درصورت درخواست بخش خصوصی؛

مجوز راه اندازی ایستگاه فضایی در كشور صادر میگردد

مجوز راه اندازی ایستگاه فضایی در كشور صادر میگردد

لیمو بلاگ: یك مقام مسئول در سازمان فضایی ایران از آماده شدن پیش نویس نمایش مجوز جهت بهره برداری از ایستگاه ستاندن داده های فضایی آگاهی داد و اظهار داشت: مجوز راه اندازی ایستگاه فضایی در كشور به بخش خصوصی واگذار میگردد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از سازمان فضایی ایران، علیرضا نعیمی، مدیركل بهره برداری و نگهداری ایستگاه های زمینی سازمان فضایی ایران اظهار داشت: آماده نمایش مجوز برای بهره برداری از ایستگاه ستاندن داده های ماهواره ای به بخش خصوصی هستیم. وی با اشاره به اینكه یكی از روش های دسترسی به تصاویر و داده های ماهواره ای این است كه ایستگاه دریافت مستقیم نصب و مورد بهره برداری قرار گیرد، اظهار داشت: در گذشته نهادهای دولتی و در موارد معدودی مراكز دانشگاهی در حوزه راه اندازی ایستگاه فضایی و دریافت اطلاعات ماهواره ای فعال بودند. به نحوی كه مركز سنجش از دور ایران، سازمان فضایی ایران و در بخش دیگری باز سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در این حوزه بیشترین فعالیت را داشته اند. نعیمی اضافه كرد: در سال های اخیر، سازمان فضایی ایران با عنایت به رویكرد كشورهای پیشرو در حوزه صنعت فضایی، به دنبال واگذاری بخش راه اندازی ایستگاه های ماهواره ای به بخش خصوصی بوده و در این مسیر سرمایه گذاران می توانند با اپراتور اصلی ماهواره در ارتباط با راه اندازی ایستگاه مذاكره داشته باشند.

این مقام مسئول افزود: اگر بخش خصوصی خواهان راه اندازی ایستگاه در داخل كشور باشد، توانمندی های لازم در این زمینه وجود دارد و اگر ایستگاه را از خارج كشور وارد میكند و محلی را انتخاب نموده است، سازمان فضایی آماده نمایش مجوزهای لازم خواهد بود.

نعیمی اظهار داشت: شركت های خصوصی برمبنای قراردادی كه با اپراتور یا اپراتورهای ماهواره ای منعقد می كنند، تصاویر را دریافت كرده و از راه فروش تصاویر و یا از راه خدمات ارزش افزوده ای كه روی تصاویر به شكل سیستم یا سرویس به مشتریان نهایی نمایش می دهند، می توانند كسب درآمد داشته باشند.

وی با اشاره به اینكه در سال های اخیر، تعداد ماهواره هایی كه تصاویر بیشتری را با كیفیت بالاتر دریافت می كنند، افزایش پیدا كرده و كاربرد آنها توسعه یافته است، اشاره كرد: در بخش خدمات ارزش افزوده مبتنی بر ماهواره، سود اقتصادی بالایی ارزیابی شده كه شركت های خصوصی با عنایت به بكر بودن اقتصاد این بخش، می توانند برای فعالیت های خود توجیه اقتصادی قابل قبولی داشته باشند.

مدیركل بهره برداری و نگهداری ایستگاه های زمینی سازمان فضایی ایران اظهار داشت: ما پیش نویس نمایش مجوز جهت بهره برداری از ایستگاه ستاندن داده های فضایی را آماده كرده ایم و در این فراخوان از شركت های خصوصی فعال در حوزه فضایی خواسته شده تا رزومه خودرا ارسال نمایند كه پس از بررسی ها، مجوز های لازم را برای شركت های واجد شرایط صادر خواهیم كرد.

1397/09/21
21:11:10
5.0 / 5
4530
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , شركت
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵