با تلاش دانش بنیان ها؛

ایران به سومین بازار بزرگ دارویی منطقه تبدیل شد

ایران به سومین بازار بزرگ دارویی منطقه تبدیل شد

لیمو بلاگ: با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تلاش شرکت های دانش بنیان و خلاق، در وضعیت تحریم ها به سومین بازار دارویی منطقه تبدیل شدیم.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری دارو در کشور، ایران را به سومین بازار دارویی منطقه تبدیل کرد، آن هم در وضعیت تحریم ها و مشکلات اقتصادی ناشی از آن. این اتفاق هم ناشی از تلاشی فناورانه و نوآورانه است که به دست شرکت های دانش بنیان و خلاق رقم زده شد. قبل از این خیلی از داروهای مورد نیاز کشور با هزینه های گزاف و چالش های وارداتی تامین می شد؛ اما امروز با کوشش های صورت گرفته، بیش از ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز داخلی را توانمندان خودمان تولید می کنند.
البته این بازار نیازمند حمایت جدی است تا خلا حدود یک میلیارد دلاری آن برطرف شود. برمبنای آمارهای موجود در کشور، هم اکنون یک شکاف یک میلیارد دلاری دراین زمینه وجود دارد که مقرر است به همت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با کمک دانش بنیان ها این شکاف پر شود؛ موضوعی که می تواند جایگاه ایران در حوزه دارو را در منطقه و جهان ارتقا دهد.
ایران دارای بزرگ ترین استارتاپ های دارویی در منطقه است و تعدادی از این محصولات تولیدی به کشورهای همسایه و برخی کشورهای اروپایی نیز صادر می شود. اما برای پر کردن خلا موجود در بازار نیاز است که حمایت ها از فناوران این حوزه بیشتر شود و بازار داخلی این محصولات توسعه یابد.
برمبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، صنعت دارو هم مثل همه صنایع از سه بخش تولیــد، بازاریابــی و توســعه تشـکیل می شـود. به مدد فناوران کشور، در بخش تولید گام های موثری برداشته شده و تا سال ۱۴۰۰ اتفاقات بزرگ و قابل قبولی در این عرصه بیفتد و شکاف موجود در بازار پر شود. اما دو بخش بازاریابی و توسعه نیازمند حمایت ها و هم افزایی های دولتی است که اگر این حمایت ها به شکلی مستمر و دائمی صورت گیرد اساسا به زودی شاهد رونق و شکوفایی بیشتر این صنعت حیاتی خواهیم بود.

منبع:

1400/01/02
01:07:48
5.0 / 5
1218
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳