معاون علمی وفناوری رئیس جمهور:

یزد سرعت بسیار بالایی در رشد صنایع دانش بنیان دارد

یزد سرعت بسیار بالایی در رشد صنایع دانش بنیان دارد

به گزارش لیمو بلاگ یزد معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت های فناوری یزد اظهار داشت: این استان سرعت بسیار بالایی در رشد صنایع دانش بنیان دارد.


« سورنا ستاری» دقایقی قبل در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با تاکید بر نقش یزد در پیشرفت تکنولوژی های جدید کشور گفت: استان یزد پتانسیل خوبی در اقتصاد دانش بنیان دارد.
وی اظهار داشت: متاسفانه سال ها قبل پول نفت خیلی از زیرساخت های انسانی، پتانسیل کارافرینی را از بین برده اما به حمدالله تاکیدات مقام معظم رهبری بر رونق اقتصاد دانش بنیان سبب شد که اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.
ستاری اضافه کرد: کسب شغل باید از راه دانش و علم به وجود آید جوانان لازم است خودشان در راه تحصیل کارآفرینی کنند و کسب و کار جدید راه بیندازند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: در یزد تحول سریع تر اتفاق می افتد، در شرکت های جدید اقتصاد دانش بنیان شاهد می باشیم که هم اکنون دستاوردهای خوبی برای سلامت کشور داشته است، لازم است اقداماتی صورت گیرد که کشور نیاز دارد.
ستاری با تاکید بر اینکه پیشرفت صنایع دانش بنیان نیازمند حمایت بیشتر است اشاره کرد: ارزش افزوده ای که از صنایع جدید دانش بنیان به وجود آمده است از هنر مغز و دانش فرد است.
وی اظهار داشت: جهت گیری دانشگاه ها برای رونق تکنولوژی و صنعت باشد، جوانان و ما مسئولین با پول مردم در دانشگاه ها درس خوانده ایم که مشکل مردم را حل نماییم.
معاون علمی و فناوری گفت: اگه قرار باشد بهترین سال های عمر جوان در کلاس ها گرفته شود و در نهایت شغل نداشته باشد، عمرشان هدر رفته و ارزش افزوده ای نخواهند داشت و در جامعه ایجاد معضل می کند.
ستاری اظهار داشت: جهت گیری دانشگاه ها به سمت کارآفرینی و توسعه باشد، ما می توانیم با هنر دانش مشکلات مردم را رفع نماییم.


انقاد از بی اعتمادی برخی مدیران نسبت به نخبگان
آیت الله «محمدرضا ناصری یزدی» نماینده ولی فقیه در استان یزد نیز در این دیدار با انتقاد از بی توجهی به ایجاد زیرساخت های جذب نخبگان در ایران، اظهار داشت: برخی مدیران اعتماد و اطمینان لازم به نخبگان را ندارند.
وی با اشاره به این که متاسفانه سیستم آموزشی ما سطحی نگری است اظهار نمود: انگلیسی ها از 100 سال قبل در سیستم آموزشی ایران، تنها خواندن و حفظ کردن برای نمره گرفتن را قرار دادند و بنا بر این سبک آموزشی در ایران بر پایه بخوان حفظ کن و نمره بگیر پایه ریزی شد.
وی اشاره کرد: از جانب دیگر هویت دینی دانش آموزان و فرزندان ما را در مدارس گرفتند تا با خدا ارتباط نداشته باشند و به سبب عدم اتکا به منبع قوی، وابسته به غرب شوند.
امام جمعه یزد اشاره کرد: سطحی نگری موجود در آموزش ایران هم با کمبود سه اصل تفکر، تعقل و تدین به صورت ویژه روبرو است و نبود همین سه اصل هم سبب شده که خود باوری در جامعه ما خیلی کم باشد.
ناصری یزدی اشاره کرد: الان در کارخانه ها با وجود اینکه اعتقاد بر وجود استعداد هست، اما متاسفانه هیچ تلاشی صورت نمی گیرد که بتوانیم خودمان در نیازهایمان خصوصاً در مواد اولیه و ماشین آلات خودکفا شویم.
نماینده ولی فقیه در استان یزد با اعلان اینکه باید این سه اصل بسیار مهم در سیستم آموزشی ایران نهادینه شود اظهار داشت: ایران مملو از ظرفیت نخبگان است که باید آنها را اهتمام نماییم به خوبی حفظ نماییم و زیرساخت های لازم برای فعالیت و شکوفا شدن آنها را فراهم نماییم.
وی با انتقاد از اینکه متاسفانه الان غرب تلاش زیادی برای جذب نخبگان ایران می کند اظهار داشت: در تشکیلات ما چرا نباید زمینه ای برای جذب نخبگان و جلوگیری از مهاجرت آنها داشته باشیم، اساسا برای نخبگان باید مشوق های خوبی داشته باشیم که رغبت کامل به فعالیت در کشور را داشته باشند.
امام جمعه یزد عدم وجود اطمینان به نیروهای داخلی را یکی از بحران های بسیار مهم در رابطه با جذب نخبگان دانست و اظهار داشت: چه اشکالی دارد که نخبگان یک دفعه یا حتی چند بار در کاری اشتباهی کنند و بعد از آن موفق به ابتکار و اختراغ شوند؟ ما باید اعتماد به نخبگان را افزایش دهیم.


ایجاد گفتمان مشترک زمینه ساز تقویت اقتصاد دانش بنیان در یزد
«محمدعلی طالبی» استاندار یزد هم در این دیدار با اشاره به اینکه استان یزد ظرفیت بسیار خوبی در حوزه های فناوری و دانش بنیان دارد اظهار داشت: ایجاد گفتمان مشترک زمینه ساز تقویت اقتصاد دانش بنیان در یزد است.
وی اظهار نمود: امام جمعه یزد یکی از پشتیبانان اقتصاد دانش بنیان استان یزد هستند و با راهنمایی ایشان فعالیت ها و اقدامات خوبی در امتداد توجه به اقتصاد دانش بنیان، فناوری نوآوری صورت گرفته است.
طالبی اضافه کرد: آیت الله ناصری از چندین شرکت فناور و نوآور بازدید داشته و تاکیدات و راهنمایی های خوبی در جهت توجه به اقتصاد دانش بنیان در عرصه های مختلف سبب ایجاد شرکت های جدید شده است.
وی افزود: جایگاه خوب استان یزد در حوزه فناوری و دانش بنیان و راه اندازی کارخانه نوآوری و تبدیل کارخانه درخشان به پایگاه نوآوری با حمایت ها و اقدامات دکتر ستاری بوده که سبب شد اقدامات خوب دیگری در سایر حوزه ها هم شکل بگیرد.
استاندار یزد اضافه کرد: با حمایت، پشتیبانی و ایجاد گفتمان مشترک در حول اقتصاد دانش بنیان می توانیم در آینده شرایط اقتصادی بهتری داشته باشیم.
طالبی با اشاره به سفر معاون رئیس جمهور به یزد اظهار داشت: با همراهی دکتر ستاری فرصت شد بیش از ۷۰ شرکت های دانش بنیان به صورت حضوری، نمایشگاهی و مجازی بازدید صورت گیرد و شرکت ها مطالب و نقطه نظرات خود به شکل مختلف به استحضار ایشان برسانند.
یادآور می شود؛ معاون رئیس جمهور قبل از این دیدار از کارخانه نوآوری درخشان در یزد بازدید کرد.


منبع:

1399/05/14
22:46:34
5.0 / 5
2222
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳