تحقیقات جدید نشان داد؛

فضانوردان با حضور طولانی مدت در فضا گرفتار مشكلات شناختی می شوند

فضانوردان با حضور طولانی مدت در فضا گرفتار مشكلات شناختی می شوند

در شرایطی که برخی کشورها در حال برنامه ریزی برای حضور طولانی مدت فضانوردان در ماه و مریخ هستند، مطالعات نشان می دهد این کار سبب مشکلات شناختی جدی در انسان ها می شود.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از نیواطلس، بررسی هایی که دراین زمینه صورت گرفته نشان میدهد کاهش میزان جاذبه در فضا موجب می شود توانایی های شناختی افراد کمتر شود و حتی ایجاد جاذبه مصنوعی نیز به حل این مشکل کمک چندانی نمی نماید.
تحقیقاتی که دراین زمینه در دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده، حاکیست کاهش جاذبه ای که بدن انسان به آن عادت کرده، فشار زیادی به مغز وارد میکند و توان ادراکی و شناختی آنرا کمتر می کند. هر چقدر مدت زمان حضور انسان ها در فضا بیشتر شود، تغییراتی که در مغز آنها ایجاد می شود عمیق تر و گسترده تر خواهد بود.
تحقیقی که دراین زمینه بر روی فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی به مدت چند ماه صورت گرفته، نشان دهنده تغییراتی در بخش های خاکستری و سفید مغز آنها بوده است. این تغییرات سبب می شود فضانوردان به تدریج محیط اطراف را تار و ناواضح ببینند و همچنین امکان راه رفتنشان را از دست بدهند.
با گذشت زمان این تأثیرات عمیق تر شده و شبکه عصبی مغز فضانوردان تغییر کرده و توانایی شناخت آنها و در نهایت رفتارشان تحت تأثیر قرار می گیرد.
در نبود نیروی جاذبه، بدن تمایل به حرکت به سمت بالا دارد و همین مورد به تورم صورت، حواس پرتی و کاهش سرعت واکنش و پاسخگویی نیز منجر می شود. بدیهی است تا زمانی که چاره ای برای این مشکل یافت نشود، نمی توان جهت زندگی طولانی مدت در فضا برنامه ریزی نمود.

1399/12/29
17:58:48
0.0 / 5
1106
تگهای خبر: بین المللی , دانشگاه
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳