از سوی مركز پژوهش های مجلس انجام شد

ارزیابی بودجه سال 1400 بخش زیست فناوری

ارزیابی بودجه سال 1400 بخش زیست فناوری

مرکز پژوهش های مجلس در جهت بررسی بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، طی گزارشی به ارزیابی بودجه بخش زیست فناوری پرداخت.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز در گزارشی با عنوان «بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور ۳۰. بودجه بخش زیست فناوری» آورده است:
زیست فناوری یکی از فناوری های کلیدی است که می تواند تاثیر شگرفی در اقتصاد جوامع داشته باشد و توجه به آن در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه روزبه روز در حال افزایش می باشد. در این گزارش به بررسی اعتبارات بخش زیست فناوری در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و مقایسه آن با قوانین بودجه سالهای قبل برپایه برنامه ها و دستگاههای در رابطه با زیست فناوری پرداخته شده است.

براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، بررسی اعتبارات به تفکیک دستگاه ـ برنامه، دستگاههای اصلی و سایر دستگاههای در رابطه با زیست فناوری بررسی گردید. بررسی اعتبارات دستگاههای اصلی و دیگر دستگاههای فعال در این بخش نشان داده است که اعتبارات پیشبینی شده برای بخش زیست فناوری در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نسبت به قانون بودجه ۱۳۹۹، حدود ۴۷/۸ درصد افزایش یافته است و به حدود ۴.۱۳۰ میلیارد ریال رسیده است. اعتبارات پیشبینی شده برای «ستاد توسعه زیست فناوری» در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نسبت به قانون بودجه ۱۳۹۹، رشد ۱۶ درصدی دارد و در حدود ۷۰۵ میلیارد ریال است. حدود ۶۲ درصد اعتبارات بخش زیست فناوری به وزارت کشاورزی و دستگاههای زیرمجموعه آن اختصاص دارد. از نظر برنامه و فعالیت، حدود ۱.۳۵۸ میلیارد ریال (۳۳ درصد) اعتبارات لایحه بودجه ۱۴۰۰ به فعالیتهای برنامه پژوهش های کاربردی در بخش کشاورزی و منابع طبیعی، مبلغی حدود ۱.۰۷۲ میلیارد ریال برای فعالیتهای برنامه تولید محصولات فناورانه نهاده ها (حدود ۲۶ درصد) و همینطور اعتباری در حدود ۱۹۹ میلیارد ریال برای کمک به تجاری سازی یافته های پژوهشی در نظر گرفته شده است.

براساس این گزارش در مجموع بررسی اعتبارات بخش زیست فناوری نشان از روند رو به رشد سرمایه گذاری دولت در توسعه این فناوری در سالهای اخیر دارد که به منظور کسب ۳ درصد از بازار جهانی مربوطه، دستیابی به جایگاه مناسب در میان کشورهای منطقه و جهان و ارتقای مداوم این جایگاه، حمایت کافی و مستمر از این تکنولوژی اولویت دار ضروریست.

متن کامل این گزراش را اینجا بخوانید.
منبع:

1399/10/18
14:32:26
0.0 / 5
745
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴