رئیس كمیته علمی ستاد مقابله با كرونا:

امید داریم تا اسفند 60 میلیون نفر را مقابل كرونا واكسینه نماییم

امید داریم تا اسفند 60 میلیون نفر را مقابل كرونا واكسینه نماییم

به گزارش لیمو بلاگ البرز رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباب عوارض واکسن استرازنکا اظهار داشت: وقتی در هر 100 فرد مبتلا به کرونا احتمال مرگ دو نفر وجود دارد و از جانب دیگر از 250 هزار نفر دریافت کننده واکسن استرازنکا احتمال لخته شدن خون در یک نفر وجود دارد بین این دو باید انتخاب نمود بدین سبب در قسمتی از اروپا با وجود اینکه این عارضه را می دانند تزریق این واکسن در حال انجام می باشد.مصطفی قانعی روز چهارشنبه یکم اردیبهشت در حاشیه مراسم رونمایی از ۹ محصول جدید در حوزه مقابله با کرونا که در مرکز رشد زیست فناوری انستیتو پاستور برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سال اولی که درگیر بیماری کرونا شدیم سازمان جهانی بهداشت اعلام نمود که کیت های تشخیص کووید رو به پایان است و پس از آن بعد از فراخوان ستاد توسعه زیست فناوری، کشور به کیت پی سی آر دسترسی پیدا کرد و چندین شرکت کار تولید را در داخل شروع کردند. سپس پیشرفت هایی در وضعیت نگهداری کیت حاصل و سپس شرکت های بیشتری کار تولید را شروع کردند.

قانعی ضمن اشاره به دستاوردهای این پیشرفت، تصریح کرد: با افزایش تولید کیت امکان تشخیص بیماری در افراد هم بیشتر شد و نتیجه اینکه هر چه تعداد تشخیص بالاتر می رود میزان مرگ و میر نیز کاسته می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه چالش دیگری که درباب کیت های تشخیص وجود داشت زمان مورد نیاز برای پاسخگویی بود، اظهار داشت: بعد از افزایش تولید کیت، اقداماتی برای تشخیص فوری صورت گرفت و از دو ماه پیش با ورود کیت های تشخیص سریع، تشخیص کووید در یک روستا بدون تکنسین هم امکان پذیر شده است.

قانعی اضافه کرد: یکی از چالش هایی که در ایام نخست شیوع ویروس کرونا با آن مواجه بودیم ارسال نمونه های تشخیص از سراسر کشور به تهران بود که این ما را با یک چالش مدیریتی مواجه کرده بود اما حالا بیش از ۹۰ آزمایشگاه در کشور وجود دارد که نه فقط کووید بلکه دارای تکنیک شناسایی مولکولی ویروس شده اند و این را می توان از دستاوردهای کرونا دانست چون تا قبل از کرونا ما در کشور چنین قابلیتی نداشتیم.

وی تصریح کرد: امروز در کشور چند تولید کننده خوب کیت داریم و با اضافه شدن واحد جدید می توانیم ظرفیت صادراتی هم پیدا نماییم البته وزارت بهداشت زمانی اجازه صادرات می دهد که انبارها پر شده باشد.

قانعی افزود: هم اکنون ظرفیت تولید ما بیش از نیاز روزانه است و مساله اصلی این است که به سرعت این تولیدات از تولیدکنندگان خریداری و پول آن پرداخت گردد.

رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در ادامه به وضعیت واکسن در کشور کشور هم اشاره و اعلام نمود: فاز سه واکسن برکت از امروز آغاز می شود و امید می رود اگر نتیجه فاز سه در میانه راه هم مناسب باشد این واکسن بتواند تا اختتام خرداد ماه مجوز ورود به بازار را ستاندن کند و نخستین واکسن باشد.

وی اضافه کرد: واکسن های دیگری هم هستند که مجوز کمیته اخلاق را گرفته اند و امید می رود این واکسن ها هم سه تا چهار ماه آتی مجوز ورود به بازار را بگیرند. واکسن پاستور مشترک ایران و کوبا، واکسن سیناژن مشترک با استرالیا، واکسن گامالیا مشترک با روسیه و واکسن اسوتنیک وی واکسن های مشترکی هستند که امید می رود تا مهرماه وارد بازار شوند و اگر سه تولید کننده قبلی با این چهار واکسن مشترک را در نظر بگیریم واکسن حدود هفت شرکت در مهرماه آماده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر اینها واکسن دانشگاه بقیه الله و واکسن البرز مشترک با داروسازی اسوه هم تا مهرماه آماده دریافت مجوز از کمیته اخلاق هستند.

قانعی تصریح کرد: در مجموع با یک سبد از ۹ واکسن در مهرماه روبرو می باشیم و امیدواریم جمع این تولید کنندگان بتوانند ۱۲۰ میلیون دوز واکسن مورد نیاز کشور را تولید کنند و باتوجه به ظرفیت روزانه واکسیناسیون، انتظار داریم تا اسفند یا پیش از آن واکسیناسیون را انجام داد.

وی درباره موارد و احتمال لخته شدن خون در واکسن استرازنکا هم اظهار داشت: در واکسن همیشه یک فرمول وجود دارد که بر طبق میزان عوارض آن قابل قبول بودن آن سنجیده می شود مثلاً وقتی در واکسنی یک در یک میلیون عارضه جدی دیده شود یا وقتی ۷۰ درصد اثر بخشی داشته باشد آن واکسن رد نمی گردد. واکسن استرازنکا که در کشور در حال استفاده است در یک گروه سنی پایین بخصوص خانم ها شانس لخته شدند خون در یک نفر از ۲۵۰ هزار نفر وجود دارد.

وی اضافه کرد: ما بین دو امر مخیر نیستیم؛ وقتی در هر ۱۰۰ فرد مبتلا به کرونا احتمال مرگ دو نفر وجود دارد و از جانب دیگر از ۲۵۰ هزار نفر دریافت کننده واکسن استرازنکا احتمال لخته شدن خون در یک نفر وجود دارد بین این دو باید انتخاب نمود بدین سبب در قسمتی از اروپا در حالیکه این عارضه را می دانند تزریق این واکسن در حال انجام می باشد.

قانعی اشاره کرد: ما در گذشته و قبلا که واکسن های دیگر تزریق می شد هم این مسائل را داشتیم اما رسانه نداشتیم ولی الان یک مرگ هم رخ دهد موضوع منعکس می شود و این ترس و وحشت بوجود می آورد بطوریکه الان ۴۰ درصد مردم در آمریکا از واکسن استقبال نمی کنند.

این مسئول افزود: به جهت اینکه زنجیره کرونا قطع شود باید ۷۰ درصد مردم واکسینه شوند و اگر از واکسن اقبال عمومی صورت نگیرد شانس قطع شدن زنجیره وجود ندارد.

وی توضیح داد: هدفگذاری در واکسیناسیون به این صورت است که در سال اول قصد این است که تعداد مرگ و میرها کم شود، سال دوم مردم بستری نشوند و سال سوم مبتلاشدن کم شود و در سالهای بعد ریشه کنی صورت گیرد بعنوان نمونه ریشه کنی بیماری سرخک ۳۰ سال طول کشید.

گفتنی است در این مراسم از دو محصول کیت تشخیص مولکولی _PCR_RT کوید _۱۹ بصورت مولتی پلکس با قابلیت شناسایی نواحی ژنی ۴ نوع ویروس جهش یافته ۱۰۰ تستی بصورت محلول بصورت لیوفیلیزه (برای نخستین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی _۲۰ درجه)، سه محصول کیت استخراج RNA ویروس کووید - ۱۹ از خون (برای نخستین بار در کشور برای اصلاح روش های نمونه گیری قبلی بیماران از سواپ های بینی خلق) _۱۰۰ و ۵۰ نمونه بصورت محلول بصورت لیوفیلیزه برای نخستین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی _۲۰ درجه، دو محصول هفتم و هشتم کیت استخراج DNA از خون به روش رسوبی _۱۰۰ و ۵۰ نمونه، بصورت محلول بصورت لیوفیلیزه (برای نخستین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی _۲۰ درجه) و یک محصول کیت تشخیص اختلالات عددی کروموزومی بصورت محلول بصورت لیوفیلیزه (برای نخستین بار در کشور بدون محدودیت نگهداری در زنجیره دمایی _۲۰ درجه) رونمایی گردید.

منبع:

1400/02/02
12:28:33
5.0 / 5
1014
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سازمان , شركت
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳