رتبه 15 ایران در جهان؛

سهم انتشارات علمی از تولید ناخالص داخلی چقدر است؟

سهم انتشارات علمی از تولید ناخالص داخلی چقدر است؟

نتایج بررسی ها نشان داده است ایران از لحاظ نسبت انتشارات به تولید ناخالص داخلی در نمایه نامه واس در جایگاه پانزدهم جهان قرار دارد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، بر مبنای آن چه در گزارش مشارکت دانش ایرانی ها در جهان در سال ۲۰۱۶ بیان شده است، تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۶، حدود ۴۱۹ میلیارد دلار بوده است. ازاین رو می توان اظهار داشت که نسبت انتشارات علمی ایران در نمایه نامه واس به تولید ناخالص داخلی اش عددی حدود ۱۱۷ است و از این نظر، در جایگاه پانزدهم جهان قرار داشته است.
در این رده بندی، کشور صربستان در جایگاه نخست، تونس در جایگاه دوم و گرانادا در رتبه ی سوم قرار دارند. در بین کشورهای منطقه، ارمنستان رتبه ی اول و ایران جایگاه دوم را دارا است.
رتبه ی ایران از لحاظ نسبت انتشارات به جی دی پی در نمایه نامه اسکوپوس هشتم است. در این رده بندی هم کشورهای صربستان، تونس و اسلوونی جایگاه های اول تا سوم را کسب کرده اند. در بین کشورهای منطقه ایران در رتبه اول قرار دارد.
ارزیابان علم و فناوری از سنجه دیگری هم در ارزیابی توسعه علمی و شاخصهای دیگر بهره می برند که تأثیر آن مستقیم تر از تولید ناخالص داخلی است. این سنجه به بررسی میزان بودجه ای می پردازد که یک کشور در زمینه تحقیق و توسعه هزینه می کند. بر پایه داده های گردآوری شده، اطلاعاتی درباره ی بودجه ی تحقیق و توسعه ایران در سال ۲۰۱۶ در بانک جهانی گزارش نشده است. ازاین رو نمی توان درباره نسبت انتشارات ایران به بودجه تحقیق و توسعه آن گزارشی داد. در بین کشورهای جهان، ماداگاسکار با نسبتی حدود ۲۰۸ در جایگاه نخست جهان جا دارد.
از دیگر متغیرهایی که می تواند بر توسعه علمی، بخصوص شمار انتشارات اثرگذار باشد، نیروی انسانی است که در بخش تحقیق و توسعه مشغول به کارند. بر پایه داده های گردآوری شده، در سال ۲۰۱۶، شمار نیروی انسانی تحقیق و توسعه ایران حدود ۷۹۹۱۶ نفر گزارش شده است. ازاین رو می توان گفت حدود ۰.۱ درصد از کل جمعیت ایران درگیر فعالیتهای تحقیق و توسعه هستند و نسبت انتشارات علمی ایران در نمایه نامه واس به شمار نیروی انسانی تحقیق و توسعه عددی حدود ۰.۶۱۶ است و از این لحاظ، در جایگاه ۱۴ جهان قرار دارد. در این رده بندی قبرس در جایگاه اول قرار دارد.
ایران از لحاظ نسبت انتشارات به شمار نیروی انسانی تحقیق و توسعه در نمایه نامه اسکوپوس پس از بوسنی و هرزگوین در جایگاه نهم قرار دارد. در این لیست، ماکائو، قبرس و عمان کشورهای اول تا سوم هستند.
منبع:

1399/08/01
21:41:59
5.0 / 5
1359
تگهای خبر: تولید , فناوری
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱