رفع موانع توسعه مهندسی ژنتیك، فرصتهای شغلی زیادی را فراهم می آورد

رفع موانع توسعه مهندسی ژنتیك، فرصتهای شغلی زیادی را فراهم می آورد

نماینده اتحادیه انجمن های علوم کشاورزی با بیان اینکه اگر مانع تراشی هایی که نسبت به توسعه بیوتکنولوژی کشاورزی کشور شد، سر بیوتکنولوژی دارویی هم آمده بود، امروز دستاوردهای بزرگی مثل تولید داروهای بیوسیمولار را نداشتیم، تصریح کرد: با مانع زدایی و فراهم کردن زمینه های اشتغال مولد فارغ التحصیلان جوان در حوزه های مختلف بیوتکنولوژی میتوان کشور را در خیلی از حوزه های حساس در رابطه با امنیت غذایی و دارویی به خودکفایی رساند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، مهیار رفعتی اظهار نمود: اتفاقات مثبتی که این روزها در زمینه تولید داخلی واکسن و داروهای بیوتکنولوژی شاهدیم، نشان دهنده اهمیت توجه به بیوتکنولوژی است و اگر اشتباهی که در مانع تراشی و پیشگیری از تولید ملی محصولات بیوتکنولوژی کشاورزی و وابسته نگه داشتن کشور به واردات افتاد، در بیوتکنولوژی پزشکی و دارویی هم افتاده بود، مسلما چنین روزهای خوبی را در زمینه تولید داروهای بیوسیمولار نمی دیدیم.
وی تصریح کرد: در حوزه بیوتکنولوژی هر چه به سمت جلو می رویم، فرصت های بیشتر و دستاوردهای بزرگتری حاصل می شود. درست است که هم اکنون موانع و چالش هایی خصوصا در زمینه مهندسی ژنتیک کشاورزی وجود دارد، ولی اگر واقع بینانه به شرایط نگاه نماییم، آینده را بسیار روشن خواهیم دید.
رفعتی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حوزه های مختلف بیوتکنولوژی زمینه های بسیار خوبی برای کارآفرینی و اشتغال دانش آموختگان وجود دارد و حتی در زمینه زیست فناوری کشاورزی هم اگر بتوان مقداری از چالش ها و فشارهایی را که بر محققان این حوزه وارد می شود، رفع کرد، ظرفیت ها و فرصتهای بسیار خوبی در حوزه هایی مثل مهندسی ژنتیک، کشت بافت و... برای کارآفرینی و کاهش وابستگی به واردات وجود دارد.
دبیر اجرایی سلسله وبینارهای تخصصی کارآفرینی و فرصتهای ویژه شغلی در حوزه زیست شناسی، زیست پزشکی و علوم کشاورزی در ادامه ضمن اشاره به برگزاری سه دوره از این وبینارها در اواخر سال قبل و تداوم آنها امسال اظهار داشت: با حمایت اساتید و کارآفرینان و مدیران شرکتهای پیشروی بیوتکنولوژی و زیست پزشکی از این وبینارها و همراه شدن شتابدهنده ها با این حرکت این وبینارها عملا به فرصتی برای کارآفرینی تبدیل گشته، به صورتی که مقرر است برخی از دانشجویان و دانش آموختگان شرکت کننده در این سه وبینار جذب این شرکت ها شده و مقدمات راه اندازی استارت آپهایی در این عرصه فراهم گردد.
بر مبنای اعلام روابط عمومی چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین ملی بیوتکنولوژی، او در آخر با بیان اینکه در سایه سیاست های حمایتی و برنامه های ستاد توسعه زیست فناوری و وزارت علوم در زمینه توسعه شتابدهنده ها و شرکتهای دانش بنیان فرصت های خوبی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور فراهم شده، ابراز امیدواری کرد که با حمایتهای مالی و معنوی این دستگاه ها از فعالان حوزه بیوتکنولوژی و سلسله وبینارهای کارآفرینی شاهد تاسیس چند استارت آپ و شرکت دانش بنیان از دل این وبینارها باشیم.
چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی ایران به میزبانی انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری دانشگاه یزد و انجمن های علمی و مؤسسات پژوهشی این حوزه از ۳۱ مردادماه تا دوم شهریورماه ۱۴۰۰ با شعار «سده ۱۴۰۰: زیست فناوری برای امنیت غذایی و سلامت» برگزار می گردد.1400/01/29
22:08:15
5.0 / 5
1059
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴