نقش سلول های بنیادی در درمان سرطان

نقش سلول های بنیادی در درمان سرطان

پیشرفت فناوری ها و روش های درمانی جدید، سبب شده درهای تازه ای به سمت درمان بیماری سرطان گشوده شود.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، شاید به بیان ساده بتوان نقش سلول های بنیادی در درمان سرطان را به شکل "سلول ها مقابل سلول ها" تعریف کرد.
بیماری سرطان از تکثیر بیش از حد سلول ها پدید می آید و چه خوش خیم باشد و چه بدخیم، بیمار را رنج می دهد؛ اما با پیشرفت فناوری و به کمک سلول های دیگری که سلول های بنیادی نامیده می شوند، نبردی تازه مقابل سرطان شکل گرفته است.
پیوندی برای احیای سلامتی
پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان یک روش درمانی پزشکی است که سلول های سالم را در مغز استخوان بیمار جایگزین می کند. سلول های جایگزین می توانند از پیکر شخص یا از یک اهداکننده دریافت شده باشند.
به پیوند مغز استخوان، پیوند سلول های بنیادی یا بطور خاص تر، پیوند سلول های بنیادی خون ساز گفته می شود. از پیوند می توان برای درمان انواع خاصی از سرطان مانند سرطان خون، میلوما، سرطان غدد لنفاوی (لنفوم) و سایر بیماریهای خون و سیستم ایمنی بدن که مغز استخوان را تحت تأثیر قرار می دهند، بهره برد.
یکی از پیشرفت های بزرگ در زمینه پیوند سلول های بنیادی کشف سلول های بنیادی خون ساز بود که قادرند تمام رده های سلول های خونی را تولید کنند.
سلول های بنیادی، می توانند به سلول های مختلف مورد نیاز بدن تبدیل شوند. انواع مختلفی از سلول های بنیادی وجود دارد و در زمان های مختلف در نقاط مختلف بدن یافت می شوند. سلول های بنیادی خون ساز، سلول های بنیادی هستند که به سلول های خونی تبدیل می شوند.
مغز استخوان، یک بافت نرم و اسفنجی در بدن است که سلول های بنیادی خون ساز را در خود دارد. این ماده در مرکز بیش تر استخوان ها یافت می شود. سلول های بنیادی خونساز نیز در خون موجود در سراسر بدن یافت می شود.
وقتی سلول های بنیادی خون ساز لطمه ببینند، ممکنست به سلول های قرمز خون، گلبول های سفید و پلاکت تبدیل نشوند. این سلول های خونی بسیار مهم هستند و هر یک وظیفه متفاوتی دارند.
پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان، یک روش پزشکی است که در آن سلول های بنیادی سالم به مغز استخوان یا خون پیوند می خورد. این روش، بدن را برای ایجاد گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت های مورد نیاز توانمند می کند.
روش های گوناگون
پیوند مغز استخوان یا سلول های بنیادی انواع مختلفی دارد که پیوند اتولوگ یکی از آنها محسوب می شود. در این روش، سلول های بنیادی برای پیوند اتولوگ از بدن خود بیمار گرفته می شود. گاهی اوقات روش های مرسوم مقابله با سرطان مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی کارآمد نیست و استفاده از آنها، می تواند به سلول های بنیادی و سیستم ایمنی بدن بیمار لطمه برساند. بنا بر این است که پزشکان پیش از شروع درمان سرطان، سلول های بنیادی را از خون یا مغز استخوان خارج می کنند.
بعد از شیمی درمانی، سلول های بنیادی به بدن شما بازگردانده می شوند و سیستم ایمنی بدن و توانایی بدن شما در تولید سلول های خونی و مبارزه با عفونت را بازیابی می کنند.
اما پیوند آلوژنیک نوع دیگری از پیوند سلول های بنیادی است. سلول های بنیادی برای پیوند آلوژنیک از شخص دیگری به نام اهدا کننده دریافت می شود. سلول های بنیادی اهدا کننده بعد از شیمی درمانی یا پرتودرمانی به بیمار داده می شود. پیدا کردن اهداکننده منطبق با خاصیت های بیمار، یک مرحله ضروری برای انجام این نوع پیوند است.
بانک اطلاعاتی جامع برای پیوند سلول های بنیادی سالم به بیمار
همخوان بودن خاصیت های یک اهدا کننده سالم و پروتئین های خون او، آنتی ژن های لکوسیت انسانی (HLA) نامیده می شوند، حائز اهمیت بالایی است. به این فرایند، Typing HLA گفته می شود.
هم اکنون با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری HLA Typing در داخ کشور و با تلاش یک شرکت دانش بنیان بومی سازی شده است.
این فناوری ضمن قطع وابستگی کشور به واردات سلول های بنیادی خون ساز، با شکل گرفتن شبکه ملی اهداکنندگان سلول های بنیادی خون ساز، امکان صادرات این سلول ها را به کشورهای دیگر فراهم می آورد.
با امکان ارائه خدمت HLA Typing به سایر کشورهای منطقه و صرفه جویی ارزی، این فناوری از خروج میلیون ها دلار ارز از کشور که برای واردات سلول های بنیادی از خارج کشور و انجام HLA Typing در خارج کشور جلوگیری می کند. با حذف واردات سلول های بنیادی از خارج کشور، از بروز تأخیر چندماهه در پروسه درمان بیمار جلوگیری می شود.
همین طور از سلول های بنیادی خون بند ناف استفاده می شود. بند ناف پیش از تولد جنین را به مادر متصل می کند. بعد از تولد، کودک نیازی به آن ندارد. مراکز درمانی سرطان در سراسر جهان همچون کشورمان از سلول های بنیادی خون بند ناف برای درمان خیلی از بیماریها استفاده می نمایند.
توسعه فناوری پیوند سلول های بنیادی به دست دانش بنیان ها
به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با پیشرفت فناوری های حوزه سلول های بنیادی، شرکت های دانش بنیان و فناور کشورمان نیز در راه توسعه این فناوری و حرکت به سمت درمان سرطان ها گام برداشتند. این شرکتها که در حوزه های مختلف فناوری پیوند سلول های بنیادی همچون تجهیزات و ادوات پیوند، ارائه خدمات بانک خون بند ناف به روش فرا دقیق- فراسریع فعالیت می نمایند توانسته اند بخش قابل توجهی از نیازهای فناورانه کشور در این عرصه را تامین کنند.
با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت های دانش بنیان این حوزه برای توسعه فناوری پیوند سلول های بنیادی و نجات بیماران، ضمن مسدود شدن راه خروج ارز از کشور بواسطه هزینه های هنگفت درمان خارج از کشور یا تجهیزات این حوزه، زمینه برای معرفی ایران بعنوان یکی از کشورهای پیشرو و موفق در حوزه تحقیقات و فناوری های سلول های بنیادی فراهم گشته است.1399/12/15
12:54:50
0.0 / 5
1348
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵