رئیس بیمارستان بقیه الله :

فرد دارای آنتی بادی تا ۶ ماه كرونا نمی گیرد

فرد دارای آنتی بادی تا ۶ ماه كرونا نمی گیرد

رئیس بیمارستان بقیه الله با اشاره به یكی از نظریه ها در مورد كرونا اظهار داشت: هم اكنون می دانیم فرد دارای آنتی بادی به مدت ۶ ماه به كرونا مبتلا نمی گردد.دکتر حسن ابوالقاسمی امروز در نشست خبری ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) با مبحث بررسی روند درمان ویروس کرونا از راه پلاسما درمانی با اشاره به اینکه بیماری کووید ۱۹ که درمانی برای آن وجود نداشت دنیا را غافلگیر کرد، عنوان کرد: یکی از تجاربی که از سالهای قبل در مورد تولید دارو به واسطه بخش های خصوصی داشتیم پلاسما درمانی بود.
وی با اشاره به اینکه ما بعنوان دومین کشور پس از چین به صورت وسیع گرفتار این بیماری شدیم و بیمارستان ها با حجم زیادی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ مواجه گشتند، اظهار داشت: در حالت طبیعی برای برخی بیماری ها درمان شناخته شده ای داریم ولی ویروس کرونا، ویروسی بود که پروتکل درمانی برای آن نداشتیم.
ابوالقاسمی تصریح کرد: با عنایت به این که پس از ورود این بیماری به کشور باید مرگ و میر ناشی از کووید را کم می کردیم ازاین رو از روش پلاسما درمانی استفاده کردیم که از اسفند ماه این روش شروع شد.
به گفته رئیس دانشگاه بقیه الله، هنوز هم تعداد مبتلایان به بیماری بالاست که می بایست به هر روشی این تعداد کاهش پیدا کند چونکه یک سری از افراد صدمه پذیر هستند و الان هم می بینیم که دامنه مرگ و میر به جوانان هم سرایت کرده است.
وی با تاکید بر اینکه پلاسما درمانی فلسفه ای قدیمی نزدیک به ۲۰ ساله در کشور دارد، بیان نمود: پلاسما در بخشی از سلول های خونی یا بخش مایع بدن شناور هستند که در مقابل عفونت، بدن را ایمن می کند چونکه سبب تولید آنتی بادی در بدن می شود.
ابوالقاسمی با تاکید بر اینکه در سابقه ۱۰۰ سال گذشته استفاده از آنتی بادی برای از بین بردن ویروس های ابولا، سارس، مرس و … مورد بررسی قرار گرفته است، اظهار داشت: ما اگر آنتی بادی را بموقع به بیماری برسانیم که حال وخیمی دارد، طبیعتاً می توانیم ویروس را از بین ببریم.
وی افزود: مطالعات دوران قبلی نکته مثبتی از اثر بخشی داشت و البته چینی ها پیش از ما در بیماران وخیم امتحان کرده بودند که موثر است؛ ازاین رو پلاسما درمانی را برای بیماری کرونا در کشور آغاز کردیم که تابحال هم نتایج خوبی داشته است.
وی اضافه کرد: ما با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور پلاسما را تهیه کردیم و در اختیار بیماران نیازمند قرار دادیم؛ البته در این میان جلسه ای گذاشتیم که چطور می شود با همکاری بخشی خصوصی از این امکانات استفاده نماییم.
وی افزود: ما سالانه ۴۰۰ هزار لیتر از افراد سالم پلاسما می گیریم و بر مبنای استانداردهای اروپا، آنها را با همکاری کشورهای اروپایی به دارو تبدیل می نماییم و در کشور برای بیماری های خاص به مصرف می رسانیم؛ اینها داروهای گران قیمتی هستند. این نشان داده است که ما سابقه طولانی در پلاسما درمانی داریم و آنرا بر مبنای استانداردهایی جمع اوری می نماییم.
رئیس تیم پزشکی درمان کووید ۱۹ با پلاسما درمانی با تاکید بر اینکه حالا مجوز پلاسما درمانی برای بیماری کووید ۱۹ را داریم، بیان نمود: ابتدا از بیمارستان بقیه الله آغاز به تزریق پلاسما کردیم که بعد بیمارستان های مسیح دانشوری، بیمارستان های قم و …سایر استان ها این اقدام را شروع کردند.
وی با تاکید بر اینکه پیش از کشور ما تزریق پلاسما به افراد مبتلا به کرونا شروع نشده بود، اظهار داشت: به علت اینکه داروهای موثری برای درمان این بیماری وجود ندارد استفاده از این روش می تواند موثر و مفید باشد که تابحال هم افرادی با پلاسما درمانی بهبود پیدا کرده اند.
رئیس دانشگاه بقیه الله با اشاره به نتایج اولیه پلاسما درمانی اظهار داشت: در این پروژه پلاسما را در اختیار بیماران بدحال قرار دادیم و طبق نتایج دیدیم در ۵۰ مورد اول بیماران به صورت معجزه آسایی نجات پیدا کردند؛ نتایج تحقیقات نشان داد استفاده از پلاسما در بیماران بهبود یافته مرگ و میر را کم کند و دوران بستری را کم می کند؛ همینطور استفاده از ای سی یو و ونتیلاسیون را کم کند.
وی اظهار داشت: این نتایج در مقایسه با گروه هایی که پلاسما دریافت نکردند نشان داد مرگ ومیر به صورت قابل توجهی تا حدود ۲۰ درصد کاسته می شود.
رئیس دانشگاه بقیه الله با اشاره به اینکه برای تزریق پلاسما بررسی دو عامل از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: طبق تجاربی که بدست آوردیم دو عامل در پلاسما درمانی مورد بررسی قرار گرفته؛ این روش فرد را گرفتار عارضه نمی کند و روشی است که نسبت به دارو بهتر است و اینکه هر بیمار با پلاسما درمانی فوت نمی نماید.
وی با تاکید بر اینکه هر بیماری که زود شروع کند تأثیر زیادی برای بهبودی وی دارد، اظهار داشت: نمی توان از پلاسمای افرادی که سابقه حاملگی دارند در درمان بیماران کرونایی بهره ببریم از طرفی باید میزان بانک پلاسما را در کشور افزایش دهیم. رئیس دانشگاه بقیه الله در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه افرادی که به کرونا مبتلا شده اند و پلاسما اهدا کرده اند امکان مبتلا شدن مجدد در آنها وجود دارد یا خیر اظهار داشت: نتایج بررسی ما نشان داده است کسانی که مبتلا شدند و انتی بادی در بدن آنها ساخته شده است برای دومین بار مبتلا به این بیماری نمی شوند ولی این گفته در حد نظریه بوده و ثابت نشده است؛ هم اکنون می دانیم فرد دارای آنتی بادی به مدت ۶ ماه به کرونا مبتلا نمی گردد بنابراین می توان تزریق پلاسما را برای اقدامات پیشگیرانه تکرار کرد که این روش برای افراد پیوند کلیه و یا سرطانی موثر است. ابوالقاسمی اظهار داشت: طبق اخرین بررسی ها کسانی که انتی بادی در بدن آنها تولید شده است باردیگر گرفتار این بیماری نشده اند و یک فرد طی یک سال می تواند چندین بار انتی بادی را اهدا کند. وی در پاسخ به این سؤال که آیا این روش بر روی ویروس انفلوانزا موثر است یا خیر اظهار داشت: در برخی از بیماری ها مانند سرخک و ابله و… ویروس ها امکان خنثی سازی دارند ولی جهت استفاده از پلاسما برای H۱N۱ استفاده از این روش فراهم نیست چون ویروس فعال است.
ابوالقاسمی در مورد تحقیقات جدید در مورد ایمونوگلوبین اظهار داشت: کارآزمایی بالینی تحقیقات در زمینه «ایمونوگلوبین» که از قبل شروع شده بود شروع می شود تا به واسطه آن، اقدامات پیشگیرانه از کرونا داشته باشیم.
وی در مورد دسته بندی پلاسما اظهار داشت: همانطور که خون تقسیم بندی شده و بر مبنای شرایطی اهدا می شود؛ مثلاً در اهدای خون، گروه خونی O می تواند دهنده عمومی باشد؛ در پلاسما هم دسته بندی هایی وجود دارد ولی یکی از فرق هایی که بین خون و پلاسما وجود دارد این است که پلاسمای گروه AB دهنده عمومی است.
رئیس دانشگاه بقیه الله اضافه کرد: هم اکنون برای مطالعه برخی تحقیقات علمی سایر کشورها برای ما محدودیت هایی اعمال شده اما این مانعی نمی گردد که در زمینه این بیماری تلاشی نکنیم.

1399/04/13
23:23:26
5.0 / 5
2736
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴