دبیر ستاد توسعه زیست فناوری مطرح كرد

چالش های سرمایه گذاری در طرح های دارویی

چالش های سرمایه گذاری در طرح های دارویی

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حوزه دارویی را سودآورترین حوزه در دنیا توصیف کرد و اظهار داشت: حوزه دارو، حوزه ای است که فناوران ما می توانند در حوزه غذا و دارو، واکسن دام و طیور و داروهای دامی فعالیت کنند و این کار انتها ندارد و اگر در این عرصه  کسی ورود کرد، هر روز شاهد گسترش بازار خواهد بود.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی قانعی امروز در رویداد "دوشنبه های استارتاپی با مبحث جذب سرمایه در حوزه دارو و فرآورده های دارویی" اضافه کرد: به لحاظ سود آوربودن صنایع، هم اکنون پس از حوزه مواد مخدر و سلاح با عنایت به این که هر دو مخرب هستند، اگر این دو صنعت را کنار بگذاریم، حوزه دارو سودآورترین حوزه در دنیا به حساب می آید.
وی با اشاره به اینکه پیچیدگی و دانش فنی بالا سبب شده که در دنیا کمتر به حوزه دارو روی آورده شود، اظهار نمود: در کشور ما هم اگر به بورس رجوع نماییم، وضعیت سرمایه گذاری در حوزه دارو بد نیست و این در شرایطی است که در قیمت گذاری دارو توسط سازمان غذا و دارو در ۵ سال گذشته تغییری صورت نگرفته و قیمت جدید عرضه نکرده است، اما وضعیت فعالیت در این عرصه خوب است.
قانعی ضمن اشاره به فعالیت شرکتهای دارویی در زمان شیوع کرونا در دنیا، تصریح کرد: در این دوران شاهد بودیم که در دنیا شرکت هایی به این عرصه وارد شدند و توانستند داروها و وسایل جانبی برای مقابله با این بیماری را عرضه کنند و خویش را در این صنعت نشان دهند.
دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی با تکیه بر اینکه در هر بحرانی، عرصه "دارو" و "واکسن" جای خویش را حفظ نموده است، خاطرنشان کرد: در بدترین و بحرانی ترین موارد برای اقتصاد دنیا کمترین خسارت را شرکت ها و فعالان دارویی متحمل شده اند، بگونه ای که شاهد بودیم فناوری دارویی در ایران در وضعیت خوبی قرار دارد و دارویی نیست که ظرف یک سال در کشور تولید نشود، همانطور که دیدیم در زمان انتشار کرونا در کشور همه موارد جدید در ظرف کمتر از یک سال تولید و پایش شد.
قانعی ضمن اشاره به اینکه حاشیه سودآوری نتیجه سرمایه گذاری خطرپذیر از فناوری است، افزود: مشکل این است که وقتی فناور آغاز به کار می کند، سهم آن در سرمایه گذاری بالا نیست؛ اما وقتی از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی برخوردار می شود، جایگاه خویش را ارتقا یافته می بیند، لذذا فناوران دیگر حاضر نیستند سهم خویش را به سرمایه گذاران واگذار کنند؛ ازاین رو لازم است تا سرمایه گذاران از پیشنهادات مشاوران و منتورهای موجود در شتابدهنده بهره مند شوند و از آنها بخواهند که حوزه های مناسب برای سرمایه گذاری را به آنها معرفی کنند.
وی افزود: سرمایه گذاران با رفتن به منتورها می توانند ببینند کدام حوزه آینده خوبی جهت سرمایه گذاری دارند و تجربه ما در این چند سال نشان داده با عنایت به پول های اولیه ای که جهت سرمایه گذاری در زمینه دارو اختصاص داده شده، شتابدهنده هایی که در این حوزه فعال شده اند و هزینه هایی هم صرف شده حوزه دارویی جزو حوزه هایی بوده که در کشور خوب رشد کرده است.
قانعی با تکیه بر اینکه سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری بر روی دارو و فرآورده های دارویی به شتابدهنده ها رجوع کنند، اضافه کرد: پیشنهاد می شود که سرمایه گذاران بر روی طرح هایی سرمایه گذاری کنند که این مسیر را رفته اند. اگر در این راه به منابع مالی نیاز داشتند، از منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند. اگر امروز سرمایه گذاران وارد سرمایه گذاری بر روی شرکتهای دارویی نشوند، در آینده که طرح آنها توسعه یافت، این شرکت ها حاضر نیستند به بهای گذشته سهم شرکت را به سرمایه گذاران بفروشند.
وی اظهار نمود: حوزه دارو، حوزه ای است که فناوران ما می توانند در حوزه غذا و دارو، واکسن دام و طیور و داروهای دامی فعالیت کنند و این کار انتها ندارد و اگر در این عرصه کسی ورود کرد، هر روز شاهد گسترش بازار خواهد بود.1399/10/09
12:38:19
5.0 / 5
1309
تگهای خبر: تولید , سازمان , شركت , صنایع
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳