توانگر به لیمو بلاگ خبر داد

دسترسی باردیگر به تمام متن پایان نامه ها و رساله های ایرانداك

دسترسی باردیگر به تمام متن پایان نامه ها و رساله های ایرانداك

لیمو بلاگ: رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که باردیگر دسترسی به تمام متن پایان نامه ها و رساله های ایرانداک برقرار شد.مجتبی توانگر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: پس از سه ماه پیگیری بوسیله وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و هماهنگی و همکاری سازمان بازرسی کل کشور موفق شدیم که دسترسی باردیگر به تمام متن پایان نامه ها و رساله ها در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) فراهم گردد.

وی توضیح داد: از اوایل دی ماه امسال، تمام متن پایان نامه ها و رساله های علمی از دسترس کاربران خارج شده بود آن هم در شرایطی که این مساله با ‎قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مغایرت داشت. همان ‏زمان در نامه ای به وزیر علوم نسبت به ‎مسدود شدن دسترسی جامعه علمی کشور به ‎پایان نامه ها و رساله های علمی معترض شدم و یک هفته بعد هم موضوع را در قالب سوال از آقای غلامی وزیر علوم مورد پیگیری قرار گرفت.

نماینده تهران افزود: آن زمان بهانه هایی همچون مسدودسازی دسترسی به خاطر جلوگیری از کپی کاری و تقلب عنوان شد که در پاسخ صریحا و مکتوب گفتم که راه های فنی مانند راه اندازی و ایجاد سامانه های مشابهت یابی (همانندجو) در متون علمی، جهت مبارزه با تقلب وجود دارد. سازوکاری که در آن، سامانه تحت شبکه (وب) با دریافت متن از کاربر و مقایسه خودکار آن با متن ارائه شده، نوشته های همانند را بازیابی و میزان همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می دهد بدین سبب اجرای سیاست های مبتنی بر رشد اخلاق علم و پژوهش درکشور، دسترسی آزاد به متون علمی و تقویت ابزارهای فنی جهت مبارزه با تقلب در تهیه آثار علمی بطور قطع و یقین بمراتب از اعمال سیاست های محدود و مسدود کننده دسترسی به متون علمی اثر بخشی بیشتری به همراه خواهد داشت.

وی اشاره کرد: بخش عمده ای از متون، پایان نامه ها و رساله های علمی تهیه شده در کشور با بودجه عمومی نگاشته شده اند، به همین خاطر با حفظ جایگاه مالکیت معنوی اثر، مالکیت مادی آن متعلق به عموم جامعه است و باید در دسترس همگانی قرارگیرد. بی شک رشد علمی در هرکشوری، بواسطه به اشتراک گذاری دانش محقق می شود.

رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس درباره اینکه آیا مسدودسازی دسترسی به پایان نامه ها با مباحث مطرح شده درباره پایان نامه برخی افراد سیاسی در چند ماه اخیر مرتبط می باشد، اظهار داشت: بررسی های اولیه ام نشان میدهد این ارتباط مقرون به صحت نیست.

منبع:

1400/01/02
13:47:44
5.0 / 5
1106
تگهای خبر: پژوهش , سازمان
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲