مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران تاكید كرد؛

هیچ سامانه هشدار سریع زلزله ای در ایران راه اندازی نشده است

هیچ سامانه هشدار سریع زلزله ای در ایران راه اندازی نشده است

لیمو بلاگ: مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران اعلام نمود كه تابحال هیچ سامانه هشدار سریع زلزله ای برای شهرهای ایران راه اندازی نشده و كارهای انجام شده در حد آزمایشی است.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، دانشگاه تهران اعلام کرد؛ پیرو خبر انتشار یافته در بعضی از رسانه ها، در خصوص قطع ارتباط سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور با سامانه هشدار سریع زلزله مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اطلاعیه ای صادر کرد که به شرح زیر است؛
تاکنون هیچ سامانه هشدار سریع زلزله ای برای شهرهای ایران راه اندازی نشده و کارهای انجام شده در حد آزمایشی است. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با همکاری پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، طرح هایی جهت راه اندازی این سامانه آماده کرده که مورد حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و حتی تیم فنی همکاریهای بین المللی ژاپن بوده است که در صورت راه اندازی چنین سامانه ای، نه فقط به سازمان های درگیر بحران اطلاع رسانی خواهد کرد، بلکه اطلاعات مفید آنرا در اختیار عموم مردم نیز قرار خواهد داد.
مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران باتوجه به وظایف سازمان امداد و نجات هلال احمر، علاوه بر اطلاع رسانی معمول بوسیله دورنگار و پیامک به ده ها نفر از نمایندگان معرفی شده در آن سازمان، هیچ وقت کمترین تأخیری برای اطلاع رسانی به این نهاد نداشته است.
البته این مؤسسه برای اطمینان از دسترسی سازمان امداد و نجات هلال احمر به اطلاعات زلزله های ثبت شده، نرم افزاری را در اختیار آن سازمان قرار داده است که ظاهراً باتوجه به تغییرات سخت افزارهای آن سازمان، در هفته گذشته ارتباط آن با سامانه های این مرکز قطع شده بود که به سرعت و در کمترین زمان، با راهنمایی کارشناسان این مؤسسه مشکل مرتفع شد.
مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از نرم افزارهای روز دنیا و برخی نرم افزارهای تکمیلی داخلی برای پایش حرکات زمین استفاده می نماید. بررسی تکمیلی توسط کارشناسان، در تمامی ساعات شبانه روز به سرعت انجام شده و به اطلاع سازمان ها و عموم مردم می رسد. طبعاً سازمان امداد و نجات هلال احمر نیز با کمک ارتباط بی سیم موجود، از کارشناسان این مؤسسه مختصات محل را به صورت دقیق دریافت کرده و سپس تیم ها را اعزام می کند؛ بدین سبب هیچ گونه تأخیری برای اطلاع رسانی به این سازمان درباب اطلاعات ذکر شده وجود ندارد.


منبع:

1399/05/30
11:21:28
5.0 / 5
1901
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵