حذف مواد زائد و افزایش راندمان برج های خنك كننده پالایشگاه ها با سامانه نانویی بومی

حذف مواد زائد و افزایش راندمان برج های خنك كننده پالایشگاه ها با سامانه نانویی بومی

لیمو بلاگ: پتروشیمی مبین با بهره گیری از سامانه گندزدایی مبتنی بر نانو فناوری یكی از شركت های دانش بنیان موفق به حذف مواد زائد از آب برج خنك كننده ها شد؛ این فناوری سبب افزایش بازدهی برج های خنك كننده پتروشیمی ها می شود.


به گزارش ایسنا، الکترولیز آب دریا به دلیلهای مختلفی مانند تولید هیدروژن یا استخراج سدیم هیپوکلریت انجام می شود. از هیدروژن حاصل از الکترولیز آب دریا در کاربردهای مختلفی همچون سلول های سوختی استفاده می شود که می توانند انرژی و برق مصرفی مناطق مختلف را تامین کنند.
استفاده از هیپوکلریت تولیدی از الکترولیز آب دریا نیز در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی سبب کاهش مشکلات ناشی از رسوب و خوردگی در قطعات و لوله های این صنایع می شود.
در پروسه الکترولیز از یک جریان الکتریکی مستقیم و دو الکترود استفاده می شود و در این پروسه منبع جریان الکتریکی با جریان مستقیم به دو الکترود موجود در آب متصل می شود و آب تجزیه شده و گاز هیدروژن در کاتد و گاز اکسیژن در آند تولید می شوند.
بمنظور الکترولیز آب دریا می توان از الکترودهای از جنس اکسیدهای فلزی مختلط (MMO) بهره برد که معمولا نرخ سایش پایینی دارند و هندسه آنها حدودا ثابت باقی می ماند. این الکترودها که از موادی مانند PtO۲ (اکسید پلاتین)، IrO۲ (اکسید ایریدیم) و RuO۲ (نانوذرات اکسید روتنیوم) ساخته می شوند، جایگزین مناسبی برای آندهای قدیمی مانند آندهای گرافیتی هستند. اما هزینه این آندها زیاد است.
با توسعه الکترودهای جدید مبتنی بر فناوری نانو و جایگزینی آنها با الکترودهای سنتی تولید شده از عناصر فلزی گرانقیمت مانند پلاتین و ایریدیوم هزینه پروسه الکترولیز کاهش یافته و بازده این پروسه افزایش می یابد.
بر این اساس یکی از شرکت های فناور با اعمال پوشش دارای ساختار نانومتری با ابعاد حدود ۲۰ نانومتر حاوی اکسیدهای فلزی مختلف سبب کاهش میزان مصرف عناصر کاتالیستی گرانقیمت شده است. گندزدایی آب برج های خنک کننده پتروشیمی با بهره گیری از پروسه الکترولیز، یکی از دستاوردهای صنعتی این شرکت است.
پتروشیمی مبین با بهره گیری از سامانه گندزدایی این شرکت موفق به حذف مواد زائد از آب برج خنک کننده ها شده است.
برمبنای اعلام ستاد نانو، این شرکت همچون شرکت های دانش بنیان تولیدکننده تجهیزات با فناوری بالا در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است و از شرکت های پیرامونی دانشگاه صنعتی شریف است که موفق به ارائه فناوری شده که برای افزایش بازدهی برج های خنک کننده در پتروشیمی ها قابل استفاده می باشد.
منبع:

1399/08/17
19:51:25
5.0 / 5
1661
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵