با تحلیل مغز موش ها؛

دانشمندان فرمان مغز را شناسایی نمودند

دانشمندان فرمان مغز را شناسایی نمودند

لیمو بلاگ: پژوهشگران با بررسی مغز موش ها سازوكاری كه سبب می شود این حیوان برای پیچیدن به سمت راست یا چپ تصمیم بگیرد، را شناسایی نمودند.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از نیواطلس، پژوهشگران دانمارکی برای نخستین بار موفق به شناسایی یکی از سازوکارهای پیچیده مغز انسان شدند. این سازوکار که به فرمان مغز معروف است، موجب می شود که هر حیوان یا انسان برای پیچیدن به سمت راست یا چپ تصمیم بگیرد.
مرکز کنترل انسان ها و حیوانات در زمان راه رفتن در نخاع آنها قرار دارد و این پروسه نیازمند ارتباطات دائمی و همیشگی با مغز نیست. این امر موجب می شود که افراد برای برداشتن هر گام نیاز به تفکر زیاد نداشته باشند. اما تاکنون پروسه و نحوه پیچیدن افراد و حیوان ها به سمت راست و چپ برای دانشمندان نامکشوف و مبهم باقی مانده بود.
پژوهشگران در بررسی تازه خود بر روی موش ها موفق به شناسایی سلسله اعصابی در مغز این حیوان شده اند که مانند مرکز کنترل چرخیدن به سمت راست و چپ عمل می کند و مانند فرمان اتومبیل است. این سلسله اعصاب که در ساقه مغز قرار دارند، حاوی مولکولی به نام Chx۱۰ هستند که سیگنال چرخیدن به سمت راست یا چپ بوسیله این مولکول به نخاع انسان منتقل می شود.
هر یک از سلسله اعصاب مورد اشاره که در دو سمت مغز قرار دارند، تنها زمانی فعال می شوند که فرد یا حیوان قصد چرخیدن به آن سمت را داشته باشد. همین مرکز کنترل وظیفه کوتاه کردن گام های فرد و تنظیم جهت حرکت وی به سمت راست یا چپ را نیز بر عهده دارد. پژوهشگران می گویند سلول های Chx۱۰ حاوی یک موتور هم هستند که کل این سیستم را مدیریت و هدایت می کند.
پژوهشگران می گویند این کشف بزرگ سبب خواهد شد تا روش های درمانی تازه ای برای خیلی از بیماری های مغزی، حرکتی، عصبی و غیره شناسایی شود.


منبع:

1399/02/24
15:51:42
5.0 / 5
2944
تگهای خبر: پژوهش , سیستم
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴