یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ با كاربردهای نیروگاهی رونمایی گردید

یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ با كاربردهای نیروگاهی رونمایی گردید

به گزارش لیمو بلاگ با حضور دکتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، از طرح ساخت یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ ساخت یکی از شرکتهای دانش بنیان که دارای کاربردهای نیروگاهی است، رونمایی گردید.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، این شرکت دانش بنیان یاتاقان های مختلفی از قطر 25 میلیمتر تا قطر 1500 میلیمتر تولید می کند و هم اکنون ظرفیت تولید آن 2 هزار یاتاقان در سال است. این شرکت تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ 6.5 میلیارد ریال برای طراحی و ساخت یاتاقان فوق سنگین را به روش سانتریفیو از راه صندوق پژوهش و فناوری یزد عامل صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کرده است.
رضا جوادپور، مدیر عامل این شرکت با اشاره به موفق این شرکت در طراحی و ساخت دستگاه سانتریفیوژ برای تولید یاتاقان های بالای هزار میلیمتر، اظهار داشت: باتوجه به حساسیت بالای یاتاقان ها از نظر عملکرد، تمامی مراحل کار شامل ساخت لاینر، ایجاد پوشش، بابیت ریزی و ماشین کاری بر مبنای استانداردهای روز اروپا و آمریکا انجام می گیرد. با همکاری سازمان آب و برق خوزستان بعنوان کارفرما موفق به ساخت یاتاقان فوق سنگین با قطر 1200 میلیمتر شدیم که صددرصد از توان داخلی و با بهره گیری از دانش بومی ساخته شده است.
وی در مورد یاتاقان های بابیتی توضیح داد و اظهار داشت: یاتاقان از دو قسمت پوسته و آلیاژ نرمی که به روش های مختلف به پوسته داخلی چسبانده می شود تشکیل شده و بدنه یاتاقان معمولا از جنس چدن و آهن است و آلیاژ نرم داخلی دارای انواع مختلفی است که طراح و سازنده، ترکیب شیمیایی و پارامترهای ابعادی آنرا با در نظرگرفتن محل استفاده، فشار و بار اعمالی، تعداد دور، دمای کارکرد و هم اولویت بندی خواص مکانیکی مورد انتظار تعیین می کند.
جوادپور افزود: بابیت دارای خاصیت مقاومت در مقابل ساییدگی چسبنده است. هنگامی که یاتاقان کار می کند، فلز نرم تر به مقدار کمی ساییده می شود که این سبب ایجاد مسیری برای روانکاری بین شفت و یاتاقان می شود. بابیت باید مواد ضد سایش مثل روغن را بر سطح خود نگه دارد و بین سر محور و یاتاقان، ضریب اصطکاک کوچکی به وجود آورد. بابیت ها غالبا بر پایه قلع و سرب هستند. پایه قلع از نظر خواص و خصوصیت و هزینه نسبت به یاتاقان های پایه سرب گرانتر بوده و مقاومت بابیت پایه سرب در مقابل خستگی نسبت به بابیت پایه قلع بیشتر است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: از دستاوردهای تولید یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیو می توان به صرفه جویی ارزی 100 هزار دلاری برای تولید اشاره نمود. همینطور ساخت این یاتاقان ها از خروج ارز از کشور به منظور واردات این محصول جلوگیری می کند. مشتریان اصلی این محصول نیروگاه های برق آبی و معادن هستند.
به گفته وی بیشتر تسهیلات برای ساخت توربین بادی و قطعات توربین را از صندوق پژوهش و فناوری یزد بعنوان کارگزار صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت شده و هم اکنون در حال پیگیری دریافت تسهیلات لیزینگ صندوق نوآوری در قرارداد با نیروگاه های خصوصی هستند.
جوادپور با اشاره به برنامه های آتی شرکت، از طریق اندازی خط تولید یاتاقان های سبک تر در کشور ترکیه اطلاع داد و اظهار داشت: اقدامات اولیه برای ثبت و تاسیس انجام شده است و سال آینده کارخانه تولید یاتاقان در ترکیه راه اندازی خواهد شد.
منبع:

1399/11/03
22:24:31
0.0 / 5
764
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵