راهكاری برای كاهش ریزش تعداد مشتریان محصولات

راهكاری برای كاهش ریزش تعداد مشتریان محصولات

لیمو بلاگ: پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان با بهره گیری از تسهیلات نمونه سازی صندوق نوآوری و شكوفایی موفق به راه اندازی سامانه مانیتورینگ هوشمند برای مدیریت رفتار مشتریان و كاهش ریزش آنها شده اند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، محمد روزبه، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در مورد سامانه مانیتورینگ هوشمند برای مدیریت رفتار مشتری اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح، توسعه سامانه داده کاوی با هدف تحلیل و مدیریت رفتار موجودیت ها همچون مشتریان، تحت عنوان سامانه دایکر است. این سامانه بمنظور خوشه بندی مشتریان و درخواست ها و شناسایی الگوهای رفتاری مشتریان با تاکید بر هوش تجاری توسعه داده شده است. هر رویداد تکرارپذیری که دارای الگوهای رفتاری قابل اندازه گیری باشد، توسط این سامانه تحلیل شده و شناسایی الگوهای رفتاری، مانیتورینگ و همین طور هدف گذاری برمبنای میزان تغییرات آنها به صورت پویا گزارش می شود.
روزبه افزود: سامانه دایکر با تاکید بر موضوع مدیریت ارتباط با مشتریان تولید شده و به شناسایی الگوهای رفتاری خرید مشتریان می پردازد. برمبنای مانیتورینگ پویای سامانه، تغییر رفتار هر مشتری در طول زمان بطور کامل رصد شده و برمبنای میزان تغییرات آنها نسبت به الگوهای هدف، فهرست عملیاتی از مشتریان با بیشترین اولویت را بطور منظم به کاربران گزارش می دهد. خصوصیات خرید هر مشتری می تواند شامل میزان و یا تعداد فقره خریدها و مدت زمان گذشته از آخرین خرید شود.
وی در مورد قابلیت سفارشی شدن این سامانه برای سازمان های مختلف توضیح داد و اظهار داشت: کاربر می تواند با بهره گیری از رابط کاربری دایکر تنظیمات مورد پسند خودرا به سامانه وارد کند و گزارش تولید شده توسط دایکر را دریافت و مشاهده کند. اطلاعات خرید مشتری به Context هر کسب و کار وابسته است، پس دایکر امکان کار با داده کسب و کارهای مختلف را نیز دارد. در این سامانه، حرکت مشتری قابل پیگیریست و سازمان پیش از وقوع عواقب نامطلوب و کاهش سهم بازار واکنش نشان میدهد و با اتخاذ یک استراتژی جدید و هوشمندانه از وقوع اتفاقات ناخوشایند جلوگیری می کند.
روزبه در مورد پلت فرم طراحی شده از این سامانه اظهار داشت: در این طرح، پلتفرمی برای خوشه بندی را در سه حوزه ارتباط با مشتریان، مالی و خدمات پشتیبانی توسعه داده ایم. بدین منظور معیارهایی چون شاخص سازی، توسعه مدلها و الگوریتم ها و توسعه رابط کاربری و داشبورد تحلیلی مرتبط را برای هر سه حوزه اجرا کرده ایم. همین طور شرکت خاصیت های غیر عملکردی سامانه نظیر حجم و سرعت داده ها و رخدادهای مورد بررسی را بهبود داده و امکان پردازش داده های حجیم را فراهم و تست نفوذ امنیتی را اجرا کرده است.
مجری طرح در مورد خاصیت های دیگر این سامانه توضیح داد و اظهار داشت: علاوه بر گزارش به مدیران برای ترسیم استراتژی آینده تولید و تصاحب بازار، سامانه به صورت هوشمندانه برای کارشناس بازار سازمان نیز گزارشی به صورت روزانه یا هفتگی تهیه می کند و در آن مشتری های اولویت دار برای افزایش تعاملات با کارشناس را معرفی می کند. کارشناس می تواند با تخصیص بسته تبلیغاتی یا ارسال فرم نظرسنجی یا هر روش دیگری برای درگیر کردن مشتری با حوزه کسب و کار از ریزش مشتریان جلوگیری کند.
روزبه در مورد برنامه های اجرا شده با این سامانه به همراه بانک ملت اشاره نمود و اظهار داشت: این سامانه الان در بانک ملت راه اندازی شده و مورد استفاده قرار می گیرد و در فاز توسعه ای قرار دارد. همین طور در سامانه ۱۳۷ شهرداری کرج نیز به شکل دیگری و با اندکی تغییر پیاده سازی شده است. در این سامانه بجای مشتری موضوعاتی که شهروندان تماس می گیرند مدنظر قرار گرفته شده است. با این سامانه امکان رصد عملکرد واحدهای شهرداری برای مدیریت فراهم می شود.
وی برنامه های آینده شرکت را تحت وب کردن این سامانه و ایجاد امکان صادرات آن به کشورهای دیگر عنوان نمود و اظهار داشت: هدف توسعه ای ما طراحی نسخه ابری از این سامانه است. شرکت های کوچک و متوسط که امکان تامین تجهیزات سخت افزاری این سامانه را ندارند، می توانند با شارژ ماهیانه، گزارش های مورد نیاز خودرا از سامانه ابری دریافت نمایند و درگیر زیرساخت و هزینه های فنی نشوند.
برمبنای اعلام روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، روزبه درباره ستاندن تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی نیز اشاره کرد: مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان از صندوق نوآوری تسهیلات نمونه سازی دریافت کردیم که با بهره گیری از آن نسخه اولیه سامانه را طراحی کردیم. همین طور سامانه دایکر مدیکال با رویکرد تشخیص رفتار مشتریان در مورد بیماری کووید ۱۹ در حال طراحی است و برای تولید این سامانه از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات نمونه سازی دریافت خواهیم کرد.
منبع:

1399/05/01
13:58:56
5.0 / 5
2450
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳