با تسهیلات صندوق نوآوری صورت گرفت

افزایش دو برابری ظرفیت تولید دستگاه بیهوشی و تنفس مصنوعی برای مقابله با كرونا

افزایش دو برابری ظرفیت تولید دستگاه بیهوشی و تنفس مصنوعی برای مقابله با كرونا

لیمو بلاگ: پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در پارك فناوری پردیس موفق به كسب دانش فنی دستگاه بیهوشی اتاق عمل به همراه دستگاه تنفس مصنوعی(ونتیلاتور) شده بود و با شیوع ویروس كرونا و نیاز بیمارستان ها به این دستگاه توانست با حمایت صندوق نوآوری و شكوفایی میزان تولیدات خودرا به دو برابر افزایش دهد.


مدیر عامل این شركت های دانش بنیان فعال در حوزه ساخت تجهیزات در گفت و گو با ایسنا، تولید دستگاه بیهوشی را از اقدامات این شركت نام برد و اظهار داشت: دستگاه بیهوشی در اعمال جراحی برای كنترل تنفس بیمار تا اتمام دوره بیهوشی كاربرد دارد.
محمدرضا كمپانی افزود: زمانی كه جراحی صورت می گیرد بیمار باید از حالت هوش بری به بیهوشی تغییر وضعیت دهد بعد از این اتفاق این دستگاه تنفس بیمار را بر عهده می گیرد. این دستگاه قادر می باشد میزان حجم ریه را برمبنای سن و وزن بیمار، تعداد تنفس در دقیقه و نسبت دم و بازدم كنترل كند.
كمپانی با تاكید بر اینكه این دستگاه مانند یك "شش" مصنوعی عمل و گازهای اكسیژن و اكسید نیتروژن را به ریه های بیمار منتقل می كند، اشاره كرد: این دستگاه از كامل ترین دستگاه های بیهوشی است؛ چونكه در طراحی این ماشین تلاش شده است كه سیستم كارآمدی ارائه شود كه بتواند امكان ونتیلاسیون (دستگاه تنفسی مصنوعی) را طی بیهوشی با حداقل جریان گاز (Minimal flow) فراهم آورد.
كمپانی با اشاره به كاربردهای دستگاه بیهوشی در شرایط انتشار ویروس كرونا، توضیح داد: این دستگاه برای بیماران مبتلا به ویروس كرونا كه مشكلاتی در تنفس دارند، تنفس آنها را تسهیل می كند.
وی با اشاره به تسهیلات كرونایی صندوق نوآوری و شكوفایی در افزایش تولید دستگاه بیهوشی اتاق عمل و نیز دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) در شرایط انتشار ویروس كرونا، اشاره كرد: با استفاده از این تسهیلات امكان تامین سرمایه در گردش و خرید اقلام و تجهیزات مورد نیاز از داخل و خارج از كشور برای ما برقرار شد و با وجود تامین اقلام كسری تولید، ظرفیت تولید سالانه از ۵۰ دستگاه به ۱۰۰ دستگاه افزایش خواهد یافت.
مجری طرح تصریح كرد: ما طی یك دوره ۲.۵ ماهه امكان تولید "بچ" ۵۰ تایی را داشتیم كه تسهیلات صندوق نوآوری و شكوفایی منجر به افزایش تولید و افزایش سرمایه در گردش شركت شد بطوریكه در اواخر سال قبل قطعات و تجهیزات مورد نیاز ثبت سفارش شد و ما تا چهار ماه آینده ۱۰۰ دستگاه بیهوشی اتاق عمل به همراه ونتیلاتور به صورت سه بخش ۳۳ تایی ارائه خواهیم كرد.
وی افزود: البته هم اكنون تولید ۳۳ دستگاه به انتها رسیده و در مرحله تست نهایی و كالیبراسیون قرار دارد كه پس از انجام این امور، بسته بندی شده به وزارت بهداشت تحویل خواهیم داد.
مدیر عامل این شركت دانش بنیان در مورد میزان دستگاه های تولید شده در سال قبل اظهار داشت: در سال ۹۸ حدود ۲۰۰ دستگاه بیهوشی اتاق عمل به همراه ونتیلاتور تولید كردیم و با دریافت تسهیلات كرونایی صندوق نوآوری و شكوفایی امیدواریم بتوانیم ۴۰۰ دستگاه دیگر نیز تا آخر سال تولید نماییم تا ضمن تامین نیاز داخل، امكان صادرات را برای این محصول فراهم نماییم.
كمپانی، از جلوگیری از واردات این محصول در سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: با وجود دو تولید كننده دستگاه بیهوشی اتاق عمل به همراه ونتیلاتور در كشور، در سال قبل واردات این محصول به كشور به صفر رسید.
وی میزان تسهیلات اعطا شده از طرف صندوق نوآوری و شكوفایی را ۵ میلیارد تومان دانست و تصریح كرد: این تسهیلات افزایش دو برابری ظرفیت تولید دستگاه بیهوشی اتاق عمل به همراه ونتیلاتور در این شركت را فراهم نمود. این دستگاه تابحال به سفارش هیات امنای ارزی در حال تولید بود كه به سبب نیاز بیشتر كشور برای بیمارستان ها و با حمایت صندوق نوآوری و شكوفایی، ظرفیت آنرا افزایش دادیم.
بگفته این محقق تسهیلات مصوب صندوق نوآوری و شكوفایی برای تولید این دستگاه ۵ میلیارد تومان بوده است كه تابحال ۴ میلیارد تومان آن بوسیله صندوق پژوهش و فناوری تجهیزات پزشكی دریافت شده و یك میلیارد تومان باقی مانده نیز متناسب با روند پیشرفت پروژه پرداخت خواهد شد.
منبع:

1399/01/07
12:05:45
5.0 / 5
3265
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵