معرفی ویژه مقاله استاد ایرانی درباره مریخ توسط انجمن نجوم امریكا

معرفی ویژه مقاله استاد ایرانی درباره مریخ توسط انجمن نجوم امریكا

نتایج مطالعات عضو هیأت علمی پردیس علوم دانشگاه تهران، در خصوص شواهدی از یك اقیانوس عظیم بر روی مریخ توسط انجمن نجوم امریكا معرفی ویژه شد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، نتایج مطالعات دکتر عباس علی صابری، دانشیار دانشکده فیزیک پردیس علوم دانشگاه تهران، در خصوص شواهدی از یک اقیانوس عظیم بر روی مریخ که در مجله معتبر The Astrophysical Journal Letters انتشار یافته است، توسط انجمن نجوم آمریکا معرفی ویژه (هایلایت) شد.

بر مبنای پژوهش های صورت گرفته در این کار تحقیقی، عنوان شده است که مریخ شباهت بسیاری با زمینِ ما دارد. همچون اینکه هردو الگوی مشابهی از توزیع دوقله ای از برآمدگی ها و فرورفتگی ها را نشان می دهند. این مشاهده بر روی زمین نتیجه ای از وجود آب و بر روی مریخ نتیجه ای از تمایز بارز بین نیم کره شمالی و جنوبی است که به «دوگانگی مریخ» مشهور است. این دوگانگی به صورت توزیع قله های مرتفع با حفره های عظیم در نیم کره جنوبی و زمین های پست و وسیع در نیم کره شمالی نمود پیدا می کند. علل ظهور این دوگانگی بر روی مریخ هنوز شناخته شده نیست، ولی نظریه های متنوعی برای توضیح آن عرضه شده است.

یکی از این نظریه ها بر مبنای وجود یک اقیانوس عظیم در میلیاردها سال پیش بر روی مریخ شکل گرفته است که این اقیانوس تمام وسعت نیم کره شمالی را پوشانده بوده است. بهترین شاهد بر این مدعی، مشاهده الگوهایی شبیه به رد نوار ساحلی یا رودهای بلندی است که گاه تا هزاران کیلومتر در مرز دو نیم کره قابل ردگیری هستند. اما مطالعات بعدی با مشاهده اختلاف ارتفاع بزرگ از مرتبه چندین هزار متر در طول این نوارها، امکان توصیف آنها را بعنوان خطوط ساحلی نامحتمل ساختند، چون که یک خط ساحلی باید بر روی یک سطح هم پتانسیل گرانشی باشد و وجود اختلاف ارتفاع زیاد با این فرض در تضاد است. این اختلاف نظرها همچنان بحث داغ مطالعات کنونی بر روی مریخ است.

در مطالعه اخیر دکتر صابری، این مورد از دیدگاه جدیدی مورد بازنگری قرار گرفته که منجر به نتایج جالبی شده است که تلاش در پاسخ به این مسأله ریشه ای دارد.

این پژوهشگر، با نگاشت توپوگرافی سطح مریخ، به مدل تراوش و مقایسه نتایج آن با تحلیل مشابه بر روی کره زمین، به شباهت های اساسی و غیرمنتظره ای بین مریخ و زمین دست یافته است. طبق این مطالعه به احتمال زیاد نیمکره شمالی مریخ پوشیده از اقیانوس عظیمی از آب بوده که اتفاقاً حدود ۷۱ درصد از سطح کل مریخ را در بر داشته است، دقیقاً شبیه آنچه در زمین اتفاق افتاده است.

بر مبنای اعلام دانشگاه تهران، یکی از مزایای مطالعه صورت گرفته این است که با عرضه شواهد بسیار، قادر به تعیین سطح آب در گذشته های دور بر روی مریخ است که در مطالعات متنوع توسط پژوهشگران دنیا اختلافی از مرتبه چندین هزار متر در تخمین سطح آب بر روی مریخ بوده است.
منبع:

1399/06/15
23:06:59
5.0 / 5
1613
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان لیمو بلاگ