نخستین موزه علم مغز و علوم اعصاب افتتاح می شود

نخستین موزه علم مغز و علوم اعصاب افتتاح می شود

به گزارش لیمو بلاگ پردیس «مغز من» بعنوان اولین موزه، مركز علم مغز و علوم اعصاب شناختی توسط ستاد علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسفند ماه امسال افتتاح می شود تا مسیر آگاهی عموم مردم از فعالیت های مغز را هموار كند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، كمال خرازی، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در حوزه علوم شناختی از «پردیس مغز من» بازدید كرد تا از نزدیك در روند پیشرفت فعالیت های مربوط به راه اندازی این مركز قرار گیرد.
در جریان این بازدید پژمان نوروزی، مجری طرح راه اندازی و تجهیز این پردیس اظهار نمود: این پردیس بعنوان اولین موزه، مركز علم مغز و علوم اعصاب شناختی همزمان با هفته آگاهی از مغز در اسفند ماه امسال افتتاح می شود.
وی افزود: پردیس «مغز من» از ۵ بخش ساختار مغز، مغزهای متفاوت، مغز سلولی، مغزهای آینده و بخش شناختی تشكیل شده است. همینطور ۱۹ ابزار و تجهیزات مشتمل بر سنجش اعصاب، شبیه سازی ام. آر. آی، بازی های شناختی، مغز شفاف، سیستم بینایی، تاریخچه شناخت مغز و دیگر حوزه های علوم اعصاب شناختی و دانش شناختی برای افزایش آگاهی اقشار مختلف مردم بخصوص كودكان، نوجوانان و جوانان نسبت به ذهن و مغز در این مركز علمی نصب و راه اندازی می شود.
بر طبق این گزارش، اعتباری بیشتر از یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان با مشاركت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و شهرداری تهران برای تجهیز این مركز تخصیص یافته است.
هم اكنون ذهن و مغز انسان و كاركردهای آن یكی از حوزه هایی است كه در طول دوره های مختلف همواره مورد توجه فلاسفه، دانشمندان و پژوهشگران قرار داشته است. دانشمندان و محققان به دنبال آن هستند كه عامه مردم بتوانند از توانایی های مغزشان آگاهی پیدا كنند و به بهداشت و سلامت آن توجه بیشتری داشته باشند و با افزایش توانایی های مغز، با راه های جلوگیری از كاهش توان جسمی و ذهنی مغز هم آشنا گردند.
چونكه مطالعات در ارتباط با شناخت مغز فرصتی است كه اجازه می دهد جامعه درباره پیشرفت های انجام شده درباره تحقیقات مغزی همانند پیشرفت در تشخیص بیماری ها، درمان و جلوگیری از اختلالات مغزی همچون آلزایمر، پاركینسون و افسردگی اطلاعات و آگاهی بیشتری كسب كند.
ازاین رو سرمایه گذاری و حمایت ها در حوزه دانش مغز و علوم شناختی با عنایت به كاركردهای آن امروزه در ایران و دیگر كشورهای مختلف روز به روز بیشتر شده و دامنه علوم شناختی و تأثیرگذاری آن در جوامع ابعاد وسیع تری پیدا كرده است.
بر مبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، راه اندازی این پردیس گامی برای ترویج حوزه علوم شناختی است تا عموم مردم بیشتر در جریان توانمندی های ذهنی و مغز خود قرار گیرند.1397/11/07
02:19:54
5.0 / 5
5178
تگهای خبر: پژوهش , فناوری , موزه‌
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵