شبیه سازی مدلی جدید جهت پرتودرمانی سرطان پستان

شبیه سازی مدلی جدید جهت پرتودرمانی سرطان پستان

به گزارش لیمو بلاگ در پژوهش یكی از دانشجویان دكترای دانشگاه حكیم سبزواری مدلی جدید جهت پرتو درمانی سرطان پستان شبیه سازی شد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، رضا شمس آبادی، دانشجوی دکترای دانشگاه حکیم سبزواری، با تاکید بر اینکه امروزه روش های درمانی مفید و موثری جهت درمان سرطان پستان بعنوان یکی از مهم ترین عوامل مرگ ومیر در بین زنان معرفی شده است، اظهار داشت: یکی از این روش ها مبتنی بر پرتودهی پستان توسط پرتوهای ایکس کم انرژی است که به رادیوتراپی حین عمل مشهور است.
وی با تشریح ابعاد این پژوهش اضافه کرد: در این پژوهش به دنبال تعیین خصوصیات فیزیکی و اثرات زیست شناختی حاصل از پرتوهای ایکس کم انرژی در پرتودهی پستان هستیم تا بتوانیم ارزیابی دقیقی از میزان دوز تجویزی هنگام تابش دهی به پستان بیمار جهت بهبود عملکرد روش درمانی را به دست آوریم و سایر خصوصیات فیزیکی و بالینی این نوع تابش را برآورد نماییم.
ایشان در ادامه اظهار داشت: در همین راستا یک مدل از سیستم درمانی مورد استفاده در پرتودرمانی حین عمل توسط روش مونت کارلو شبیه سازی شد.
شمس آبادی با تاکید براینکه مدل معرفی شده به صورت کامل می تواند نیازهای یک مرکز درمانی جهت تابش دهی به پستان بیمار را برطرف کند، اظهار نمود: با این مدل می توان با استفاده از آن به تمام پارامترهای فیزیکی و بالینی لازم جهت طراحی درمان بیماران مبتلا به سرطان پستان دست یافت.
وی ادامه داد: این پژوهش با راهنمایی دکترحمیدرضا باغانی، دکتربهنام آزادگان و دکتر علی اصغر مولوی، اعضای هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری انجام شده است.
این دانشجوی دکتری دانشگاه حکیم سبزواری اظهار داشت: بخشی از نتایج بررسی های انجام گرفته تابحال منتهی به چاپ دو مقاله JCR در مجلات Zeitschrift für Medizinische Physik و Radiation Physics and Chemistry به ترتیب با ضرایب تأثیر ۲ و ۲.۲۲ شده است.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه حکیم سبزواری، علاقه مندان جهت دسترسی به این مقاله می توانند به آدرس الکترونیکی
https: //www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0969806X20302942
https: //www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0939388919301199?via%3Dihub رجوع کنند.
منبع:

1399/06/12
08:38:23
5.0 / 5
1727
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵