تولید تجهیزات آزمایشگاه های فناوری نانو با یك چهارم قیمت جهانی

تولید تجهیزات آزمایشگاه های فناوری نانو با یك چهارم قیمت جهانی

با تلاش یكی از شركت های دانش بنیان تجهیزات آزمایشگاه های فناوری نانو همچون دستگاه لایه نشانی و دستگاه لیتوگرافی تماسی ماورای بنفش و نوری با یك چهارم قیمت خارجی تولید شد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، علی اکبر وکیلی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، با اشاره به اینکه تمرکز تحقیقاتی ما در زمینه ساخت تجهیزات در رابطه با آزمایشگاه های میکرو و نانوفناوری است، اظهار داشت: این شرکت، مجموعه کاملی از زنجیره تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی آزمایشگاه های ساخت سنسورهای میکرو و نانو، کیت های میکروفلویدیک، لیتوگرافی و لایه نشانی را تولید می کند.
وی همچون مهم ترین تجهیزات این شرکت را "اسپین کوتر"، "لیتوگرافی مسک الاینر"، "سلول های اچینگ"، "سیستم های لایه نشانی اسپاترینگ"، "پلاسما کلینر"، "گلاوباکس"، "کوره خلأ" و "پمپ سرنگ" دانست و افزود: دیگر محصولات این شرکت تجهیزات ایزولاسیون اتمسفری (گلاوباکس های مورد نیاز در صنعت باتری لیتیومی و سلول خورشیدی) و سیستم های تزریق خودکاری نانولیتری (پمپ های سرنگی) می شود.
وکیلی پوشش دهی دورانی را روشی رایج در علوم و مهندسی برای نشاندن لایه های نازک و یکنواخت مواد بر روی یک زیرساخت مسطح دانست و خاطرنشان کرد: در این روش معمولاً از یک ماده محلول مانند لاک نوری برای لایه زنی استفاده می شود. لیتوگرافی هم یکی از بهترین روش ها برای انتقال الگو از ماسک به سطح زیرلایه است. در ساخت ادوات میکرو و یا نانو در بعضی مواقع نیاز است که چندین لایه بر روی یک زیرلایه اضافه و یا حذف شود. سیستم لیتوگرافی با ماژول حرکتی ۵ درجه آزادی زیرلایه و دوربین نسبت به ماسک این امکان را فراهم می آورد.
مجری طرح افزود: در این سیستم بعد از همتراز کردن ماسک نسبت به زیرلایه توسط ماژول، نوردهی کنترل شده بر روی ماده حساس به نور صورت می گیرد. پمپ سرنگ همچون تجهیزاتی است که در یک آزمایشگاه برای تزریق مواد با نرخ مشخص به کار گرفته می شود، با قرارگیری سرنگ حاوی ماده مورد نظر در داخل دستگاه امکان تزریق خودکار مایع با نرخ مشخص و کنترل شده وجود خواهد داشت.
به گزارش ستاد نانو، محصولات تولیدی این شرکت با یک چهارم قیمت های جهانی به بازار عرضه می شود که در صورت پشتیبانی از خریداران و تأمین بودجه می تواند مانع خروج میزان زیادی از منابع ارزی کشور شود. این شرکت دانش بنیان از سال ۹۲ گواهی دانش بنیانی خود در زمینه ساخت ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته را دریافت و تابحال ۳۵ محصول دانش بنیانی طراحی و تولید کرده است.
تجهیزات پوشش دهی دورانی (اسپین کوتر) این شرکت، به دو کشور خارجی صادر گردیده است که در صورت رفع مشکلات صادراتی و تداوم فروش این محصولات به بازارهای جهانی، ارز زیادی به کشور تزریق می شود.
منبع:

1399/05/24
18:07:39
5.0 / 5
2224
تگهای خبر: تولید , دانش بنیان , سفر , سیستم
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱