در رویداد مجازی زنان، مالكیت فكری و زیست بوم فناوری تاكید شد

زنان بانك اطلاعات مدیریت مصرف آب

زنان بانك اطلاعات مدیریت مصرف آب

به گزارش لیمو بلاگ در اولین رویداد مجازی ˮزنان، مالکیت فکری و زیست بوم فناوریˮ با تکیه بر نقش استراتژیک آموزش در حوزه انرژی، مطرح شد: قشرهای مختلف جامعه باید در حوزه انرژی آموزش تأثیرگذار ببینند و زنان در همه سطوح، چه در شرکتهای دانش بنیان و چه زنان خانه دار می توانند تأثیرگذار باشند. زنان، بانک اطلاعات مدیریت مصرف آب در کشور و بانک اطلاعات بازچرخانی آب خاکستری در منازل هستند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر پروین داداندیش، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب در افتتاحیه اولین رویداد مجازی "زنان، مالکیت فکری و زیست بوم فناوری" معروف به شکوفا در حوزه مدیریت مصرف آب، برق و انرژی که در جهت تقویت نقش زنان در توسعه و تجاری سازی فناوری های راهبردی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اظهار داشت: اگر سؤال کنید که آیا زنان می توانند در مدیریت انرژی موفق عمل کنند؟ در پاسخ باید گفت، زنان از هر قشری (شهری، روستایی، در بخش های مدیریتی یا صنعتی) در طول این سال ها ثابت کرده اند که اگر در هر مبحث و حوزه کاری با انگیزه و دانش کافی وارد شده و مورد حمایت قرار بگیرند، اساسا موفق هستند. آموزش در این حوزه نقش کلیدی ایفا می کند؛ آموزشی که تأثیرگذار باشد و منجر به یادگیری عمیق و تغییر درست الگوی رفتاری شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب اضافه کرد: معتقدم هر وقت زنان در کنار مردان کار کرده اند، موفق بوده اند و این تفکیک مردانه یا زنانه کارآیی ندارد و موفقیتی حاصل نمی گردد. برنامه، هدف، سیاست و حتی قانون در حوزه های روز توسعه کشور برای زنان کم نیستند. بعنوان مثال، معاونت امور زنان بر مبنای برنامه ششم توسعه ۱۲ برنامه طراحی نموده است. اما متأسفانه برنامه ها در ایران با تغییر دولت ها دستخوش تغییرات می شوند. تلاش هایی که صورت می گیرد، باید ادامه دار بوده و دستخوش تغییر و تحول سیاسی در کشور نشود.
داداندیش تصریح کرد: آموزش نقش استراتژیک در این عرصه دارد. قشرهای مختلف جامعه باید در حوزه انرژی آموزش تأثیرگذار ببینند و زنان در همه سطوح، چه در شرکتهای دانش بنیان و چه زنان خانه دار می توانند تأثیرگذار باشند.

زنان، بانک اطلاعات مدیریت مصرف آب در کشور

دکتر بنفشه زهرایی، مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفای وزارت نیرو هم ضمن اشاره به نقش محوری زنان در مدیریت مصرف آب، اظهار داشت: در جوامع شهری و روستایی، زنان نقش کلیدی هم در تأمین آب و هم در بحث نحوه استفاده صحیح از منابع آب برعهده دارند؛ از روستاهای دورافتاده که زنان کیلومترها راه را برای تأمین آب مورد نیاز خانواده از چشمه ها طی می کنند تا مرفه ترین جوامع شهری که زنان تصمیم می گیرند از کدام وسیله پیشرفته برای مدیریت مصرف آب استفاده کنند. در واقع زنان تصمیم می گیرند که آب را به چه صورت مورد استفاده قرار دهند.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفای وزارت نیرو تاکید کرد: در معماری سنتی ایران بخصوص در جنوب کشور و استان هرمزگان، شکل جالبی از معماری وجود دارد. منازل دارای یک حیاط داخلی در قسمت مرکزی هستند و ساختمان اصلی با اختلاف سطح نسبت به باغچه، ایجاد می شود. آب باران وارد این باغچه در وسط حیاط می شود و زمانی که بارندگی شدید شود، آب از راه لوله تعبیه شده در کنار باغچه به سایر بخش های خانه همچون آشپزخانه و سرویسهای بهداشتی منتقل می شود. مدیریت اینکه چطور آب در بخش های مختلف خانه پخش شده و مورد استفاده قرار بگیرد، برعهده زنان است.

وی اضافه کرد: به این آب اصطلاحاً آب خاکستری گفته می شود. نحوه استفاده از آب خاکستری در منازل از قدیم با چنین ساختاری که در معماری ایرانی وجود داشت، مدیریت می شود. درحال حاضر هم پیشرفته ترین تجهیزات استفاده از آب خاکستری توسط شرکتهای دانش بنیان در کشور ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

زهرایی تصریح کرد: بحث مدیریت آب و فاضلاب در جوامع روستایی و شهری ایران از گذشته وجود داشته و درحال حاضر هم وجود دارد. در گذر زمان، فناوری های بسیار متفاوتی توسعه پیدا کرده اند و در اغلب موارد، زنان هستند که مجری بهره برداری از این رویکردهای بازچرخانی آب خاکستری در منازل هستند.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: زنان، بانک اطلاعات مدیریت مصرف آب در کشور و بانک اطلاعات بازچرخانی آب خاکستری در منازل هستند. ازاین رو اگر بخواهیم سیاست گذاری صحیحی در زمینه نحوه مدیریت مصرف آب، نحوه بازچرخانی آب خاکستری یا بحث فاضلاب داشته باشیم، اساسا نیازمند مشارکت بانوان هستیم.

وی اضافه کرد: تا زمانی که در حوزه مدیریت مصرف آب و انرژی در جوامع شهری و روستایی از اطلاعات، تجربیات و نظرات زنان در سطوح مختلف استفاده نشود، سیاست گذاری های این حوزه از فراگیری و عمق لازم برخوردار نخواهد شد. در بحث آموزش هم از نقش زنان در زمینه مدیریت مصرف آب و هدایت رفتار اعضای خانواده نباید غافل شد. برای صدمه شناسی در زمینه رفتارهای نادرست مصرف آب و عرضه آموزش های لازم در این عرصه، همینطور اثرگذاری بهتر سیاست های مدیریت مصرف آب باید از تجربیات زنان بهره برد.

زهرایی اضافه کرد: تجربیات بین المللی نشان داده اگر زنان در سطوح بالای سیاست گذاری در حوزه های در رابطه با خدمات آب رسانی و مدیریت مصرف آب قرار بگیرند، فعالیتهای این حوزه افزوده می شود. همینطور بعنوان سیاست گذار در توزیع عادلانه تر خدمات آب و فاضلاب، موفق تر عمل می کنند و ثابت کرده اند که در شرایط کم آبی، برای ایجاد عدالت در توزیع آب بین مصرف کنندگان، عادلانه تر رفتار می کنند. زنان به علت نقشی که در خانواده برعهده دارند، در اعمال و قبولاندن کمبودهای این بخش به جامعه موفق تر عمل می کنند و نوع سیاست گذاری آنها از بروز اختلاف های ناشی از کمبود منابع آبی پیشگیری می کند.

منبع:

1399/10/15
01:09:33
0.0 / 5
800
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲