شناسایی بیماری قلبی با كمك عكس صورت

شناسایی بیماری قلبی با كمك عكس صورت

محققان چینی با كمك الگوریتم های هوش مصنوعی سیستمی ساخته اند كه می تواند با بررسی تصاویر صورت، فرد مبتلا به بیماری قلبی را شناسایی كند.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایونینگ استاندارد، تحقیقی جدید نشان داده است با استفاده از الگوریتم رایانشی یادگیری عمیق و تحلیل ۴ عکس از صورت فرد می توان بیماری عروق کرونر(CAD)را شناسایی کرد. در این بیماری سرخ رگ های تاجی تنگ و باریک می شوند و خون و اکسیژن کافی به عضلات قلب نمی رسد.
برای انجام این تحقیق بیشتر از ۶۸۰۰ نفر در چین گزینش شدند و ۴عکس از صورت خود (یک تصویر از روبرو، دو عکس پروفایل و یک تصویر از بالای سر) را همراه اطلاعاتی درباره وضعیت اقتصادی اجتماعی، سبک زندگی و تاریخچه پزشکی خویش را در اختیار پرستاران قرار دادند.
از این اطلاعات برای ایجاد، آموزش و ارزیابی الگوریتم یادگیری عمیق، کنترل نشانگرهای بیماری عروق کرونر مانند موی خاکستری و چربی پلک(xanthelasma ) استفاده می شود. چربی پلک یا xanthelasma در حقیقت کیسه های کوچک زرد رنگ کولسترول زیر پوست است که معمولاً اطراف پلک دیده می شود.
به گفته محققان این سیستم باید ارتقا یابد و روی گروه های قومیتی مختلف آزمایش شود.
ژی ژنگ محقق ارشد این پژوهش و یکی از اعضای مرکز ملی بیماریهای قلبی چین می گوید: چنین ابزاری یک راه ساده، ارزان و موثر برای شناسایی بیمارانی است که باید تحت نظارت بیشتر قرار گیرند. در حقیقت این تحقیق گامی در جهت توسعه هوش مصنوعی است که می تواند ریسک بیماری قلبی را ارزیابی کند.
پروفسور شیانگ یانگ جی یکی از پژوهشگران این تحقیق می گوید: عملکرد این الگوریتم متوسط بود و اطلاعات کلینیکی اضافی هم عملکرد آنرا ارتقا نداد. این امر بدان معنا است که می توان از آن برای شناسایی بیماری های قلبی برپایه تصاویر صورت افراد استفاده نمود. البته عملکرد آن باید ارتقا یابد.
تحقیق مذکور در ژورنال European Heart انتشار یافته است.


منبع:

1399/06/01
23:00:56
5.0 / 5
2198
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱