بررسی رخدادهای لرزه ای در هفته گذشته؛

ثبت ۳ زلزله بیشتر از ۴ در ۳ استان، اقدامات اولویت دار در نخستین سالگرد زلزله ۵ و دو دهم ملارد استان تهران

ثبت ۳ زلزله بیشتر از ۴ در ۳ استان، اقدامات اولویت دار در نخستین سالگرد زلزله ۵ و دو دهم ملارد استان تهران

به گزارش لیمو بلاگ هفته گذشته نخستین سالگرد زلزله ۵.۲ ملارد استان تهران بوده كه به باور محققان حوزه زلزله، این زلزله مانور كوچكی برای مدیریت بحران كشور بوده است، علاوه بر آن در نزدیكی دریای خزر زلزله ای با بزرگای ۴.۷ به ثبت رسید.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، روز ۲۹ آذر ماه جاری نخستین سالگرد زمین لرزه ملارد بود كه با بزرگی ۵.۲ در ۳ كیلومتری غربی ملارد استان تهران رخ داد. این زمین لرزه، ناشی از زمین لرزه مهیب ۷.۳ ازگله كرمانشاه در روز ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ با ۶۲۱ نفر كشته و ویرانی های گسترده بوده است. رومركز این زلزله در ۴۳ كیلومتری از محدوده مركزی شهر تهران و غرب آن، ۲۲ كیلومتری شمال غرب نسیم شهر، ۱۸ كیلومتری جنوب كرج و ۱۳.۸ كیلومتری جنوب شرق ماهدشت گزارش شد.موقعیت رومركز زلزله نسبت به مراكز جمعیتی اطراف

بر اساس گزارش های انتشار یافته در این زمین لرزه خسارت سازه ای قابل ملاحظه ای رخ نداد، ولی در نمای خارجی ساختمان های مسكن مهر "مهرشهر" كرج مواردی از ترك خوردگی ها و شكاف ها و ریزش نما و در جاده چالوس در یك نقطه، ریزش كوه گزارش شد.ترك خوردگی مسكن مهر مهرشهر كرج بر اثر زلزله ملارد سال ۹۶

زلزله ملارد زلزله با اهمیتی بود؛ چراكه این زمین لرزه در نزدیكی دو كلانشهر اصلی كشور یعنی تهران و كرج رخ داد. شاید بتوان زلزله ملارد را محسوس ترین زمین لرزه ایران در چند سال اخیر نامید كه جمعیتی در حدود ۲۰ میلیون نفر آنرا حس كردند. تنها در فاصله ۶۰ كیلومتری از رومركز زلزله، ۴۳ شهر و ۵۵۰ آبادی واقع شده كه بزرگترین آن پایتخت كشور است. جمعیت شهری در این فاصله حدود ۱۴ میلیون نفر و جمعیت آبادی ها حدود ۶۳۰ هزار نفر بر مبنای آمار ۱۳۹۵ مركز آمار است.توزیع مراكز جمعیتی شهری و روستایی اطراف تا فاصله ۶۰ كیلومتری رومركز زلزله ملارد

در زلزله ملارد اهمیت وجود شبكه متراكم ایستگاه های لرزه نگاری و شتابنگاری مشخص شد. زمین لرزه ۵.۲ ملارد با پیش نشانگر لرزه ای شاخصی همراه بود؛ چراكه از حدود یك ماه قبل از وقوع زلزله، در مجاورت جنوبی شهر كرج و در راستایی به سمت جنوب آن، حدود ۴۳ پیش لرزه رخ داد. هر چند در برخی از حالات این قبیل فوج لرزه ای منجر به رخداد زمین لرزه های بزرگ نمی گردد، اما این بی هنجاری لرزه ای توسط مركز لرزه نگاری كشوری موسسه ژئوفیزیك به مسئولین اطلاع رسانی شده بود.پیش لرزه های زلزله ملارد در جنوب كرج از حدود یك ماه قبل از وقوع زلزله اصلی

تا یك ماه بعد از زلزله ۵.۲ ملارد سال قبل تعداد ۵۸ پس لرزه در اطراف نقطه رومركزی زلزله توسط مركز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران به ثبت رسید كه بزرگترین پس لرزه ۴.۲ بود، ولی اغلب آنها بزرگای كمتری داشته اند. پراكنش پس لرزه ها تصور مناسبی از جهت گسیختگی گسل مسبب زمین لرزه را نشان داده است و از این نظر، پس لرزه و الگوی توزیع آنها حائز اهمیت می باشد.

به گفته دكتر علی بیت اللهی، مدیر بخش زلزله مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی "پایش گسل های اطراف تهران تا شعاع ۱۰۰ كیلومتر" همچون اقدامات اولویت دار این زلزله است. این پایش باید با تجهیز مراكز لرزه نگاری و شتابنگاری كشوری، نصب آرایه، بررسی های دورسنجی و GPS و مطالعات میدانی زمین شناختی همراه باشد.

"آموزش های مردمی رفتار صحیح در مقابل زلزله"، اختصاص بودجه برای طرح های كاهش خطرپذیری لرزه ای و پیشگیری از هدررفت سرمایه های ملی"، "نظارت بر ساخت و ساز، كیفیت بتن و مصالح و میلگردها" و "ممنوع شدن ساخت و ساز ساختمان های مهم بر روی حریم گسل ها در كلیه شهرها و روستاها" از دیگر اقدامات مهم پس از زلزله ملارد اعلام گردید.

در هفته پیش همینطور در نزدیكی دریای خزر زلزله ای به بزرگای ۴.۷ رخ داد و گلباف استان كرمان و اهل استان فارس با زلزله هایی با بزرگای ۴ لرزیدند. جزئیات زلزله های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۲۴ آذر

در سرپل ذهاب استان كرمانشاه زلزله ۲.۸ و در ساغند استان یزد زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.

در راین استان كرمان زلزله ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۶ كیلومتری و در ۱۱ كیلومتری راین، ۳۱ كیلومتری درب بهشت و ۴۱ كیلومتری گلزار این استان رخ داد.

شادمهر استان خراسان رضوی با زلزله ای به بزرگای ۳.۳ لرزید كه عمق این زلزله در ۱۱ كیلومتری و كانون رومركز آن در ۶ كیلومتری شادمهر، ۱۷ كیلومتری بایك و ۲۰ كیلومتری تربت حیدریه این استان بوده است.

هجدك استان كرمان زلزله ای به بزرگای ۳.۵ را تجربه نمود كه عمق آن در ۶ كیلومتری و كانون این زمین لرزه در ۳۹ كیلومتری هجدك، ۴۹ كیلومتری شهداد و ۵۱ كیلومتری چترود بوده است.

یكشنبه ۲۵ آذر

در فاریاب استان كرمان زلزله ۲.۶، در بالاده استان فارس زلزله ۲.۹، در پهله استان ایلام زلزله ۲.۵، در زرین رود استان زنجان زلزله ۲.۶ و در قصرشیرین استان كرمانشاه زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.

دوشنبه ۲۶ آذر

در مورموری استان ایلام زلزله ۲.۸، در شنبه استان بوشهر زلزله ۲.۶ و در جورقان استان همدان زلزله ۲.۵ گزارش شد.

در لوندویل استان گیلان زلزله ای به بزرگای ۴.۷ رخ داد كه عمق آن در ۲۰ كیلومتری و كانون این زمین لرزه در ۴۶ كیلومتری لوندویل، ۴۷ كیلومتری آستارا و ۴۷ كیلومتری حویق این استان بوده است.

گزیك استان خراسان جنوبی هم با زلزله ای به بزرگای ۳ لرزید. عمق این زمین لرزه در ۸ كیلومتری زمین و كانون آن در ۳۲ كیلومتری گزیك، ۴۰ كیلومتری زهان و ۴۰ كیلومتری حاجی آباد این استان بوده است.

سه شنبه ۲۷ آذر

زلزله با بزرگای ۳.۳ علی آباد استان گلستان، نخستین زلزله مهم روز ۲۷ آذر بود كه در عمق ۵ كیلومتری زمین و در ۱۸ كیلومتری علی آباد، ۲۲ كیلومتری فاضل آباد و ۲۹ كیلومتری خان ببین این استان رخ داد.

در سیرچ استان كرمان زلزله ۲.۵، در كدكن استان خراسان رضوی زلزله ۲.۶ و در آرادان استان سمنان زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

چهارشنبه ۲۸ آذر

در سفیدسنگ استان خراسان رضوی زلزله ۲.۸، در گیلانغرب استان كرمانشاه زلزله ۲.۹، در چكنه استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵، در راین استان كرمان زلزله ۲.۷ و در بهبهان استان خوزستان زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

در گلباف استان كرمان زلزله ای به بزرگای ۴ به ثبت رسید كه عمق آن در ۸ كیلومتری و كانون این زمین لرزه در ۱۵ كیلومتری گلباف، ۳۰ كیلومتری اندوهجرد و ۳۲ كیلومتری كشیت گزارش شد.

خانوك استان كرمان هم با زلزله ای به بزرگای ۳.۵ لرزید. عمق این زمین لرزه در ۱۱ كیلومتری و كانون آن در ۱۲ كیلومتری خانوك، ۱۶ كیلومتری زرند و ۲۶ كیلومتری هجدك این استان بوده است.

پنج شنبه ۲۹ آذر

سردشت استان خوزستان زلزله ای به بزرگای ۳ را تجربه نمود كه عمق آن در ۲۱ كیلومتری و كانون این زمین لرزه در ۲۴ كیلومتری سردشت و ۲۷ كیلومتری بهبهان استان خوزستان و ۳۵ كیلومتری دوگنبدان استان كهگیلویه وبویر احمد بوده است.

در علی آباد استان گلستان زلزله ۲.۹، در خانوك استان كرمان زلزله ۲.۷ و در قصرشیرین استان كرمانشاه زلزله ۲.۸ ریشتری رخ داد.

زلزله ۴ اهل استان فارس از دیگر رخدادهای لرزه ای روز ۲۹ آذر ماه بود كه عمق آن در ۱۹ كیلومتری و كانون این زمین لرزه در ۳۰ كیلومتری اهل و ۳۵ كیلومتری اشكنان استان فارس و ۳۸ كیلومتری جناح استان هرمزگان گزارش شد.

جمعه ۳۰ آذر

در قصرشیرین استان كرمانشاه زلزله ۲.۵ و در جعفریه استان قم زلزله ۲.۷ به ثبت رسید.

باسمنج استان آذربایجان شرقی هم با زلزله ۳.۶ ریشتری لرزید كه عمق آن در ۸ كیلومتری و كانون این زمین لرزه در ۸ كیلومتری باسمنج، ۱۴ كیلومتری تبریز و ۱۵ كیلومتری خواجه گزارش شد.
1397/10/01
16:01:44
5.0 / 5
4870
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳