عرضه داروی گیاهی برای درمان نوعی بیماری انگلی طیور

عرضه داروی گیاهی برای درمان نوعی بیماری انگلی طیور

لیمو بلاگ: تعدادی از محققان یكی از شركت های دانش بنیان داروی گیاهی برای درمان بیماری انگلی به نام ˮكوكوكسیدیوزˮ طیور ارائه دادند كه بگفته آنها استفاده از این دارو بر خلاف داروهای آنتی بیوتیك محدودیت ندارد، ضمن آنكه مصرف آن سبب افزایش سیستم ایمنی طیور خواهد شد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، کوکسیدیوز یک بیماری مهم صنعت طیور است که توسط انگلی به نام "ایمریا" ایجاد می شود. انگل در دستگاه گوارش طیور تکثیر می یابد و سبب تخریب بافت روده و در نتیجه سبب سوء جذب، کم آبی، از دست دادن خون، از دست دادن رنگدانه پوست و افزایش حساسیت به سایر بیماریها می شود.
کوکسیدیوز مشابه خیلی از بیماریهای دیگر، بیماری "طیور جوان" است؛ برای اینکه با افزایش طول عمر طیور و مواجهه آنها با گونه های مختلف ایمریا، در بدن پرنده ایمنی ایجاد می شود. بااینکه در بیشتر موارد بیماری خفیف است، ولی به سبب توانایی ایجاد زیان های اقتصادی فراوان، سیاست کنترل بیماری کوکسیدیوز برمبنای پیشگیری، درمان و تقویت سیستم ایمنی متمرکز است.
آلودگی طیور به این انگل از راه مدفوعی- دهانی است که بوسیله خوردن غذا، آب و بستر بیماری منتقل می شود.
سارا حجازی، قائم مقام مدیر عامل یکی از شرکت های دانش بنیان حوزه گیاهان دارویی با اعلان اینکه این داروی گیاهی در امتداد پشتیبانی از تولید داخلی و جلوگیری خروج ارز از کشور روانه بازار شد، اظهار داشت: این دارو با عنوان کوکسی میسین از گیاه درمنه خزری یا "گواندواش" با نام علمی (Artemisia annua L) از خانواده کاسنی و جنس درمنه تولید شده و مورد استفاده طیور است.
وی با اعلان اینکه داروهای ضد کوکسیدیوز محدودیت هایی را جهت استفاده طیور ایجاد می کند، اظهار نمود: این دارو هیچ نوع محدودیتی ندارد و برای انواع طیور قابل استفاده می باشد و هیچ نوع عوارضی در گوشت و تخم مرغ برای انسان ایجاد نخواهد کرد.
فاطمه عندلیب، دامپزشک مرکز تحقیقات این شرکت نیز با تاکید بر اینکه داروهای ضدکوکسیدیوز بطور معمول مقاومت دارویی ایجاد می کنند و نمی توان در دوره بعدی برای گله طیور از آن استفاده کرد، افزود: بیشتر داروهای ضدکوکسیدیوز موجود در بازار با آنتی بیوتیک ها و سایر ضد کوکسیدیوزها تداخل دارویی دارند و در صورت استفاده همزمان می تواند موجب ایجاد مسمومیت در سطح گله شود، در صورتیکه داروی تهیه شده در این شرکت هیچ نوع محدودیت و منع مصرف ندارد، ضمن آنکه تحقیقات انجام شده نشان داد که این داروی گیاهی سبب افزایش سطح سیستم ایمنی سلولی و سطح همورال نیز می شود.
مسوول فنی تولید این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه در بین بیماریهای انگلی طیور کوکسیدیوز یکی از مهم ترین بیماریها شمرده می شود و می تواند خسارت زیادی به پرورش دهندگان طیور وارد کند، اظهار داشت: داروی تهیه شده به طور کامل گیاهی است و برای پیشگیری و کنترل کوکسیدیوز طیور ناشی از گونه های مختلف ایمریا مورد استفاده قرار می گیرد.
بگفته وی گیاه "درمنه خزری" در شمال ایران وجود دارد، در فصل پاییز برداشت می شود و دارای خاصیت اووسیت کشی بالایی است که به همین علت سبب کاهش شمار اووسیت ها و در نتیجه افزایش وزن گله، بهبود وضعیت فیزیولوژیکی گله و کاهش چشم گیر شمار تلفات گله می شود.
این محقق با اشاره به مکانیسم درمانی این داروی گیاهی توضیح داد: آرتمیزینین (Artemisinin) ماده موثره این داروی گیاهی دامپزشکی است که موجب افزایش فعالیت آندوپراکسیدازی سلول می شود که به نوبه خود سبب افزایش رادیکال های آزاد در سطح عامل ایجادکننده بیماری است. رادیکال های آزاد در القای استرس اکسیداتیو موثر بوده و سبب آلکیله کردن پروتئین ها در تک یاخته شده و در نهایت سبب جلوگیری از رشد و تکثیر آن می شود.
منبع:

1399/09/13
12:37:45
5.0 / 5
923
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵