در گفت وگو با لیمو بلاگ اعلام شد

نمی توان برای هر میكروارگانیسمی واكسن ساخت

نمی توان برای هر میكروارگانیسمی واكسن ساخت

به گزارش لیمو بلاگ معاون پژوهش و فناوری پژوهشكده علوم دارویی دانشگاه علوم پزشكی تهران با بیان این كه طرح جامعی برای ساخت واكسن ضدكرونا در این پژوهشكده وجود ندارد، اظهار داشت: ساخت واكسن برای جلوگیری از بیماری كرونا دشوار است و تصور می شود سال ها تا دستیابی به یك واكسن موثر و ایمن فاصله داشته باشیم. مشابه ویروس كووید-۱۹، ویروس سارس بود كه محققان حدود ۱۰ سال است بر روی ساخت آن واكسن مشغول تحقیق هستند؛ ولی هنوز به نتیجه نرسیده اند و به صورت كلی این تفكر اشتباهی است كه بتوان برای هر میكروارگانیسمی به سادگی واكسن ساخت.


دکتر محسن امین، معاون پژوهش و فناوری پژوهشکده علوم دارویی در گفتگو با ایسنا، درباره اقدامات پژوهشکده علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران برای مقابله با انتشار کرونا اظهار داشت: در آزمایشگاه تخصصی رگولاتوری که به منظور مرتفع کردن نیازهای صنعت و جامعه در پژوهشکده علوم دارویی تجهیز شده است از روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا، ژل و محلول های ضدعفونی کننده دست تهیه شد و در اختیار کارکنان دانشگاه قرار گرفت و همینطور از راه داروخانه وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران به عموم مردم ارائه شد. فعالیتهای تحقیق و توسعه به منظور دستیابی به فرمولاسیون های ضدعفونی کننده موثر و ایمن همچنان مورد حمایت پژوهشکده علوم دارویی است.وی در پاسخ به سوالی درباره ساخت واکسن کرونا اظهار داشت: ساخت واکسن برای جلوگیری از بیماری کرونا دشوار است و تصور می شود سال ها تا دستیابی به یک واکسن موثر و ایمن فاصله داشته باشیم. مشابه ویروس کووید-۱۹، ویروس سارس بود که محققان حدود ۱۰ سال است بر روی ساخت آن واکسن مشغول تحقیق هستند، ولی هنوز به نتیجه نرسیده اند و به صورت کلی این تفکر اشتباهی است که بتوان برای هر میکروارگانیسمی به سادگی واکسن ساخت.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان نمود: امکان دارد سیستم ایمنی به واکسن واکنش مناسبی نشان ندهد یا اگر واکنش نشان دهد حافظه سیستم ایمنی تحریک نشود. در چنین شرایطی در مواجهه های بعدی، سیستم ایمنی آن موجود خارجی (میکروارگانیسم) را نمی شناسد و بنابراین امکان دارد یک فرد بارها به یک عفونت خاص مبتلا شود. علاوه بر آن، این ویروس امکان دارد به شکل های مختلفی خویش را نشان دهد و جهش های مختلفی داشته باشد. آنفلوآنزا هم ویروسی است که هر سال شکل جدیدی به خود می گیرد بنابراین است که واکسن آن هر سال تغییر می کند.
امین با تاکید بر این که ساخت واکسن کرونا و رسیدن به مولکولی که سبب تحریک سیستم ایمنی شود، دشوار است، تصریح کرد: طرح جامعی هنوز در پژوهشکده علوم دارویی برای ساخت واکسن ضدکرونا نداریم، اما تحقیق و توسعه در حوزه واکسن بسیار جذاب است که در گروه تخصصی میکروب شناسی دارویی در حال مطالعات اولیه بر روی آن هستیم.
ایشان در ادامه با اشاره به تجاری سازی کیت های تشخیص سرطان پروستات در پژوهشکده علوم دارویی و درباره زمان ورود این کیت ها به بازار، اظهار داشت: یکی از هسته های فناور در پژوهشکده علوم دارویی موفق به انجام تحقیق و توسعه کیت های تشخیص سرطان پروستات شد. این هسته فناور بعدتر تبدیل به شرکت دانش بنیان شد. ان شاءالله در سال ۱۳۹۹ و یا حداکثر در سال ۱۴۰۰ این کیت های تشخیص سرطان پروستات با مشارکت صنعت، تجاری سازی و وارد بازار می شوند.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشکده علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به وجود دیگر واحدهای فناور در این پژوهشکده، اظهار داشت: علاوه بر شرکت ذکر شده دو هسته فناور هم مشغول انجام تحقیقات کاربردی در حوزه های ساخت چیپ های میکروفلوئیدی برای دارورسانی و تهیه رفرنس استانداردهای دارویی هستند. همینطور یک شرکت دیگر هم در حوزه ساخت فرآورده های سلامت پوست با منشا طبیعی همچون با استفاده از جلبک هایی که در جنوب ایران جمع آوری می شود، فعال است.
امین در انتها با تاکید بر نقش مهم دانشگاه در ایجاد تعامل پایدار با صنعت، اظهار داشت: آزمایشگاه تخصصی رگولاتوری در پژوهشکده علوم دارویی به منظور پشتیبانی از هسته های فناور، شرکت های دانش بنیان نوپا و عرضه خدمات آزمایشگاهی به صنعت داروسازی کشور تجهیز شده است تا توانمندسازی محققان دانشگاهی جهت انجام پژوهش های کاربردی و تجاری سازی دانش فنی تحقق یابد.
منبع:

1399/07/11
14:32:15
5.0 / 5
1761
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱