تهیه 40 نقشه و گزارش از مخاطرات كشور در سازمان زمین شناسی

تهیه 40 نقشه و گزارش از مخاطرات كشور در سازمان زمین شناسی

به گزارش لیمو بلاگ تهیه 40 برگ نقشه و گزارش در حوزه مخاطرات زمین شناختی شامل مخاطرات زمینلرزه، ریزگرد، سیل، فرونشست، تغییرات اقلیم، ثبت یک محدوده ژئوپارک و انجام 28 هزار آنالیز نمونه معدنی همچون دستاوردهای سازمان زمین شناسی پارسال بوده است.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، عملکرد این سازمان تا اختتام اسفند ماه سال ۱۳۹۹ در سال جهش تولید از طرف دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه این سازمان ارائه شد. بر طبق این گزارش و برمبنای عملکرد فاکتورهای اختصاصی ارزشیابی عملکرد؛ در بخش شناسایی و پی جویی، اکتشاف عمومی و تفصیلی پتانسیل های معدنی کشور، میزان ۱۱۵ هزار کیلومتر مربع، بعنوان هدف کمی در نظر گرفته شد؛ به همین دلیل مقدار ۱۲۳ هزار کیلومتر مربع به ثمر رسیده که عملکرد نهایی سازمان از برنامه ابتدای سال پیشی گرفته است.
در زمینه تولید اطلاعات پایه زمین شناسی و تهیه نقشه، ۵۰ ورقه نقشه/گزارش در دستور کار قرار گرفت که طی این مدت ۵۵ ورقه نقشه/گزارش در حوزه دریا و خشکی با مقیاس­ های مختلف تولید و انتشار یافته است و در بخش تهیه نقشه های مهندسی و مخاطرات زمین شناختی شامل مخاطرات زمینلرزه، ریزگرد، سیل، فرونشست، تغییرات اقلیم نیز ۳۰ برگ نقشه و گزارش بعنوان هدف در نظر گرفته شده که با همت متخصصان و کارشناسان حوزه مربوط، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور موفق به دستیابی به ۴۰ برگ نقشه و گزارش شد.
همین طور در زمینه اکتشاف به روش ژئوفیزیک هوایی (برداشت، پردازش، تعبیر و تفسیر، مدلسازی و معرفی مناطق امیدبخش) با وجود محدودیت جدی در منابع مالی و عدم تخصیص اعتبارات مورد نیاز، عملکرد ۳۵ هزار کیلومتر خطی باتوجه به انجام پردازش، تعبیر، تفسیر و مدلسازی در امتداد دستیابی به اکتشاف ذخایر پنهان و عمیق به وسیله این روش محقق شد.
در عنوان شاخص نمونه های آنالیز شده در آزمایشگاه های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تعداد ۲۸ هزار آنالیز نمونه معدنی بعنوان هدف در دستور کار قرار داشت که این مقدار تا آخر سال ۹۹ کاملا محقق شده است.
سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ثبت یک محدوده ژئوپارک را نیز در بخش پتانسیل یابی و ارزیابی ژئوپارک های ایران در نظر داشت که خوشبختانه موفق به تحقق و معرفی یک محدوده در سال ۹۹ شده است.
گزارش های تحلیلی مجموعه داده های زمین شناسی و اکتشافی کشور نیز یکی دیگر از موارد عملکردی این سازمان است که باتوجه به هدفگذاری انجام شده، تعداد ۵ پیمایش استانی که نتایج و مدلسازی های آن بی گمان در جهت سرمایه گذاری ها و برنامه ریزی های بخش معدن قابل کاربرد است، محقق شده است.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دستیابی به نتایج مذکور با همت متخصصان و کارشناسان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در حالی رخ داده که محدودیت های جدی ناشی از همه گیری بیماری کرونا و کاهش اعتبارات در طرح های عمرانی این سازمان نسبت به سالیان قبل کاملا محسوس بوده، اما با این وجود اولویت برنامه ریزی سازمان تکمیل پروژه ها و مطالعات قبلی و به ثمر رساندن آن در آخر سال ۹۹ بوده است.
منبع:

1400/01/07
14:39:31
5.0 / 5
1145
تگهای خبر: تولید , سازمان , فناوری
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴