اختتام 31 پروژه فناوری در سامانه رفع نیازمندی ها

اختتام 31 پروژه فناوری در سامانه رفع نیازمندی ها

لیمو بلاگ: مسول امور پژوهش و فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورای عالی عتف، از اختتام 31 پروژه پژوهش و فناوری در سال 1398 در سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری (ساتع ) آگاهی داد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، پیام چینی فروشان درباب سامانه "ساتع" اظهار داشت: سامانه ساتع با هدف رفع نیازمندی­ها و مشکلات فناورانه دستگاه­های اجرایی کشور توسط توانمندی­های پژوهش و فناوری موجود در دانشگاه­ها، پژوهشگاه­ها، شرکت­های دانش بنیان و واحدهای فناور کشور در دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری طراحی و راه ­اندازی شده است.
مسول امور پژوهش و فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورای عالی عتف در ادامه اضافه کرد: این سامانه بستری جهت تبادل فناوری و تسهیل پروسه ارتباط میان عرضه ­کنندگان فناوری و متقاضیان آنهاست که موجب تغییر رویکرد فعالیت­های علمی و پژوهشی کشور به مسئله محوری، ایجاد فضای مناسب برای شکل­ گیری اقتصاد دانش بنیان، انتقال نتایج دستاوردهای پژوهشی از مراکز علمی و پژوهشی و شرکت­های دانش بنیان داخلی به صنایع کشور می­شود.
ایشان سپس گفت: علی­رغم وجود موانع و چالش­های متعدد، در سال 1398، مبلغ 1400 میلیارد ریال به از طرف شرکت­ها، بانک­ها و موسسات دولتی به حساب خزانه ­داری کل کشور بابت اجرای قراردادهای ثبت شده در سامانه ساتع واریز گردید؛ که مبلغ 380 میلیارد ریال، برمبنای میزان پیشرفت پروژه ­ها، به آنها پرداخت گردید.
چینی فروشان درباب اجرای دقیق پروسه ورود و ثبت از جانب شرکت­ها، بانک­ها و موسسات دولتی به سامانه ساتع اصرار کرد و گفت: باتوجه به نوپا بودن این سامانه و ناآشنایی خیلی از مراکز علمی و پژوهشی با پروسه اجرایی سامانه، خیلی از گزارش­های پیشرفت با تأخیر از طرف مجریان پروژه­ها جهت بررسی در سامانه به ثبت رسید که موجب به تعویق افتادن پرداخت­ها گردید، همین طور پروسه طولانی ثبت و انعقاد قراردادها توسط دستگاه­های اجرایی سبب شده بیشتر قراردادها در نیمه دوم سال منعقد شود.
مسول امور پژوهش و فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورای عالی مشخصات پروژه های ثبت شده در این سامانه اظهار داشت: برمبنای اطلاعات موجود در سامانه ساتع، حدود 100 پروژه به ثبت رسیده در سامانه دارای میزان پیشرفت بیشتر از 50درصد بوده­اند که از میان آنها 31 پروژه پژوهشی خاتمه یافته است. در مجموع 51 گزارش، 3 کتاب، 3 مقاله، 6 مورد توسعه فناوری و 4 مورد تغییر در فناوری های موجود از اجرای این پروژه ها حاصل شده است. از دیگر دستاوردهای این پروژه­ها می­توان تولید ماشین آلات، تجهیزات و نرم افزار یارانه ای اشاره نمود.
وی میانگین کلی پیشرفت پروژه­های ثبت شده در سامانه ساتع برابر 21 درصد اعلام نمود.
چینی فروشان دبا اشاره به همکاری شرکت ­ها، بانک ­ها و موسسات دولتی در زمینه ثبت بموقع و دقیق اطلاعات اضافه کرد: باتوجه به تجربیات کسب شده طی 2 سال راهبری این سامانه توسط دبیرخانه شورای عالی عتف، همین طور همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و خزانه­داری کل کشور در طراحی سازوکارها جهت تسهیل و روانکاری فرایندهای اجرایی شاهد دستاوردهای بهتری در سال 1399 خواهیم بود.
منبع:

1399/04/27
12:16:12
5.0 / 5
2154
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴