پیشنهاد تدوین 4 استاندارد بین المللی جدید در حوزه فناوری نانو از طرف ایران به ایزو

پیشنهاد تدوین 4 استاندارد بین المللی جدید در حوزه فناوری نانو از طرف ایران به ایزو

لیمو بلاگ: جمهوری اسلامی ایران در اجلاسیه سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) پیشنهاد تدوین چهار استاندارد بین المللی جدید در حوزه فناوری نانو را بیان نمود.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، اجلاسیه کمیته فنی بین المللی استانداردهای فناوری نانو (ISO/TC۲۲۹) امسال به سبب شیوع بیماری کووید ۱۹، به صورت مجازی و آنلاین و با حضور نمایندگان بیش از ۲۰ کشور عضو این کمیته انجام شد و در آن کشور ایران با ارائه پیشنهاد تدوین ۴ استاندارد جدید و همین طور دفاع از ۲ استاندارد بین المللی در حال تدوین، حضور فعالانه ای داشت.
جمهوری اسلامی ایران در اجلاسیه سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) در امتداد مقابله با بیماری کوید ۱۹، دو پیشنهاد استاندارد بین المللی را در زمینه تعیین مشخصات و خواص ضد عفونی کننده های بر پایه فناوری نانو و تعیین میزان رهایش نانواشیاء در ماسک های تنفسی تولید شده با فناوری نانو ارائه نمود. هم اکنون در جهان تعداد کمی از کشورها محصولات بهداشتی برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ تولید می کنند که ایران یکی از این کشورهاست. باتوجه به کاربرد و کارایی این محصولات در مبارزه با بیماری کووید ۱۹ و لزوم داشتن استاندارد برای ارزیابی کارایی این محصولات، پیشنهاد این ۲ استاندارد با استقبال فراوان کشورهای شرکت کننده در اجلاس همراه بود.
با توجه به این که ماسک ها و ضد عفونی کننده های مبتنی بر فناوری نانو توسط چندین شرکت داخلی در کشور تولید می شوند و در وضعیت شیوع بیماری کووید ۱۹ بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، این دو موضوع در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بعنوان اولویت تعیین شد. سپس طرح اولیه و پیشنهاد این استانداردها با کمک متخصصین و شرکت های تولیدی با برگزاری جلسات تخصصی گوناگون در ستاد نانو تهیه و به کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو ارائه شد.
پیشنهاد دیگر ایران با موضوع ارزیابی کارآیی و دوام نانوپوشش های ابر آبگریز بود که قبلا به کمیته بین المللی استاندارد سازی فناوری نانو ارائه شده بود. این پیشنهاد در اجلاس اخیر عنوان شد و نظرات تخصصی ارسالی توسط کارشناسان کشورها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نانوپوشش های ابر آبگریز کاربردهای زیادی دارند و چندین شرکت داخلی این نوع محصولات را تولید می کنند. پیشنهاد چهارم ایران با موضوع روش ارزیابی کارآیی منسوجات ابرآبگریز حاوی نانومواد نیز در این اجلاس ارائه شد.
علاوه بر پیشنهادهای بالا، ۲ استاندارد بین المللی دیگر که با مسئولیت ایران در کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو از قبل در حال تدوین بودند، طی نشست های فنی گوناگون در اجلاسیه توسط متخصصان و نمایندگان کشورهای مختلف حاضر در کمیته فنی بین المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. عنوان یکی از این استانداردها، «منسوجات آنتی باکتریال حاوی نانومواد – تعیین عملکرد» بود که پیش نویس آن در این اجلاس نهایی و به زودی توسط سازمان ایزو منتشر خواهد شد. استاندارد دیگر نیز با عنوان «سنجش دسترسی زیستی نانومواد تولید شده در محیط های آبی» است که تدوین آن در حال انجام می باشد.
برمبنای اعلام ستاد نانو، نشست های دوره ای کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو هر ۶ ماه یکبار برگزار می گردد و هدف از این جلسه ها، تعیین سیاست ها و برنامه های کاری این کمیته برای تدوین استانداردهای بین المللی فناوری نانو و بحث و بررسی در مورد پروژه ها و پیشنهادهای جدید استانداردسازی ارائه شده از جانب کشورهای عضو اصلی است. همین طور رسیدن به اجماع جهانی در مورد موضوعات جدید کاری و همکاری با سازمان های بین المللی و منطقه ای در حوزه تدوین استانداردهای فناوری نانو از دیگر اهداف این جلسه هاست. همین طور جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای فعال کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو است که تا حالا با حمایت ها و کارهای ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ۷ استاندارد بین المللی تدوین کرده است و ۳ استاندارد بین المللی دیگر را نیز در دست تدوین دارد.
منبع:

1399/09/05
13:36:56
5.0 / 5
17944
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳