در هجدهمین اجلاس سالیانه؛

۴ محصول پارك فناوری پردیس رونمایی گردید

۴ محصول پارك فناوری پردیس رونمایی گردید

به گزارش لیمو بلاگ در هجدهمین اجلاس سالیانه پارك فناوری پردیس از ۴ محصول ساخته شده توسط شركتهای عضو پارك رونمایی گردید.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، پس از ظهر امروز، هجدهمین اجلاس سالیانه پراک فناوری پردیس با حضور سورنا ستاری معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری، محسن دهنوی رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان در مجلس شورای اسلامی، مهدی صفاری نیا رئیس پارک فناوری پردیس و اعضای شرکتهای داشن بنیان عضو برگزار گردید.
جک رباتیک رفع انسداد و ترمیم جداره چاه های عمیق آب
پایین رفتن سطح آب زیرزمینی در سال های گذشته و به دنبال آن نشست زمین، باعث می شود تا دیواره های چاه صدمه دیده و یا به علت ریزش، گرفتار دفرمگی یا انسداد شود. بنابراین به جهت حفظ چاه و پرهیز از تحمیل هزینه های گزاف ناشی از تخریب آن، ترمیم چاه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
جک چاه هیدرولیک این شرکت با وزن حدود ۵۰۰ کیلوگرم، با ۴ فک باز شونده یکپارچه می تواند انواع و اشکال مختلف دفرمگی و انسداد دیواره چاه را با ضریب اطمینان بالا بر طرف کند.
این جک با قرار گیری در محل دفرمگی، با فشار هیدرولیکی حدود ۲۰۰ بار، نیرو ۵۰ تنی به دیواره چاه وارد کرده و با به عقب راندن دیواره ها، دفرمگی یا انسداد دیواره چاه را ترمیم می کند. سپس بار دوم جک با حمل یک تکه ورق فلزی مواج به محل عملیات برگشته و باردیگر با ایجاد فشار هیدرولیکی، ورقه فلزی را به دیواره پرس می کند تا از این طریق از ایجاد دفرمگی و ریزش مجدد در آن قسمت از چاه جلوگیری شود.
خریداران این محصول شرکت‎های آب و فاضلاب کشور و پیمانکاران آب و فاضلاب و حفاران و پیمانکاران چاه آب هستند.
طراحی ۴ فک با توان پوشش دهی چاه های قطر ۱۰ تا ۱۶ ضریب اطمینان بالا در رفع انسداد و دفرمگی طراحی این جک به صورتی است که امکان گیر کردن آن در چاه خیلی کم است و چنانچه به هر علتی در چاه گیر کند، تمام اجزای آن به سادگی جدا شده و به صورت تکه تکه از چاه خارج می شود.
بازرسی حین عملیات توسط دوربین در این محصول پیشبینی شده است.
نمونه هایی از جک های رفع انسداد، در بعضی کشورهای خارجی ساخته شده ولی به علت تحریم ها و نرخ ارز، واردات آن به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد. ضمن اینکه پشتیبانی ربات توسط سازنده خارجی به علت تحریم ها امکان پذیر نیست.
ساخت این محصول در داخل، با هزینه حدود یک چهارم قیمت محصول خارجی امکان پذیر است. بعلاوه با عنایت به تحریم ها واردات لوازم یدکی هم گران و با مشکلات زیادی روبرو بوده و عملا دریافت خدمات بعد از فروش، ممکن نیست. همینطور هزینه پیمانکاری خارجی بسیار سنگین است.
ربات بازرس تونل های شبکه انتقال و فوق توزیع
این ربات به منظور بازرسی از داخل تونل های انتقال برق فشار قوی و تشخیص عیوب و موارد غیر مجاز، همچون ریزش دیواره تونل، ریزش آب، حرارت بالا، انتشار گاز، آتش سوزی، حضور حیوانات موذی، حضور افراد غیر مجاز بدون احتیاج به حضور نیروی انسانی ساخته شده است.
این ربات طی قرارداد پژوهشی با برق منطقه ای تهران ساخته شده است اما از این ربات جهت بازرسی انواع تونل های تاسیسات شهری، معادن و... قابل استفاده خواهد بود.
این ربات می تواند تونل را به صورت اتوماتیک بازرسی کرده و یا با استفاده از دستگاه کنترل پنل، توسط اپراتور جهت انجام بازرسی از نقاط خاص کنترل شود.
طی هر بازرسی، کلیه تصاویر دریافتی از تونل از راه تکنولوژی پردازش تصویر، با تصاویر قبلی مقایسه شده و هرگونه تغییر در ظاهر تونل را بعنوان عیوب در نظر می گیرد.
همچنین وضعیت حرارت کابل ها و آتش سوزی احتمالی از راه پردازش تصاویر دریافتی از دوربین حرارتی نصب شده روی این ربات کنترل می شود.
میزان انتشار انواع گازها، دود، درجه حرارت، رطوبت هم توسط حسگرهای نصب شده روی ربات بررسی می شود.
تصاویر تونل به همراه داده های به دست آمده از پردازش تصویر و سنسورها، به صورت آنلاین روی دستگاه کنترل پنل نمایش داده می شود. به محض مشاهده هر گونه عیب در تونل، ربات اپراتور را توسط آلارم آگاه می کند. در نهایت گزارش بازرسی به صورت اتوماتیک عرضه خواهد شد.
از این طریق ضمن حذف خطر حضور نیروی انسانی در تونل، بازرسی در هر لحظه ممکن شده و خسارات احتمالی ناشی از خطا در بازرسی یا بازرسی دیر هنگام به شدت کاهش خواهد یافت.
نمونه این ربات در تونل "سرن" مورد استفاده قرار گرفته است.
ربات های مشابهی که در سایر کشورها ساخته شده اند، در تونل های ایران قابل استفاده نیستند.
زیرا زیر ساخت تونل ها در ایران استاندارد نبوده دارای پیچ و خم و شیب زیادی بوده، فضای آن کوچک و تجهیزات داخل آن به صورت مرتب نصب نشده اند. بنابراین عبور ربات های خارجی که برای تونل های بدون پیچ و شیب با قطر بزرگ طراحی شده اند، از داخل چنین تونل هایی امکان پذیر نیست.
هزینه ساخت و راه اندازی این ربات در داخل، حدود ۰.۱ قیمت نمونه چینی آن است در حالیکه خدمات بعد از فروش برای ربات های خارجی با عنایت به تحریم ها یا ناممکن یا بسیار گران خواهد بود.
دستگاه ترریسی کارگاهی
این شرکت دانش بنیان نوع ۲ با طراحی و ساخت دستگاه ترریسی کارگاهی مبادرت به تولید زخم پوش‎هایی کرده است که این زخم پوش ها دارای تأییدیه دانش بنیان است.
از این دستگاه برای ساخت میکروالیاف پلیمری از محلول های پلیمری استفاده می شود.
این میکروالیاف می توانند به صورت بی بافت یا بعد از فراورش با دستگاه های بافندگی به صورت بافته شده بعنوان پانسمان های پیشرفته برای درمان زخم های دیابتی، بستر استفاده شوند.
علاوه بر این، الیاف تولیدی با روش ترریسی برای ساخت فرش، موکت، پوشاک، مواد غذایی و استقامت دهنده های لیفی استفاده می شوند. همچنین، الیاف تولیدی می توانند برای صنایع هوا-فضا و نظامی هم مورد استفاده قرار گیرند.
از مهمترین خصوصیت های این دستگاه می توان به فرآیند بومی سازی شده، قیمت فروش پایین تر حتی نسبت به نمونه چینی، امکان تغییر در ادوات و قسمت های دستگاه با عنایت به سفارش مشتری و مشاوره با تیم فنی شرکت داخلی به صورت مستمر اشاره نمود.
در حال حاضر، این دستگاه با هدف ساخت میکرو الیاف مورد استفاده در تجهیزات پزشکی (پانسمان های پیشرفته پزشکی) ساخته شده است. اما این توانمندی در تیم تحقیق و توسعه شرکت وجود دارد که در صورت نیاز سایر صنایع نیز، دستگاه مورد نظر با تغییرات مورد نظر مشتری ساخته و ارائه شود.
ردیاب پیگ چهار اینچ با قابلیت مانور بالا
این دستگاه قابلیت ردیابی انواع پیگ ها با قابلیت عبور از زانویی ۹۰ درجه لوله چهار اینچ را دارد.
مشتریان این محصول شرکت ملی گاز ایران و وزارت نفت و نیرو است.
این محصول دارای ابعاد بسیار کوچک با قابلیت ردیابی انواع پیگ چهار اینچ گیر کرده در عمق ۶ متری مدفون در زیر خاک با قابلیت عبور از زانویی ۹۰ درجه را دارد.
این محصول تجاری سازی شده و نمونه های مشابه داخلی و خارجی محصول دارای ابعاد بسیار بزرگتر و در نتیجه قابلیت استفاده در خطوط تغذیه شهری چهار اینچ با قابلیت عبوز از زانویی ۹۰ درجه را ندارند. همینطور در این مراسم برترین سازمان های همکار پارک پردیس، شرکتهای فعال عضور این پارک، شرکت برتر در همکاری با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی داخلی، شرکت برتر در ارتقا و توسعه سازمانی، شرکتهای هم افزای برتر و یک شرکت دانش بنیان برتر پارک با حضور معاون علمی و فناوری، رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مورد تقدیر قرار گرفتند.


منبع:

1399/06/18
10:28:34
5.0 / 5
1635
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱