با نام سوبرنا؛

واكسن كرونای مشترك ایران و كوبا آماده كسب مجوز برای فاز ۳ است

واكسن كرونای مشترك ایران و كوبا آماده كسب مجوز برای فاز ۳ است

واکسن دوم ایرانی کرونا بنام سوبرنای 2 که مشترک بین انستیتو پاستور ایران و انستیتو بیوتکنولوژی کوبا است، آماده کسب مجوز انجام کار آزمایی بالینی 3 است.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، بعد از شروع فاز اول کار آزمایی بالینی آزمایش موفق واکسن کرونای ایرانی ستاد اجرائی فرمان امام خمینی (ره) بر روی گروه اول، دوم، سوم داوطلبان همچنان این تست بدون هیچ عارضه ای ادامه دارد.
واکسن دوم کرونای ایران بنام «سوبرنا» که مشترک بین انستیتو پاستور ایران و انستیتو بیوتکنولوژی کوبا بوده آماده کسب مجوز انجام کار آزمایی بالینی ۳ است.
این واکسن پروتئین نوترکیب RBD یا آنتی ژن متصل شونده به گیرنده سطح سلولهای انسان RCE۲ است که در نوک شاخک (پروتئین اسپایک) ویروس کرونا قرار دارد.

برای افزایش قدرت ایمنی زایی این واکسن قسمتی از پروتئین توکسویید کزاز هم به آن پیوند زده شده که به عنوان تحریک کننده سیستم ایمنی عمل کرده بدین سبب واکسن کونژوگه کرونای سوبرنا قدرت ایمنی زایی بالایی مقابل ویروس کرونا خواهد داشت.

فاز اول و دوم بالینی این واکسن در کوبا و چند کشور دیگر بروی داوطلبان با موفقیت و بدون عارضه و ایمنی زایی بالا انجام شده و حال با اطمینان از ایمنی زایی و بی عارضه بودن آن مقرر است فاز ۳ آن در ایران بعد از کسب مجوز از سازمان غذا و دارو صورت گیرد.
کوبا تجربیات ارزشمندی در ساخت واکسن دارد واکسن نوترکیب هپاتیت ایران که اینک بیش از ۱۵ سال است در انستیتو پاستور ایران تولید و مصرف می شود و یکی از بهترین و کم عارضه ترین واکسن ها در جهان است نیز با دانش فنی همین موسسه کوبایی به ایران منتقل شد.
ایران با سابقه ۱۰۰ ساله در تولید واکسن های انسانی قطب تحقیق توسعه تولید و توزیع واکسن در خاورمیانه است.

1399/10/28
17:44:14
0.0 / 5
788
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان لیمو بلاگ