توضیح سازمان غذا و دارو درباره خبر دستگاه تشخیص سریع كووید ۱۹

توضیح سازمان غذا و دارو درباره خبر دستگاه تشخیص سریع كووید ۱۹

به گزارش لیمو بلاگ اداره كل تجهیزات و ملزومات پزشكی سازمان غذا و دارو در نامه ای توضیحاتی درمورد خبر دستگاه تشخیص سریع كووید ۱۹ ارائه نمود.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، در متن این نامه آمده است: «طبق مجوز صادره این سازمان در مورد دستگاه RDSS کاربرد وسیله مذکور صرفاً جهت اندازه گیری میزان فاکتور ROS )(Reactive Oxygen Species در نمونه خلط بوده و با عنایت به یافته های علمی فعلی به هیچ عنوان به منظور شاخص اختصاصی در تشخیص بیماری ها کاربرد ندارد و صرفاً جهت جمع آوری اطلاعات بالینی و مطالعات تحقیقاتی بعنوان یک روش کمکی در کنار سایر علائم بالینی و روش های آزمایشگاهی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
با توجه به اینکه شواهد افزایش ROS در جریان التهابات و نیازهای مختلف دستگاه تنفسی وجود دارد، دستگاه RDSS وسیله ای برای سنجش مارکر استرس اکسیداتیو و التهاب احتمالی به حساب می آید. رادیکالهای آزاد یا ROS مارکر غیراختصاص بوده و در شرایط مختلفی که ارتباطی با کوید ۱۹ هم ندارند، امکان دارد در نمونه بالینی دستگاه تنفسی افزایش یابد.
خاطر نشان می شود هم اکنون اندازه گیری ROS در راهنماهای بالینی و دستورالعمل های تشخیص و درمان سفارش نشده است و بعنوان یک خدمت تشخیصی فاقد کد ملی و ارزش نسبی به حساب می آید و در متن گواهی صادره این سازمان هم کاربرد این وسیله به منظور تشخیص ویروس کرونا COV - SARS ۲ قید نشده است و هر گونه کاربرد تشخیصی این وسیله مستلزم بررسی و تحقیقات تکمیلی از جانب تولیدکننده و هم صحه گذاری یافته ها از جانب مراکز ذی صلاح خواهد بود. بنابراین کاربرد این دستگاه برای پایش جمعی و عام جهت مشخص کردن افراد مبتلا به کرونای بی علامت مورد تائید نیست.»


بخشی از متن خبر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو
این توضیحات به دنبال انتشار خبری از ستاد توسعه فناوری نانو روز که در روز دوشنبه، ۲۷ مرداد ماه انتشار یافت، عرضه شده است. در متن خبر این چنین آمده است: "چندی پیش خبری درباره ساخت دستگاه تشخیص ویروس کرونا توسط گروه نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران به رهبری محمد عبدالاحد منتشر گردید. این گروه که نتایج یافته های خویش را در یک مقاله معتبر بین المللی به چاپ رسانده بودند، اخیرا موفق به دریافت مجوز تولید از سازمان غذا و دارو شدند تا مسیر تولید این دستگاه ایرانی هموار شود.
به گفته دکتر عبدالاحد، نمونه اولیه این دستگاه تولید شده و در چند بیمارستان همچون بیمارستان های امام خمینی، بیمارستان لقمان حکیم، بیمارستان امام حسین و نورافشار روی بیشتر از ۶۰۰ بیمار مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مثبتی به دست آمده است.
دریافت مجوز تولید این دستگاه مسیر را برای ادامه تجاری سازی این دستگاه ایرانی هموار می کند.
به گفته مخترعان این ابزار، این دستگاه تنها برای تشخیص ویروس کووید ۱۹ نیست، بلکه برای تشخیص بیماری های ریوی قابل استفاده می باشد. بعضی از بیماری ها نظیر آسم و سل هم می توانند در خلط بیمار تغییراتی ایجاد کنند که با استفاده از این دستگاه قابل رهگیری هستند. هرچند که این دستگاه در شرایط فعلی می تواند برای تشخیص زودهنگام بیماری کرونا استفاده گردد. در واقع اگر کسی توسط این دستگاه مشکوک به کرونا تشخیص داده شد باید برای تست های تکمیلی اقدام نماید. این دستگاه برای پایش جمعی و عام مناسب می باشد تا افراد کرونایی بی علامت را مشخص نماید.
محمد عبدالاحد، از آزمایشگاه ادوات نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران درباره ساز و کار این دستگاه می گوید: «این دستگاه می تواند از گونه های اکسیژن فعال برای تشخیص بیماری های مربوط به ریه استفاده نماید. افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط یکی از شاخص هایی است که می تواند نشان دهنده بیماری کرونا باشد. در بیماران کرونایی، حتی زمانی که هنوز علایم بیماری مشخص نشده است، میزان گونه های اکسیژن فعال در خلط بیمار تغییر می کند که این سنسور با استفاده از این شاخص می تواند وجود بیماری را مشخص نماید. دلیل افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط را می توان به عملکرد التهابی بدن در مقابل حضور ویروس نسبت داد. همینطور فعالیتهای سلولی هم در زمان درگیری با ویروس باعث تشکیل گونه های اکسیژن فعال می شوند.»"

متن خبر اعلام شده از جانب دانشگاه تهران

روابط عمومی دانشگاه تهران هم این خبر را امروز این گونه منتشر نمود که: "دستگاه تشخیص سریع ROS خلط با نام تجاری RDSS که به سرپرستی دکتر محمد عبدالاحد، پژوهشگر دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، تحت حمایت ستاد نانو و در چارچوب یک شرکت طراحی و ساخته شده، مجوز تولید را از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دست آورد. این کار تحقیقاتی با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران، شهید بهشتی و پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی و کمیته علمی کرونای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مدت چهار ماه به نتیجه رسیده است.
نتایج یافته های این دستاورد پژوهشی در مجله معتبر بین المللی Biosensors and Bioelectronics با ضریب اهمیت IF ۱۰/۵ به چاپ رسیده (https: //doi.org/10.1016/j.bios.2020.112435) و اخیرا مجوز تولید این دستگاه از جانب سازمان غذا و دارو هم صادر گردیده است و خبر آن در سایت این سازمان اعلام شده است. نمونه اولیه این دستگاه تولید و در بیمارستان هایی چون امام خمینی، لقمان حکیم، امام حسین و نورافشار روی بیشتر از ۶۰۰ بیمار مورد آزمایش قرار گرفته که نتایج مثبتی را به دنبال داشته است.
لازم به ذکر است دریافت مجوز تولید این دستگاه مسیر را برای ادامه تجاری سازی آن هموار می کند. بر مبنای نظر مخترعان دستگاه، این دستگاه برای تشخیص بیماری های ریوی نظیر آسم و سل هم قابل استفاده می باشد که درد دوران پاندمی کرونا بسیار می تواند مؤثر باشد. این دستگاه از راه بررسی تغییرات بوجود آمده در خلط بیمار، بیماری را تشخیص می دهد."
شایان ذکر است، روز دوشنبه هم ایسنا بر مبنای خبر منتشرشده از جانب ستاد نانو، خبری در اینباره منتشر نموده بود.
منبع:

1399/05/29
21:18:57
5.0 / 5
2058
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵