ساخت دستگاه پالایش هوا با فیلترهای بومی سازی شده

ساخت دستگاه پالایش هوا با فیلترهای بومی سازی شده

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان به همراه گروهی از دانشجویان پژوهشگر این دانشگاه با طراحی، ساخت و بومی سازی 5 مدل از فیلترهای تخصصی، دستگاه پیشرفته پالایش هوا تولید کردند.


به گزارش لیمو بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر علی اشرفی، سرپرست تیم سازنده به همراه دانشجویانی از دانشکده های مهندسی مواد، مهندسی مکانیک و مهندسی برق وکامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت دستگاهی با استاندارد دستگاه های مشابه خارجی و مطابق با آخرین یافته های علمی پژوهشگران دانشگاه ماساچوست آمریکا شدند.

دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به خاصیت های این محصول کاربردی اظهار داشت: بحران آلودگی هوا و انتشار ویروس کرونا، نگرانی هایی درباب تصفیه هوا در محیط های بسته را به همراه داشت و این مساله تعدادی از دانشجویان فعال این دانشگاه را برآن داشت تا ضمن مطالعه بر روی دستگاه های معتبر بین المللی، نمونه ای منحصربه فرد در کشور را تولید کنند.

اشرفی با اعلان اینکه ۵ نوع از فیلترهای تخصصی به کار رفته در این دستگاه در آزمایشگاه دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی، ساخته و بومی سازی شده است، اضافه کرد: برای افزایش راندمان این دستگاه، علاوه بر فیلترهای G4، هپا، جاذب آلاینده های گازی و فوتوکاتالیست، فیلتر های آنتی باکتریال از نوع نانو با هدف جذب و غیرفعال سازی باکتری ها و ویروس ها و همین طور فیلتر ضدویروس با توانایی غیرفعال سازی حرارتی ویروس SARS_COV_2 به کار گرفته شده است.

وی افزود: باتوجه به مشکلات ناشی از آلودگی هوا در کلانشهرها نیاز به استفاده از دستگاه های پالایش هوا با برخورداری از فیلترهای جاذب آلاینده گازی، در محیط خانه ها، اداره ها و مراکز درمانی بسیار لازم است.

اشرفی افزود: فیلترهای تولید شده از مواد جاذب قوی با توانایی جذب گازهای مضری چون فرمالدئید، NOx، Sox و فیلترهای فتوکاتالیست با توانایی اکسیدکنندگی بالا در مقابل ترکیبات شیمیایی و میکروارگانیسم ها، کارکرد این دستگاه را در مبارزه با بیماریهای ویروسی می افزاید.

دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان توجه به اثرات زیست محیطی را در طراحی این دستگاه مهم دانست و اشاره کرد: با بهره گیری از لامپ ماورای بنفش فاقد اوزون، راندمان پالایش هوا بالا رفته است و بدون انتشار گاز اوزون به محیط، شرایط برای تنفس سالم فراهم می شود.

وی با اشاره به توانایی دستگاه تولید شده در جذب ریزگردها تاکید کرد: بهره گیری از فیلتر اولیه G4 و فیلترهایHEPA، امکان جذب ذرات بین ۱ تا ۳ میکرون مانند گرد و غبار و جذب ذرات ۳ دهم میکرون با راندمان بالای ۹۹ درصد را ایجاد کرده است.

به نقل از وزارت علوم، این دستاورد حاصل فعالیت پژوهشی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان سجاد خلیلی از دانشکده مهندسی مواد، محمد حسین شاه سنایی و محمد صادق رفیعی از دانشکده مهندسی مکانیک و حامد منزوی زاده از دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر به سرپرستی دکتر علی اشرفی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مواد است که در مدت زمان ۶ ماه به ثبت رسیده است.
1400/02/08
12:02:49
5.0 / 5
1013
این مطلب لیمو بلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در لیموبلاگ
نظرات بینندگان لیموبلاگ در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴