توسط محققان دانشگاه مریلند؛

بازسازی بافت غضروفی مفاصل با داربست های زیستی

بازسازی بافت غضروفی مفاصل با داربست های زیستی

به گزارش لیمو بلاگ محققان داربست های زیستی پوشیده شده با اگریكان را به منظور بهبود بازسازی بافت غضروفی مفاصل تولید كرده اند.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول بنیادی، محققان دانشگاه مریلند دریافتند كه تركیب ایمپلنت و رویكرد ریز شكستی می تواند تا ۱۰ برابر موثرتر از ریز شكستگی به تنهایی باشد. ریز شكستگی به تنهایی هم اكنون یك درمان استاندارد برای مشكلات ارتوپدی به حساب می آید.
با افزایش جمعیت مسن دنیا، موارد مبتلا شدن به دردهای مفصلی هم افزایش یافته است و این دردها معمولا ناشی از صدمه غضروف مفصلی بوده است.
در حال حاضر به علت این كه این غضروف های مفصلی قادر به بازسازی و ترمیم نیستند و ایمپلنت های مورد استفاده هم به خوبی با بافت غضروف طبیعی و از پیش موجود یكپارچه نمی شوند، درمان این صدمه دیدگی های مفصلی بسیار مشكل است.
یك رویكرد متداول در احیای غضروف استفاده از نگاهی موسوم به ریز شكست(microfracture) است كه طی آن غضروف صدمه دیده برداشته باشد و سوراخ های كوچكی در استخوان و در جایگاه هایی كه غضروف شان برداشته شده است تولید می گردد. این سوراخ های كوچك رشد غضروف جدید را بوسیله شروع آزاد سازی سلول های بنیادی مزانشیمی موجود در استخوان تحریك می كند.
با این حال این روش به تنهایی منجر به تولید بافت های ضعیفی می گردد كه قابلیت و كیفیت غضروف طبیعی را ندارند، چونكه سلول های بنیادی مزانشیمی نمی توانند به راحتی به جایگاه صدمه بچسبند.
در مطالعه ای كه در دانشگاه مریلند صورت گرفته است محققین تلاش كرده اند كیفیت بافت بازسازی شده طی رویكرد ریز شكست را بوسیله تكوین داربست پرینت شده سه بعدی بالا برند. در این راستا آنها یك داربست پرینت شده را تولدی كرد و سطح آنرا با پوشاندن با اگریكان دارای عملكرد كردند تا جایگاه های اتصال مناسبی را برای سلول های آزادسازی شده از ریز شكستگی ها فراهم نمایند.
تست این داربست در مدلهای خرگوشی صدمه غضروفی نشان داد كه داربست، سلول های بنیادی مزانشیمی و فاكتورهای رشد را به جایگاه های صدمه راهنمایی می كند و بازسازی غضروفی را تقویت می كند.
نتایج این مطالعه نشان داد كه داربست های پرینت شده سه بعدی با پوشش اگریكان، بازسازی غضروفی را در مقایسه با استفاده از رویكرد ریز شكست به تنهایی تا ۱۰ برابر بالا می برد. اگریكان چسبندگی سلول ها به داربست را زیاد می كند.
این داربست با یك رویكرد ریز شكست(microfracture) متداول تركیب شده و روی خرگوش ها تست شده است.

1397/10/28
21:21:26
5.0 / 5
4659
تگهای خبر: تولید , دانشگاه
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳