همكاری نقش آفرینان اثرگذار برای شكل گیری زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی

همكاری نقش آفرینان اثرگذار برای شكل گیری زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی

دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق اظهار داشت: برای شکل گرفتن و تکامل زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی باید همه نقش آفرینان اثرگذار این حوزه از تصمیم گیران استانی تا هنرمندان و فعالان فناور و سرمایه گذاران به میدان بیایند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق در افتتاحیه اولین نمایشگاه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی میزبان دستاوردهای شرکتهای خلاق شد.

کرمی در این نمایشگاه که با شعار «به سوی آینده ای روشن» برگزار شد، بر لزوم تشکیل اکوسیستم اقتصاد خلاق و تکمیل زنجیره ارزش صنایع نرم و فرهنگی تاکید کرد و اظهار داشت: فرهنگ و تمدن غنی ایران اسلامی و پیشینه عمیق و میراثی کشور در صنایع خلاق و فرهنگی، باید با ایجاد زیست بومی پویا برای جوانان خلاق این حوزه شکوفا شود، کاری که می تواند فرصت های قابل اعتنایی را برای اقتصاد خلاق و اشغالزایی به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه فرهنگ وهنر هزینه نیستند و سرمایه گذاری هستند و در صورت هدایت وحمایت، ثروت آفرین خواهند بود، افزود: توسعه اقتصاد دانش بنیان و خلاق، نیازمند فرهنگ سازی و تغییر رویکردهای نادرست نسبت به این حوزه است همچون باورهای ناصواب درباره حوزه صنایع نرم و فرهنگی، غیر ضروری یا هزینه بر بودن این حوزه است، اما حقیقت این است که نه تنها ثروت آفرین هستند، بلکه حافظ و مروج اندوخته های تاریخی و هویت فرهنگی کشورمان هستند و می توانند ظرفیت خارق العاده فرهنگی کشورمان را به جهانیان نشان دهند.

مشاور معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری ضمن اشاره به حرکت ستاد توسعه فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری در راه پشتیبانی از فعالان جوان و نوآور فعال در این عرصه اضافه کرد: در کنار فعالیتهایی که در جهت پشتیبانی از زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور انجام داده ایم، به دنبال تقویت وتکثیر خانه های خلاق در استان ها هستیم که شکل گیری این خانه ها در استان های مختلف، تشکیل دهنده زنجیره تولید صنایع خلاق و فرهنگی هستند و مانند کارخانه های نوآوری زمینه ساز تبدیل ایده به پدیده با پشتیبانی از کسب و کارهای نوپا را از راه شتاب دهنده های تخصصی و بخش خصوصی را فراهم می کنند.

کرمی از رونق اقتصاد خلاق در کنار اقتصاد دانش بنیان گفت و افزود: علاوه بر اقتصاد دانش بنیان، به زودی از شرکتهای خلاق و فرهنگی بیش تر خواهیم شنید. به صورتی که در آینده نزدیک خط اعتباری ویژه برای این کسب و کارها اختصاص داده می شود و همه در این راه باید زمینه ای فراهم بیاوریم که شرکتهای خلاق، صنایع فرهنگی و فناوری های نرم به جایگاه واقعی خود برسند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان، صنایع خلاق و نرم ضمن اشاره به گرد هم آمدن همه عناصر صنایع خلاق و فرهنگی از هنرمندان تا استارتاپ ها زیر سقف خانه های خلاق اظهار داشت: برای شکل گرفتن و تکامل زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی باید همه نقش آفرینان اثرگذار این حوزه از تصمیم گیران استانی تا هنرمندان و فعالان فناور و سرمایه گذاران به میدان بیایند. کارها باید از فرد محوری به سمت کار گروهی و تیمی وشرکت خلاق شدن حرکت نماید. اگر بتوانیم این زیست بوم را به کمک خانه های خلاق و شتاب دهنده های تخصصی صنایع فرهنگی محقق نماییم، می توانیم در گردش مالی ۲۷۰۰ میلیارد دلاری این حوزه از بازار جهانی سهمی شایسته برای حوزه فرهنگ و تمدن ایران کسب نماییم.
در آخر مراسم، این نمایشگاه با حضور حجت الاسلام عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر طیبی رئیس جهاد دانشگاهی، منتظری نایب رییس کمیسون فرهنگی مجلس و تعدادی از هنرمندان راه اندازی شد.1399/11/17
13:55:20
0.0 / 5
1037
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱