خودكفایی در تولید برنج با كشت ارقام هسته ای برنج روشن و شهریار

خودكفایی در تولید برنج با كشت ارقام هسته ای برنج روشن و شهریار

به گزارش لیمو بلاگ رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری اظهار داشت: با کشت ارقام برنج هسته ای روشن و شهریار در 450 هزار هکتار از اراضی کشور می توانیم به خودکفایی برسیم و این امر صرفه جویی ارزی یک و نیم میلیارد دلاری برای کشور خواهد داشت.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر قربانعلی نعمت زاده قراخیلی در ارتباط با معرفی و تولید بذر رقم برنج هسته ای روشن اظهار نمود: رقم برنج روشن تمام خاصیت ها و خواص فیزیکوشیمیایی ارقام محلی را دارد و غلظت ژل، درجه حرارت ژلاتینه شدن، میزان آمینوز، عطر و طعم و زمان برداشت آن با رقم محلی طارم هاشمی یکسان است.
دکتر نعمت زاده با اعلان اینکه این رقم دو و نیم برابر ارقام محلی راندمان دارد و پر محصول است، اضافه کرد: این رقم برنج همراه با ارقام محلی آماده برداشت می شود و نیاز به سم پاشی مجدد برای جلوگیری از هجوم نسل دوم و سوم کرم ساقه خوار را ندارد.
وی با اشاره به اینکه سال قبل در چندین استان کشت این رقم برنج شروع شده است، عنوان کرد: امسال هم حدود ۷ هزار هکتار از مزارع مازندران زیر کشت این رقم برنج رفته است.
رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: رقم روشن و رقم شهریار که آن هم هسته ای بوده و بتازگی معرفی شده، می توانند کشور را در زمینه تولید برنج به خودکفایی برسانند.
وی اشاره کرد: با کاشت این رقم در ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور می توانیم به خودکفایی برسیم و صرفه جویی ارزی یک و نیم میلیارد دلاری برای کشور خواهد داشت.
دکتر نعمت زاده با اشاره به اینکه بعد از گذشت دو سال هنوز مروجی برای کاشت این ارقام از طرف سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در نظر گرفته نشده است، اظهار داشت: پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری بصورت خودجوش کار ترویج این ارقام را در میان کشاورزان بر عهده گرفته اند و با ترویج صورت گرفته، در بعضی بخش های استان های گلستان، گیلان، لرستان و چند استان دیگر کشت انجام شده است.
وی در ارتباط با کشت رقم شهریار اشاره کرد: رقم روشن و شهریار در یک پروژه تولید شدند، اما ما ابتدا روشن را معرفی کردیم و بعد از گذشت دو سال، امسال شهریار معرفی و بذر آن بین کشاورزان توزیع شد.
دکتر نعمت زاده با اشاره به اینکه رقم شهریار به طور متوسط ۱۰ تا ۱۲ تن در هکتار محصول می دهد، افزود: رقم شهریار نسبت به رقم روشن حدود یک تن بیشتر محصول تولید می کند و تمام خاصیت های ارقام محلی را دارا است.
به نقل از وزارت علوم، وی با اعلان اینکه این ارقام هنوز توسط دولت قیمت گذاری نشده اند و نیازمند حمایت های دولت هستند تا کشاورزان را به کاشت ترغیب کنند، اظهار داشت: با وجود عدم تعیین قیمت مشخص، رقم برنج روشن با قیمت ۲۱ هزار تومان به فروش می رسد تا خرید آن برای مصرف کننده صرفه اقتصادی داشته باشد که در مقایسه با طارم محلی ۷ تا ۸ هزار تومان ارزان تر است.
منبع:

1400/02/01
21:41:29
5.0 / 5
1043
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲