك می گوید: آزمایش های غربالگری ابزار مهمی برای كنترل شیوع بیماری ها در مقیاس های بزرگ هستند كه هزینه زیادی را به دولت ها تحمیل می كنند. با استفاده از این تكنولوژی می توان به سرعت افراد مبتلا را تشخیص داد و در نتیجه تیم پزشكی می توانند منابع خویش را روی این دسته از بیماران متمركز كنند.
سونا نانوتك در حال گفتگو با چند شركت و سازمان است تا بتواند این فناوری را توسعه داده و انتظار می رود طی روزهای آتی درباره دستاوردهای این آزمایش های گزارش هایی منتشر شود.

1398/12/05
14:04:43
5.0 / 5
3956
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴