توسط محققان كشور محقق شد؛

ساخت دستگاه آزمایش سی بی سی ایرانی با تشخیص سریع ۱۰ دقیقه ای

ساخت دستگاه آزمایش سی بی سی ایرانی با تشخیص سریع ۱۰ دقیقه ای

به گزارش لیمو بلاگ محققان در کشور، موفق به طراحی و ساخت دستگاه تست سی بی سی یا همان شمارش کامل خونی شدند.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از معاونت علمی و فناوری، «سی بی سی» یا شمارش کامل خون پرسفارش ترین تست خون در آزمایشگاه ها است که در این آزمایش تعداد گلبول های سفید و قرمز خون همینطور سطح هموگلوبین و دیگر ترکیبات خونی اندازه گیری می شود.
در حال حاضر فرآیند رجوع اولیه به پزشک تا دریافت نتیجه آزمایش از آزمایشگاه، بیشتر از چند روز زمان می برد اما حالا محققان کشورمان دستگاهی با فناوری پیشرفته ساخته اند که این دستگاه تنها با یک قطره خون و در زمان ۱۰ دقیقه این آزمایش را انجام می دهد.
نوید یاراحمدی، مدیر عامل یک شرکت استارت آپ تولید کننده این دستگاه اظهار داشت: دنیا به سمتی در حال حرکت است که افراد همواره از وضعیت سلامت خود اطلاع داشته باشند و بتوان با ابزار و روش های گوناگونی داده های در رابطه با سلامت فرد را استخراج و ذخیره سازی کرد.
وی افزود: با عنایت به این مورد دستگاه «تست سی بی سی» یا شمارش کامل خونی را ساختیم. این دستگاه در کمتر از ۱۰ دقیقه ۱۹ پارامتر خونی را اندازه گیری می کند. برای انجام تست با این دستگاه تنها به یک قطره خون نیاز بوده و کاربری ساده ای دارد.
یاراحمدی افزود: با اندازه گیری این ۱۹ پارامتر شامل تعداد گلبول های سفید و قرمز، پلاکت ها و هموگلوبین و سایر پارامترهای وابسته به آن می توان متوجه مواردی مانند کم خونی، عفونت و انعقاد خون شد.
به گفته وی، این دستگاه ایرانی کاملاً با فناوری های بومی ساخته شده است. فناوری مرکزی آن در رابطه با حوزه ریزسیالات بوده و در آن از فناوری های دیگری مانند هوش مصنوعی هم استفاده شده است.
این فعال فناور اضافه کرد: این محصول هم اکنون در مرحله نیمه صنعتی بوده که امید است طبق برنامه ریزی انجام شده ظرف مدت کوتاهی به نمونه اولیه رسیده و طی چند ماه تأییدیه ها و مجوزهای لازم را دریافت کند.


منبع:

1399/11/16
18:23:49
0.0 / 5
1474
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵