رئیس مؤسسه تحقیقاتی واكسن و سرم سازی رازی:

اولین مرحله تست انسانی واكسن كرونای رازی روی ۱۴ نفر انجام می شود

اولین مرحله تست انسانی واكسن كرونای رازی روی ۱۴ نفر انجام می شود

به گزارش لیمو بلاگ رئیس مؤسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: آزمایش انسانی واکسن کرونای رازی به زودی بر روی 14 نفر در بیمارستان رسول اکرم (ص) تهران انجام می شود.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از مهر، علی اسحاقی قبل از ظهر دوشنبه در کنفرانس خبری با محوریت رونمایی از نخستین واکسن تزریقی _ استنشاقی پروتئین نوترکیب کووید _۱۹ به نام (رازی کوو پارس) در مؤسسه تحقیقات و سرم سازی رازی صورت گرفت، اظهار نمود: مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با قدمت و عقبه ۹۶ ساله بعنوان افتخار ایران زمین موفق شد واکسن استنشاقی تزریقی به نام رازی کووپارس بعنوان واکسن کووید _۱۹ پروتئین نوترکیب تولید نماید.
وی با اعلان اینکه ۱۱ واکسن در برنامه واکسیناسیون کشور وجود دارد که ۶ واکسن توسط مؤسسه رازی تولید شده است، اشاره کرد: این واکسن ها شامل قطره فلج اطفال، سرخچه، دیفتری و کزاز و.. هستند که از تولیدات این مؤسسه است.
رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اشاره کرد: واکسن سرخک را از سال ۱۳۴۹، واکسن اریون از سال ۱۳۷۰ و همین طور واکسن فلج اطفال در سال ۱۳۵۵ توسط این مؤسسه تولید شد که بدین سان واکسن های دیفتری، کزاز و سیاه سرفه به تولید رسیدند.
آغاز مطالعات اولیه و پیش بالینی واکسن از اسفند ۹۸
وی اشاره کرد: مطالعات اولیه و پیش بالینی این واکسن در مؤسسه رازی از اسفندماه سال ۹۸ شروع شد.
اسحاقی با اعلان اینکه که این مطالعات در فاز نخست با جوندگان مانند موش و خرگوش شروع شد، اظهار داشت: در فاز بعدی واکسن بر روی ۲۵ میمون سبز آفریقایی انجام شده است که تمامی نتایج مثبت بود و اطلاعات کافی دراین زمینه جمع آوری و بررسی گردید.
وی با اعلان اینکه اواخر تیرماه نتایج رضایت بخش بود و جمع آوری و بررسی دقیق انجام شد، بیان کرد: این نتایج به وزارت بهداشت ارسال شد و در نهایت این واکسن در ۲۷ دی ماه مصوبه کمیته اخلاق را برای تولید ورود به آزمون بالینی را دریافت کرد.
تمام پروتکل های کارآزمایی بالینی واکسن انجام شده است
رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار نمود: تمام پروتکل های کارآزمایی بالینی انجام شده و واکسن برای تزریق آماده است.
وی افزود: سایت برای داوطلبین تزریق واکسن کوو پارس تهیه شده و داوطلبین می توانند به این سایت مراجعه و مشخصات خودرا وارد کنند.
اسحاقی متذکر شد: با تصویب کمیته ملی اخلاق، آزمایش انسانی این واکسن به زودی بر روی ۱۴ نفر در بیمارستان رسول اکرم (ص) تهران شروع می شود، این واکسن طی مدت ۹ ماه به نتیجه رسید و باید با دقت و نگاه بیشتری مورد بررسی قرار می گرفت و تا نتایج مورد تأیید سازمان غذا و دارو قرار نمی گرفت ما نمی توانستیم اطلاع رسانی برای ساخت این واکسن انجام دهیم.
وی با تاکید بر اینکه این واکسن باید مورد تأیید سازمان غذا و دارو قرار می گرفت، اظهار داشت: برای تولید واکسن نیاز به سیاسی کاری نداریم و باید کار مطالعاتی و علمی انجام می شد.
رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اعلان اینکه این واکسن یک نوع واکسن با ترکیبات پروتئینی است، بیان کرد: این تهمت را زدند که واکسن ما انگلیسی است اما تمام دانش و علم تولید واکسن کووپارس مانند سایر واکسن های دیگر از تولیدات مؤسسه رازی بوده و تمام فعالیت با تأیید و نظارت وزارت بهداشت انجام شده است.
وی تصریح شد: این واکسن در چندین فاز بر روی افراد سالم از ۱۸ تا ۵۵ سال انجام می شود و تمام مراحل کار در بیمارستان رسول اکرم (ص) شهرآرا صورت می گیرد. اگر نتایج رضایت بخش بود و پاسخ ایمنی صورت گرفت فازهای بعدی اجرا می شود.
اسحاق متذکر شد: تمام داوطلبین به سبب سهولت در تردد باید از استان های البرز و تهران باشند.


منبع:

1399/11/20
13:37:30
0.0 / 5
395
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲