اعطای كرسی زمین شناسی یونسكو به ایران

اعطای كرسی زمین شناسی یونسكو به ایران

به گزارش لیمو بلاگ مدیر كل دفتر برنامه ری و فناوری اطلاعات سازمان زمین شناسی از تهیه نقشه ذخایر كویر لوت در این سازمان اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر آن كرسی زمین شناسی یونسكو به سازمان زمین شناسی جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، مهندس رضا جدیدی در بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از سازمان زمین شناسی آغاز فعالیتهای این سازمان را مربوط به سال ۱۳۳۸ دانست و اظهار داشت: فعالیت این سازمان بر مبنای اسناد بالادستی همچون سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است بگونه ای که چهار بند از این سیاست ها به صورت مستقیم دلالت بر فعالیتهای سازمان زمین شناسی دارد.
وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه ورود شاخه های جدید زمین شناسی به کشور، اظهار نمود: زمین شناسی بنیادی، محیطی، دریایی همچون رشته های جدیدی هستند که حسب الامر دستورات مقام معظم رهبری به فعالیتهای سازمان زمین شناسی افزوده شد.
جدیدی تولید اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشاف، پایش مخاطرات طبیعی زمین، تغییر اقلیم و بحران های ناشی از آن و کشف منابع آبی را از وظایف این سازمان نام برد و اظهار داشت: این سازمان از سال ۱۳۳۸ فعالیت خویش را شروع کرد و از سال ۱۳۷۶ اکتشاف معادن به مأموریت های آن افزوده شد ولی این سازمان داده هایی از اکتشافات معدنی از سال های آغاز کار خود به ثبت رسانده است.
وی کشف ذخایر معدنی بزرگ انگوران، مس سرچشمه، فسفات اسفوردی، سرب و مس مهدی آباد، معدن نفلین سینیت آذربایجان، مس سنقر را همچون اکتشافات این سازمان دانست و افزود: ما دو وظیفه حاکمیتی داریم که یکی شناسایی منابع ملی با هدف ایجاد ارزش افزوده که حدود ۷ درصد از GDP کشور را تشکیل می دهد، است که در این راستا سازمان ۳۸۰ لایه اطلاعاتی در چارچوب ۹۰ عنوان نقشه در کشور تولید کرده است.
مدیر کل دفتر برنامه ری و فناوری اطلاعات سازمان زمین شناسی از رونمایی از نقشه های نسل دوم این سازمان در آینده نزدیک اطلاع داد.
وی وظیفه دوم این سازمان را شناسایی مخاطرات با هدف پیشگیری از زیان های اجتماعی آن ذکر کرد.
جدیدی با اشاره به عضویت این سازمان در ستاد مدیریت بحران، شورایعالی آب، کمیته ملی گرد و غبار، کمیته اقتصاد مقاومتی در حوزه سازگاری با تحولات زیست محیطی کشور و کارگروه احیا دریاچه ارومیه، افزود: با عنایت به شرایط کمبود آب در کشور، این سازمان همینطور در زمینه کشف منابع جدید آبی فعال است و کشف ذخایر آب های کارستی را در دستور کار دارد.
وی با اشاره به اینکه آب های کارستی با آب های ژرف متفاوت می باشد، اظهار نمود: کارست یک پدیده زمین شناسی است که در درون آن، آب با کیفیت و تجدید پذیر وجود دارد.
مدیر کل دفتر برنامه ری و فناوری اطلاعات سازمان زمین شناسی همکاری با دانشگاه های خارجی را از دیگر اقدامات بین المللی این سازمان نام برد و خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۹ به صورت رسمی کرسی علوم زمین یونسکو به سازمان زمین شناسی جمهوری اسلامی ایران تعلق گرفت و در ماه های آینده ابلاغیه رسمی ارسال خواهد شد.
جدیدی عضویت در اتحادیه بین المللی علوم زمین، کمیسیون تهیه نقشه های زمین شناسی دنیا، ژئوپارک های یونسکو و انجمن زمین شناسی پزشکی را از دیگر موفقیت های این سازمان در مجامع بین المللی نام برد و تصریح کرد: کشورهای دنیا برای انجام پایش ها و تهیه نقشه های زمین شناسی تقسیم بندی شده که در خاورمیانه، سازمان زمین شناسی ایران برای این امر انتخاب شده است.
وی از اجرای پروژه تهیه نقشه های زمین شناسی و اکتشافات در کویر اطلاع داد و اظهار داشت: برای سالجاری پروژه تهیه نقشه زمین شناسی "لوت" را در دستور کار داریم که تا آخر سال جاری این نقشه ها تهیه خواهد شد و دخایر این منطقه مورد شناسایی قرار خواهد گرفت.
به قول وی ۱۰۰ درصد تهیه نقشه های دویست و پنجاه هزارم و ۸۸ درصد نقشه های یکصدهزارم نقاط کویری در چارچوب ۶۳ برگه اجرایی شده است.1399/03/04
15:08:53
5.0 / 5
2980
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳