رییس دانشگاه تهران خبر داد

راه اندازی موزه علم تهران در كنار برج میلاد

راه اندازی موزه علم تهران در كنار برج میلاد

به گزارش لیمو بلاگ رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه موزه علم تهران در کنار برج میلاد راه اندازی می شود، تاکید کرد: حمایت و پشتیبانی از دانشگاه تهران یک وظیفه ملی است، نه فقط برای کسانی که در این دانشگاه تعلیم می دهند، می آموزند و اشتغال دارند، بلکه برای همه مردم ایران و همه کسانی که به صلح و دوستی و علم فکر می کنند. هر حرکت در دانشگاه تهران، یک موجی است که جهات مختلف و جنبه های متفاوت را پوشش می دهد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان مسابقه طراحی موزه‌ لم تهران که با حضور دکتر پیروز حناچی، شهردار تهران در تالار نگارخانه پردیس هنرهای زیبا برگزار شد، اظهار نمود: از هیأت امنای موزه علم، همکاران دانشگاه تهران، مهندسان مشاور و همه کسانی که کمک کردند تا شاهد این رویداد بزرگ باشیم، تشکر و قدردانی می کنم. در سال ۱۳۹۳ بود که نیت خیرخواهانه ساخت موزه علم از طرف دکتر ترکمان عنوان شد.

وی با اعلان اینکه خیرین همیشه نقش تعیین کننده ای در توسعه آموزش عالی داشته اند، اضافه کرد: شاید بتوان گفت بیشترین اثر خیرین در حوزه مدرسه سازی بوده است. برمبنای آمارهای اعلامی، بیش از ۳۰ درصد مدرسه های کشور توسط خیرین تولید شده است. اما نکته قابل توجه توسعه کارهای خیرین در حوزه های مختلف بوده که مشارکت در زمینه ساخت موزه علم را می توان یکی از اقدامات صورت گرفته از طرف آنان برشمرد.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه اشاره کرد: وقتی ما از توسعه علم سخن می گوییم و تلاش داریم تا دانش آموزان و دانشجویان را در مقاطع مختلف با مفاهیم و کاربرد علم آشنا نماییم، این پرسش مطرح می شود که چرا تا حالا یک موزه علم نداشته ایم تا آنها بتوانند علم را به واقع تجربه کنند.

نیلی احمدآبادی عنوان کرد: شاید در مفهوم کلی وقتی از موزه علم سخن به میان می آید، مکانی در نظر آید که آثار تاریخی و کهن علم در آن به معرض نمایش گذاشته می شود. منتهی موزه علم مورد توجه ما مکانی است که هر فردی امکان تجربه کردن یک پروسه علمی را در آن خواهد داشت و با تمام وجود مفاهیم علمی را خواهد آموخت. این موضوع، یکی از بهترین روش های تجربه کردن و علم آموزی است و همین طور بعنوان یکی از اجزای توسعه علمی در دنیا شناخته شده که البته اثرات فقدان آن در کشور ما کاملاً محسوس است.

وی با اظهار اینکه مایه افتخار است در کشوری زندگی می کنم که خیرین آن تفکر پیشرفته و به روز دارند و نقش خودرا به خوبی ایفا می کنند، اضافه کرد: همین طور افتخار می کنم در دانشگاهی هستم که خیرین به این دانشگاه، اعتماد می کنند و یقین دارند دانشگاه تهران بعنوان یک نهاد مردمی بهترین مکانی است که می توانند در آن سرمایه گذاری کنند و حرکتی از مردم برای مردم شکل دهند. البته دانشگاه تهران هم در طول این سال ها تلاش نموده تا مسئولیت خودرا به خوبی ایفا کند و دقیقاً مطابق با نیت خیرین گام بردارد، شاید بتوان گفت این مساله یکی از دلایلی است که توانسته توجه خیرین را جلب نماید.

رئیس دانشگاه تهران افزود: افزون بر این دانشگاه تهران، بزرگترین و با اهمیت ترین مرکز آموزش عالی کشور است و همچنان بهترین جوانان کشور وارد این دانشگاه می شوند و پرچم آموزش عالی ایران در جهان است. در هر نقطه از دنیا بخواهند از ایران و دانشگاه سخن بگویند، بطور قطع نام دانشگاه تهران در رأس قرار دارد.

نیلی احمدآبادی در بخش دیگری از سخنان خود با تبیین اهمیت راه اندازی موزه علم اظهار داشت: دانشگاه تهران، این افتخار را دارد که توانسته بهترین مکانی را که در اختیار داشته را برای تأسیس موزه علم اختصاص دهد. این بهترین زمین به لحاظ موقعیت ویژه و دسترسی بوده که برای این منظور پیش بینی شده است. همین طور قرار گرفتن این مکان، در کنار برج میلاد بعنوان یکی از نمادهای شهر تهران می تواند در هویت بخشی به این شهر، مورد توجه واقع شود.

وی با اشاره به توسعه بی رویه شهر تهران تاکید کرد: این توسعه باید با یک نگاه جدید علمی همراه شود، از دیدگاه ما قسمتی از این پروسه توسط دانشگاه صورت می گیرد. شهر تهران، به لحاظ جمعیت دانشجویی و فضای آموزش عالی بزرگترین شهر ایران است و بالاترین سرانه دانشجویی و فضای آموزشی در این شهر تمرکز دارد. البته این یک ظرفیت فوق العاده ای است تا شهر تهران به شهری با رویکرد علمی و تکنولوژی های جدید تبدیل گردد.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه اشاره کرد: حضور دکتر حناچی بعنوان مسئولی که آرام ولی عمیق کار می کنند، در کنار ذهنیتی که در دانشگاه های کشور شکل گرفته تا مبنای توسعه را علم قرار دهند و همین طور کمک خیرین در حوزه آموزش عالی، فرصت ویژه ای را می تواند برای شهر تهران فراهم آورد که امیدوارم این حرکت و پروسه ادامه پیدا کند».

نیلی احمدآبادی، با اعلان اینکه در این رویداد چند رویکرد مهم با هم اتفاق افتاده است، اشاره کرد: یکی از این رویکردها مشارکت خیرین است که می توان گفت حرکتی الهام بخش، باارزش و آینده ساز است. نکته دیگر موزه علم بعنوان موضوع طرح است. مسأله آخر هم فرایندی است که برای طراحی و انتخاب طرح های برتر صورت گرفته است. البته در چنین کار گسترده ای به لحاظ اینکه اطمینان حاصل شود بهترین ایده هایی که با ماموریت علم، دانشگاه و شهر همخوانی دارند مطرح، انتخاب و در نهایت اجرا خواهند شد، باید مشاوران بزرگی هم حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: تمام این فرآیندها توسط متخصصان کنترل شده و کاملاً یک امر تخصصی و حرفه ای بوده است و همین مورد می تواند یک پروسه استانداردی را در کشور طراحی کند. البته پشتیبانی شهرداری تهران هم دراین زمینه امتیاز بزرگی است که نقطه شروعی برای فعالیت ها و اقدامات بعدی خواهد بود.

رئیس دانشگاه تهران در انتهای سخنان خود اظهار نمود: دانشگاه تهران، موزه های بسیاری دارد که پراکنده هستند. شاید موزه علم یک فرصتی را برای دانشگاه فراهم آورد تا شبکه ای از موزه های فرهنگی، هنری و علمی و فناوری در کنار هم قرار داده شوند و بر این اساس دانشگاه تهران، بتواند در کنار دیگر افتخارات خود دراین زمینه هم متمایز و سرافراز در سطح ملی و بین المللی بدرخشد.

برمبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، «مسابقه طراحی موزه علم تهران»، با همکاری شهرداری تهران و دانشگاه تهران و با حمایت بنیاد فرهنگی و خیریه ترکمان، جهت انتخاب طرح برتر برای ساخت موزه علم دانشگاه تهران انجام شد که از تعداد ۲۴ اثر دریافتی سه طرح حامد بدری احمدی، علی نقوی و محسن مریزاد توانستند رتبه های اول تا سوم این مسابقه را کسب کنند.1399/10/23
20:13:05
0.0 / 5
1171
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴