طراحی سیستم استارتر موتور جت در كشور

طراحی سیستم استارتر موتور جت در كشور

فناوران یکی از شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری استان اردبیل موفق به طراحی و ساخت سیستم استارتر موتور جت شدند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، سیستم استارتر موتور جت (توربو جت، توربو فن، توربو پراب، توربو شفت، جت پالس) در دو مدل "سیستم قابل حمل با وزن فوق سبک" و "سیستم متصل به برق شبکه" طراحی و تولید شده است.

هر دو سیستم فوق، در نمونه خود بی همتا بوده و سیستم متصل به برق شبکه، با بهره گیری از تکنولوژی سوئیچینگ استاتیکی تعبیه و طراحی شده است که سبب می شود با کمترین ابعاد و حجم و بالاترین کیفیت، برق خروجی تولید شود.

برخی استارترهای وارداتی و برخی ترانس های دستگاه های دیگر بعنوان سیستم استارتر استفاده می شدند که به هیچ وجه استاندارد نبوده و هیچ نوع سیستم حفاظتی نداشتند. از ین جهت، شرکت حاضر، با اتکا به دانش روز، نخستین استارتر قابل اتصال به برق شبکه، با کیفیت ولتاژ خروجی برمبنای استاندارد ۷۰۴ را ارائه کرد.

نکته حائز اهمیت اصلی در مورد استارترهای قابل حمل فوق سبک است که کلیه استارترهای قبلی موجود در کشور، دارای وزن بیش از ۴۰ کیلوگرم بودند که برای استارتر هلیکوپترهای بزرگ همانند بل ۲۱۴، نیاز به اتصال سری دو عدد از این سیستم وجود داشت که وزنی بیش از ۸۰ کیلوگرم را ایجاد می کرد. این عامل سبب می شود استفاده از این نوع سیستم های استارتی قابلیت پرتابل بودن را از دست دهد و اینکه این سیستم ها دارای سیستم قطع کننده دستی بودند که در نمونه حاضر، تمام این ساختار توسط کنترل کننده ها و رله های طراحی شده توسط شرکت پیاده سازی می شود.

نمونه هر استارتر قابل حمل، بنا به استعلام انجام شده از شرکت های خارجی(انگلستان و آمریکا) بدون سیستم شارژر و متعلقات، بیش از ۸۰۰۰ دلار بوده، این در حالیست که سیستم ارائه شده توسط این شرکت ها، تنها قابلیت استارت دو هلیکوپتر و یا هواپیما را داشته است، اما سیستم تعبیه شده توسط شرکت مذبور مستقر در پارک علم و فناوری اردبیل حداقل ۱۵ بار عملیات استارت را انجام می دهد. از ین جهت، تنها در زمینه استارترهای قابل حمل، رقمی بیش از ۱۰ هزار دلار (با احتساب هزینه خرید متعلقات که باید خریداری شوند) به ازای هر دستگاه صرفه جویی ارزی شده است که این رقم در مقایسه با تعداد مورد نیاز برای کل کشور، رقمی هنگفت است.

نکته حائز اهمیت دوم، پشتیبانی و تامین قطعات شرکت است که این شرکتها هیچگونه گارانتی ارائه نداده، در صورتیکه محصولات شرکت داخلی دارای حداقل پنج سال گارانتی هستند و کلیه قطعات و تجهیزات جانبی بصورت رایگان در اختیار مشتری قرار می گیرد.

برمبنای اعلام پارک علم و فناوری استان اردبیل، تکنولوژی های مورد استفاده در ساخت این دستگاه عبارتند از "سیستم کنترل شبکه عصبی"، "سیستم طراحی و ساخت ترانس برمبنای شبیه سازی مکسول"، "برنامه نویسی به سه زبان مختلف"، "استفاده از دو سیستم میکروپروسسوری متفاوت بمنظور افزایش فرکانس و کاهش ریسک خطا در سیستم"، "استفاده از PLC"، "استفاده از سیستم سوئیچینگ استاتیکی (به روزترین تکنولوژی روز)" و "استفاده از درایورهای طراحی شده توسط شرکت که ایزوالسیون کامل سیستم قدرت و کنترل را پیاده سازی کرده اند".1400/01/22
13:07:37
5.0 / 5
1088
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , سیستم , شركت
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان لیمو بلاگ