از سوی پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر محقق شد

تولید فیلم هایی از پروتئین های ابریشم

تولید فیلم هایی از پروتئین های ابریشم

لیمو بلاگ: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر پروژه ای را اجرایی كردند كه با فیلم حاصل از پروتئین های ابریشم می توان محصولات پزشكی همچون چسب زخم تولید كرد؛ این محصول سازگاری با پوست دارد و در بهبودی تاثیر گذار است.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، لیلا حسنی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباب پروژه خود با عنوان «تولید و بررسی خواص فیلم حاصل از پروتئین های ابریشم» اظهار داشت: در این طرح از پروتئین های ابریشم، فیبروئین و سریسین استفاده کردیم تا بتوانیم فیلمی را به تولید برسانیم که در زمینه پزشکی کاربرد دارد.
وی افزود: پروتئین های ابریشم از سازگاری خوبی با محیط زیست برخوردار بوده و امروزه مواد زیست سازگار به سبب ترکیب خواص بی نظیر فیزیکی و شیمیایی خود و پتانسیل بالای آنها در زمینه های دارو، داربست برای مهندسی بافت و دیگر کاربردهای زیستی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.
این محقق اشاره کرد: فیلم حاصل از پروتئین های ابریشم به سبب خصوصیات نفوذپذیری اکسیژن و بخارآب می توانند گزینه ی مناسبی بعنوان پیوند برای بهبود زخم، مهندسی بافت و برنامه های کاربردی زیست پزشکی باشد.
حسنی با اعلان اینکه این پروژه به روش های مختلف توسط سایر پژوهشگران کشور و کشورهای دیگر انجام گرفته اظهار داشت: روش ما استخراج پروتئین از ابریشم بوده است که بااستفاده از یک حلال «فیبروئین» و با بهره گیری از آب مقطر «سریسین» را از ابریشم استخراج کردیم.
بگفته وی، روش های مختلف اعمال شده برای استخراج این نوع پروتئین ها از ابریشم تاثیر زیادی در مطلوب بودن آنها دارد. بدین سبب لازم است درک درستی از ساختار پروتئین ها و تاثیر عوامل مختلف در طول پروسه تولید به دست آورد تا با طراحی مناسب پروسه تولید بتوان فیلم های با خواص مطلوب و مناسب کاربرد موردنظر تولید کرد.
وی با تاکید بر اینکه این فیلم تولید شده در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، عنوان کرد: به سبب اینکه از ابریشم برای تهیه نخ بخیه استفاده می شود پس نتیجه تاثیرگذاری در بهبودی و سازگاری آن با پوست انسان به اثبات رسیده بدین جهت از این فیلم ها می توان در زمینه پزشکی بهره برد.
دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: استفاده از این فیلم ها در تولید چسب زخم نیز به کار می آید. به سبب استفاده از پروتئین طبیعی، این چسب ها سازگار با بدن بوده و در بهبودی آن تاثیر است.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی با اعلان اینکه تحقیقات ما نشان داده که تاثیر گذاری این فیلم ها در بهبودی موثر است، بیان کرد: این پروژه می بایست روی زخم های متفاوت مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد تا محصول به تولید انبوه برسد.
منبع:

1399/02/15
20:42:14
5.0 / 5
2849
تگهای خبر: پزشكی , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱