با همكاری محققان دانشگاه مالزی؛

محققین دانشگاه اراك حسگر تشخیص بیماری كرونا در چند ثانیه ساختند

محققین دانشگاه اراك حسگر تشخیص بیماری كرونا در چند ثانیه ساختند

به گزارش لیمو بلاگ مركزی عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراك و همكارانش، با همكاری محققان دانشگاه مالزی موفق به ساخت حسگر تشخیص بیماری كرونا در چند ثانیه شدند.


بر مبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه اراک، در پژوهشی مشترک بین محققین گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراک و دانشگاه صنعتی مالزی (UTM) امکان تشخیص ویروس کووید-۱۹ از راه آزمایش بزاق بیمار بعنوان یک روش نسبتا ایمن و قابل اطمینان برای کنترل اپیدمی کرونا امکان پذیر شد.
دکتر محمد ولاشجردی محقق این طرح تحقیقاتی در اینباره اظهار داشت: این پژوهش با مشارکت دکتر علیرضا سماواتی، دکتر قاسم عیسی آبادی بزچلوئی از دانشگاه اراک و پروفسور احمد فوزی اسماعیل از چهره های شناخته شده مهندسی شیمی در دانشگاه صنعتی مالزی و همکاران وی انجام گرفت که امکان تشخیص این ویروس در زمان بسیار کوتاه را مقدور ساخته است.
وی در تشریح شیوه عملکرد این حسگر اظهار نمود: برای تشخیص ویروس کرونا از حسگر فیبرنوری لایه نشانی شده با طلا و گرافن اکساید استفاده شده است. این حسگر از راه تغییر در طول موج و شدت نور دریافتی به وسیله آنالیزر اپتیکی قادر به تشخیص وجود ویروس در بزاق بیمار است. اساس کار این حسگر، برهم کنش موج پلاسمون سطحی در میان سطوح طلا و گرافن اکساید و موج انتشار یافته درون فیبر نوری است. با قرار گرفتن حسگر در بزاق بیمار تغییرات طول موج و شدت آن نسبت به زمانی که حسگر در بزاق فرد سالم قرار گرفته است وجود ویروس را مشخص می کند.
ولاشجردی ضمن اشاره به زمان کوتاه تشخیص کرونا به وسیله حسگر طراحی شده توسط محققان گروه مهندسی مواد دانشگاه اراک خاطرنشان کرد: در این پژوهش نمونه بزاق دهان بیماران مبتلا به کوید-۱۹ با متوسط سن ۸۵.۵ سال در محدوده سنی ۳۴ تا ۷۲ سال توسط حسگر ساخته شده مورد بررسی قرار گرفت و نتایج حاصل از عملکرد حسگر حاکی از تغییرات معنادار طول موج دریافتی و شدت آن با افزایش تعداد ویروس کرونا در مراحل مختلف بیماری است. بعنوان مثال برای بیماری که در مراحل پیشرفته بیماری است تغییرات طول موج و شدت به ترتیب ۱.۱۲ نانومتر و ۲.۰۱ دسی بل و برای فرد مبتلا به ویروس که در مراحل ابتدایی بیماری است ۰.۹۸ نانومتر و ۱.۳۲ دسی بل گزارش شده است و مدت زمان پاسخ حسگر به وجود ویروس بسیار کوتاه و در حدود چند ثانیه است.
محقق این طرح تحقیقاتی اضافه کرد: شیوع بیماری کرونا در ماه های اخیر خیلی از محققان رشته های مختلف را بر آن داشته است تا حداکثر تلاش خویش را برای مبارزه با ویروس کووید ۱۹ بکار گیرند. دانشگاه اراک هم بعنوان دانشگاه جامع استان مرکزی که همواره حضور موثری در مسائل صنعت و اجتماع داشته است از آغاز شیوع این بیماری همت خویش را همراه با محققان سایر جهان در این حوزه گمارد.
نتایج حاصل از این پژوهش در ژورنال بسیار معتبر Chemical Engineering Journal با ضریب تأثیر (۱۰.۶) به چاپ رسیده است.1399/07/20
14:44:05
5.0 / 5
1388
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱