در مراحل آزمایشی؛

آزمایش بالینی واكسن سرطان مغز موفقیت آمیز بود

آزمایش بالینی واكسن سرطان مغز موفقیت آمیز بود

لیمو بلاگ: واکسن جدیدی برای کمک به درمان تومورهای سرطانی در مغز توسعه یافته که نتایج مرحله آزمایش بالینی آن موفقیت آمیز بوده است.به گزارش لیمو بلاگ به نقل از نیواطلس، مقاله جدیدی در نشریه نیچر انتشار یافته که نشان دهنده نتایج نوید بخش اولین مرحله آزمایش بالینی واکسن نوینی است که به سیستم ایمنی بیماران کمک می نماید تومورهای مغزی را بهتر ردیابی کنند.
اطلاعات نشان میدهد واکسن آزمایشی ایمن است و واکنش ایمنی ناشی از آن رشد تومور را کند می کند. مرحله دوم آزمایش بالینی نیز در حال برنامه ریزی است.
به طور خاص تومورهای گلیوما (Glioma) نوعی از سرطان مغز هستند که درمان آن بسیار مشکل است. آنها در سراسر مغز منتشر می شوند و بنا بر این حذف آن بوسیله جراحی های معمولی کار سختی است. اما آنها یک خاصیت مشترک دارند. بیش از ۷۰ درصد گلیوماهای گرید پایین دارای یک جهش ژنتیکی هستند که روی آنزیمی به نام IDH۱ تأثیر می گذارد.
جهش IDH۱ مختص گلیوما است و به ایجاد نوع جدیدی از پروتئین به نام «نئواپیتوپ» منجر می شود.
مایکل پلاتن از مرکز تحقیقات سرطان آلمان سال ها روی توسعه واکسنی تحقیق می کرد که به سیستم ایمنی بیمار کمک می نماید سلول های جهش یافته IDH۱ را ردیابی کند.
پلاتن در این زمینه می گوید: در حقیقت هدف ما پشتیبانی از سیستم ایمنی بیمار و استفاده از واکسن بعنوان روشی هدفمند برای تغییر نئواپیتوپ های در رابطه با تومور است.
در سال ۲۰۱۵ پژوهشگران آزمایش بالینی واکسن نوین IDH۱ را شروع کردند.
حدود ۳۳ بیمار مبتلا به گلیوما IDH۱ در این آزمایش بالینی استخدام شدند. نتایج مرحله اول این آزمایش نشان میدهد واکسن مذکور ایمن است و هیچ عارضه جانبی خطرناکی ندارد.
در حدود ۹۳ درصد بیماران واکسن به ایجاد واکنش ایمنی منجر گردید. سلول های ایمنی T که جهش های IDH۱ را ردیابی می کنند، در بدن این بیماران نسبت به واکسن واکنش مثبت نشان دادند.
در ادامه تحقیقات که ۳ سال بعد انجام شد، نرخ بقا (Survival rate) بیماران ۸۴ درصد اعلام شده بود. همین طور در ۸۲ درصد دریافت کنندگان واکسن که واکنش ایمنولوژیکی قدرتمندی در بدن آن مشاهده شده بود، هیچ نوع رشد توموری مشاهده نشد.
البته بگفته پلاتن باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد تا کارآمدی واکسن تأیید شود.


منبع:

1400/01/08
11:54:38
5.0 / 5
1102
تگهای خبر: پژوهش , سیستم
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲