ذوب اهن اصفهان، معادن زغال سنگ البرز مركزی را توسعه می دهد

ذوب اهن اصفهان، معادن زغال سنگ البرز مركزی را توسعه می دهد

لیمو بلاگ: مراسم رسمی واگذاری مدیریت و راهبری معادن زغال سنگ سوادکوه (البرز مرکزی) به ذوب آهن اصفهان با حضور تعدادی از مسئولین اجرا شد.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ذوب آهن اصفهان، مراسم رسمی واگذاری مدیریت و راهبری معادن زغال سنگ سوادکوه (البرز مرکزی) به ذوب آهن اصفهان با حضور تعدادی از مسئولین این مجتمع عظیم صنعتی، شهرستان سوادکوه و شرکت پیشرو معادن سوادکوه ذوب آهن ۱۸ فروردین ماه در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سوادکوه اجرا شد. مرتضی یزدخواستی، عضو هیأت مدیره ذوب آهن اصفهان در این مراسم اظهار داشت: این شرکت بعنوان مادر صنعت فولاد کشور، پیشگام اکتشاف معادن کشور بود و معادن البرز مرکزی هم توسط این شرکت افتتاح شد. مالکیت این معادن برمبنای سیاست های گذشته به بخش خصوصی واگذار شد اما پس از آن که ذوب آهن اصفهان نیز وارد بورس شد، این شرکت بمنظور تامین پایدار مواد اولیه، مجدداً به امر اکتشاف و توسعه معادن ورود کرده و مدیریت و بهره برداری از معادن زغال سنگ سواد کوه در البرز مرکزی را بوسیله تأسیس شرکت پیشرو معادن سوادکوه در اختیار گرفته است. وی ادامه داد: ذوب آهن اصفهان تجربه موفقی نیز در امر مدیریت و راهبری معادن زغال سنگ در البرز شرقی دارد که از آن تجربه می توان در معادن سوادکوه بهره برد و امیدوارم شاهد توسعه این معادن و بهره برداری از تمام ظرفیت تولیدی این معادن باشیم. طالبی فرماندار شهرستان سواد کوه نیز در این مراسم اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان از دهه ۵۰ در این معادن حضور داشته و در آن زمان، رفاه و توسعه اقتصادی را برای منطقه به همراه آورد. این مقام مسئول اضافه کرد: در دوره ای که بهره برداری از معادن زغال سنگ سواد کوه توسط ذوب آهن اصفهان انجام می شد، دوران طلایی این معادن بود که برای ۷ هزار نفر اشتغال ایجاد کرد اما بعد از آن متأسفانه با واگذاری این معادن به بخش خصوصی، شاهد رکود آنها بودیم. وی اظهار داشت: احیا و توسعه معادن، افزایش تولید، اشتغال زایی و توسعه اقتصادی، توجه به صنایع تبدیلی، آموزش تخصصی و … همچون مواردی است که امیدوارم با بازگشت ذوب آهن اصفهان و مدیریت باردیگر این معادن، مورد توجه قرار گیرد و باردیگر شاهد دوران طلایی البرز مرکزی باشیم. محمدجعفر صالحی معاون خرید ذوب آهن اصفهان نیز در نشست خبری قبل از این مراسم اظهار داشت: اکنون در کشور یک میلیون و ۷۰۰ هزارتن زغال سنگ تولید می شود در صورتیکه نیاز کشور حدود ۳ میلیون تن و نیاز ذوب آهن حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن کنسانتره زغال سنگ است و پس باید یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن زغال سنگ وارد کرد. البته زغال داخلی کیفیت لازم را ندارد و الزاماً باید ۲۰ تا ۳۰ درصد زغال مصرفی از واردات تامین شود. وی ادامه داد: اکنون تولید معادن زغال سنگ سواد کوه در سال حدود ۱۰۰ هزار تن کنسانتره زغال سنگ است در صورتیکه ظرفیت تولید ۳۰۰ هزارتنی دارد بدین سبب توسعه استخراج بسیار لازم است.
معاون خرید ذوب آهن اظهار داشت: زغال این معادن از کیفیت خوبی برخوردارست و می تواند میزان واردات را کم کند. البته هدف ما دستیابی به حداکثر استخراج در سریع ترین زمان ممکنست که اشتغال زایی و توسعه اقتصادی برای این منطقه به همراه دارد. افشین مختاری مدیرعامل شرکت پیشرو معادن سواد کوه نیز اظهار داشت: مطالعات خرید این معادن از سال قبل شروع شد و در نهایت ۵ معدن زغال سنگ و یک گواهی کشف به انضمام دارایی های این معادن خریداری شد. وی ادامه داد: اکنون در این معادن حدود هزار نفر مشغول به کار هستند که امیدوارم با توسعه معادن، شاهد اشتغال زایی مناسب برای این منطقه باشیم. مختاری اظهار داشت: برای توسعه فعالیت این معادن به زیرساخت هایی نیاز است که اکنون در حال مهیا کردن این ملزومات هستیم. مدیرعامل شرکت پیشرو معادن سوادکوه با اشاره به اینکه این معادن در دهه ۵۰ توسط ذوب آهن اصفهان به راه افتاده است، اظهار داشت: از تجربه بیش از نیم قرنی ذوب آهن اصفهان جهت اصلاح ساختار سازمانی و تجهیزاتی این معادن بهره می گیریم و بطور قطع شاهد توسعه آنها خواهیم بود. وی ادامه داد: ذوب آهن اصفهان تنها تولید کننده ریل و آرک معدن نیز هست و تجربه بسیار گران بهایی در مدیریت معادن دارد که این امر در معادن البرز شرقی نیز متبلور شده است. مختاری با اشاره به تأسیس شرکت پیشرو معادن سوادکوه توسط ذوب آهن اظهار داشت: با ایجاد این شرکت، عوائد اقتصادی و اشتغالزایی حاصل از توسعه این معادن به این منطقه می رسد و ذوب آهن اصفهان، توسعه مالکیت معادن در استانها را مدنظر ندارد بلکه تنها، تامین پایدار مواد اولیه است. روح ا… فاضل پور مدیر امور مجامع و شرکت های ذوب آهن اصفهان نیز اظهار داشت: این مجتمع عظیم صنعتی ۱۰ شرکت زیرمجموعه دارد که دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند و برمبنای سیاست های سهامدار عمده که ذوب آهن است، عمل می کنند. وی ادامه داد: هدف اصلی برای هر ۱۰ شرکت، پیوستن آنها به بورس است که نیاز به زیرساخت، شفاف سازی و دیگر ملزومات دارد. خوشبختانه جهت ۶ شرکت، اقدامات لازم برای پیوستن به بورس انجام شده و برای شرکت پیشرو معادن سوادکوه نیز در نظر است پس از گذشت ۲ تا ۳ سال مالی، اقدامات لازم صورت گیرد. لازم به ذکر است بعد از این مراسم، لوح های یادبود به خانواده شهدای والامقام سواد کوه اهدا شد و مسئولین حاضر، ضمن بازدید از معادن زغال سنگ سوادکوه، در مراسم نمادین واگذاری مدیریت این معادن به ذوب آهن حضور بهم رساندند.


منبع:

1400/01/20
22:47:04
5.0 / 5
1382
تگهای خبر: تولید , سازمان , شركت , صنایع
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴