در گفت وگو با لیمو بلاگ اعلام شد

تحویل ۴ ماهواره به سازمان فضایی ایران

تحویل ۴ ماهواره به سازمان فضایی ایران

مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی از تحویل گیری ۴ ماهواره ˮپارس- ۱ˮ، ˮناهیدˮ، ˮطلوعˮ و ˮظفر- ۲ˮ اطلاع داد و اظهار داشت: این ماهواره ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند، ضمن آنکه بلوک انتقال مداری ˮسامانˮ هم مراحل پایانی خویش را می گذراند.


دکتر سعید قربانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به تعاملات سازمان فضایی با سایر مراکز تحقیقاتی و برون سپاری پروژه های تحقیقاتی، با تکیه بر اینکه در این رابطه سازمان فضایی ایران از تمامی ظرفیت های موجود شامل بخش خصوصی، بخش دولتی، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز علمی و شرکتهای خصوصی برای پیشبرد پروژه فضایی بهره می برد، اظهار نمود: این امر به نحوی است که در پروژه های ماهواره ای که به دانشگاه ها سپرده شده بود و علاوه بر روند طراحی که در دانشگاه ها توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه ها انجام می شود، از تخصص شرکتهای خصوصی در طراحی زیر سیستم و ماژول های ماهواره استفاده می شود.
وی اظهار نمود: در ادامه همین روند واگذاری باردیگر پروژه ها به بخش خصوصی در دستور کار سازمان فضایی است و در تلاشیم تا از تمام ظرفیت های موجود بهره مند شویم.
قربانی ضمن اشاره به رویکرد کشور در زمینه طراحی و ساخت ماهواره ها، تصریح کرد: با عنایت به تحریم های ظالمانه موجود امکان دارد هر لحظه این تحریمات شامل فناوری مخابراتی و فناوری اطلاعاتی شود و کشور نیازمند راهکار سریع و جامع باشد؛ ازاین رو کشور نیاز مبرمی به ماهواره مخابراتی دارد. هم اکنون دنیا به سمت پرتاب ماهواره های کوچک حرکت کرده است؛ چون که این نوع ماهواره ها قابلیت تولید انبوه را دارند و ما هم تلاش داریم تا با مشارکت بخش خصوصی اقدام به ایجاد منظومه های ماهواره های مخابراتی و سنجشی نماییم و در این راستا بسترسازی های لازم را هم انجام داده ایم.
وی در مورد پروژه ماهواره ای در دستور کار سازمان فضایی، خاطرنشان کرد: پروژه ماهواره مخابراتی "ناهید- ۲" طی قراردادی بین پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان فضایی ایران به اجرا درآمده است. ماهواره "ناهید ۲" یک میکرو ماهواره مخابراتی است که برای انجام مأموریت های مخابراتی در مدار LEO و توسعه تکنولوژی زیر سیستم های حساس ماهواره های مخابراتی GEO طراحی شده است.
مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران، ماهواره "پارس- ۱" را مهم ترین ماهواره ای دانست که سال جاری آماده شده است و اظهار داشت: این ماهواره سنجش از دور پیشرفته ترین ماهواره ای است که تا امروز در ایران ساخته شده است. ماهواره "طلوع" هم از دیگر ماهواره های سنجشی کشور است که بخشی از فناوری های "های تک" در آن مورد استفاده قرار گرفته است.
قربانی ضمن اشاره به تحویل ماهواره "پارس- ۱" به سازمان فضایی از جانب پژوهشگاه فضایی ایران، توضیح داد: متخصصین پژوهشگاه فضایی ایران در یک تلاش مستمر و خستگی ناپذیر توانستند با وجود تمام محدودیت های شیوع کرونا، این پروژه را مطابق با زمان بندی از پیش تعیین شده به اتمام برسانند و تمام تست های مورد نیاز را با موفقیت پشت سر بگذارند. این ماهواره تحویل سازمان فضایی ایران شده و در حال انجام هماهنگی ها و طی فرآیندهای لازم برای پرتاب هستیم.
او همینطور ماهواره "ناهید- ۲" را یک میکرو ماهواره مخابراتی توصیف کرد که برای انجام مأموریت های مخابراتی در مدار LEO و توسعه تکنولوژی زیر سیستم های حساس ماهواره های مخابراتی GEO طراحی شده است و افزود: این ماهواره قابلیت انجام مأموریت های گوناگونی را دارد که در دو دسته "اولیه" و "ثانویه" تعریف شده اند. در مأموریت های اولیه تمرکز بر توسعه و تست تکنولوژی های اساسی مورد نیاز، همچون آزمون انتقال مداری با استفاده از پیشرانش تک مؤلفه ای و دستیابی به عمر عملیاتی ۲ سال است.
قربانی ابراز امیدواری کرد در این هفته این ماهواره تکمیل شود و فرایند تست و تحویل گیری ماهواره توسط سازمان فضایی آغاز شود.
وی درمورد تعداد ماهواره های در نوبت پرتاب این سازمان، اظهار داشت: الان و پس از تحویل گیری ماهواره های "پارس- ۱"، "ناهید"، "طلوع" و "ظفر- ۲" این ماهواره ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند و علاوه بر آن بلوک انتقال مداری "سامان" هم مراحل پایانی خویش را می گذراند.
مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی ضمن اشاره به اقدام سازمان فضایی ایران در فعال سازی صنعت بیمه در بخش فضایی، اضافه کرد: پارسال بعنوان نخستین قرارداد بیمه در بخش فضایی کشور، قرارداد بیمه "حمل و نقل محموله های فضایی" منعقد شد و در ادامه فعالسازی صنعت بیمه در این عرصه، دومین قرارداد بیمه در حوزه فضایی هم شکل گرفت.
وی تصریح کرد: این قرارداد بیمه شامل فازهای "پیش از پرتاب و تزریق ماهواره در مدار مورد نظر" و "بیمه مسئولیت شخص ثالث برای افراد حاضر در اجرای این مراحل" است.1399/11/18
10:20:50
0.0 / 5
1073
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳